Znaleziono 4 wyniki

autor: atomek81
21 paź 2011, 21:53
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: jak kupować tokarkę
Odpowiedzi: 149
Odsłony: 61559

Będę szukał jednak TUGa 40. Nie ma ktoś może DTRki do tej tokarki? Ja się mogę podzielić DTRką do TUCa40/50
autor: atomek81
22 wrz 2011, 06:56
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: jak kupować tokarkę
Odpowiedzi: 149
Odsłony: 61559

To ja wrócę trochę do tematu :)
A co panowie powiedzą o TUCu 50? Trochę poczytałem tu, że przestarzała konstrukcja, ale za to prosta budowa i łatwo przy niej samemu podłubać, ale także że słaba ergonomia pracy.
I jeszcze jakby ktoś mógł wyjaśnić o co chodzi z tym sprzęgłem i startowaniem/niestartowaniem silnika za każdym razem? Z innego wątku:
Dla mnie sporym mankamentem jest w nich (TUCach) załączanie silnika za każdym razem. Jest to dosyć upierdliwe np przy toczeniu krótkich gwintów. Do tego Trzeba mieć dobrze ustawione sprzęgło- hamulec.
Hamulec rozumiem, po co sprzęgło, a raczej skoro jest sprzęgło czemu trzeba silnik startować za każdym razem, a nie załączamy go rano i wyłączamy wieczorem?
autor: atomek81
19 wrz 2011, 21:58
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: jak kupować tokarkę
Odpowiedzi: 149
Odsłony: 61559

mariuszbroda pisze:Nic nie rozumiem,
jeden detal z alu można nauczyć się toczyć no tak we 3 dni...
ale żeby robić jeden detal seriami to nie kupuje sie tuga,czy innego tuca.
Taką tokarkę można kupić do nauki toczenia-jasna sprawa,ale domniemaną robotę należy zamówić przed końcem nauki toczenia....jeżeli po 8 godzin dziennie i człowiek zdolny,łapa silna to pół roku i jest początkującym tokarzem.....może zaczynać praktykę tokarską.
Jeżeli nadal jest zdolny i nie osłabł to po jakichś 5 latach jest tokarzem.
Pozdrawiam.
Nie zakładałem, że nauczę się toczyć w miesiąc czy rok, ale liczę na to, że z tym jednym, w miarę prostym detalem poradzę sobie na początek... w końcu od czegoś trzeba zacząć.
Do seryjnej produkcji jednego detalu pewnie warto byłoby kupić jakieś cnc, myślałem o tym, tylko że to trochę wyższa półka cenowa, a na chińczyka jakoś nie mam ochoty. Po za tym robota na własne potrzeby, więc najwyżej tylko ja będę miał problem a nie klient.
A coś z mniejszych, lżejszych tokarek jest godne polecenia? Głównie mam na myśli wygodę pracy (o której sporo tu można przeczytać) podobną jak na TUGu 40. A może do nauki toczenia lepsza była by jednak inna?
autor: atomek81
15 wrz 2011, 22:46
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: jak kupować tokarkę
Odpowiedzi: 149
Odsłony: 61559

Odświeżam temat, gdyż również planuję kupić tokarkę. W zasadzie to skłaniam się ku TUG 40.
Głównie mam zamiar toczyć aluminium, mosiądz (średnice na razie do 200-250mm) ale też w stali się coś pewnie trafi. Tokarki potrzebuję do małej produkcji (coś tam się szykuje akurat). W toczeniu doświadczenia praktycznie nie mam, więc będę się musiał szybko nauczyć toczyć. Do tej pory miałem do czynienia z frezarką cnc.
Z pewnością będzie potrzeba robienia krótkich gwintów, więc jak udało mi się wyczytać tu i ówdzie przydało by się sprzęgło, które to TUG posiada jeśli się nie mylę. Szukam też dosyć krótkiej, tak poniżej 1000mm długości toczenia by się przydało, ale ciężko taką trafić.
A może koledzy coś innego polecają, TUG jest spory. TUM 35? Sprzęgła chyba nie ma, ale może to nie najważniejsze? W cenach te dwie bywają podobnych (przynajmniej na allegro), co w sumie mnie trochę dziwi. Chyba, że dobrych TUGów nikt nie sprzedaje, a to co na allegro to do remontu.
Kolejna sprawa, jak już pisałem, że mało wiem o toczeniu. Czy można w miarę zaufać firmom, które zajmują się regeneracją maszyn? Np. coś takiego: http://allegro.pl/tokarka-tug-40-x-1500 ... 43192.html. Raczej nie mam możliwości zabrania ze sobą doświadczonego tokarza.

Pozdrawiam

Wróć do „jak kupować tokarkę”