Znaleziono 6 wyników

autor: rokare
28 maja 2007, 23:33
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10389

dopóki sam nie zbudujesz i nie sprawdzisz to sie nie dowiesz co będzie lepsze ( na forum znajdziesz prawie tak wiele rozwiązań jak wielu jest użytkowników i tak samo zróżnicowane w zależności od tego co kto potrzebuje) . jak dla mnie jeśli do plazmy bądź "grawerki" to mogą być "dobrze dobrane" pasy, jeśli do prostej i niezbyt wymagającej frezarki listwy zębate, a do dobrej frezary którą chcemy coś szybko i porządnie zrobić to juz tylko śruby kulowe,

Takie jest moje zdanie, resztę zweryfikuje zasobność portfela i dostęp do parku maszynowego :lol: nie licz że dostaniesz gotowe rozwiązanie, tu masz różne punkty spojrzenia, różne doświadczenia i różne opinie. musisz poczytać i sam wybrać (najłatwiej jest jakby wszystkie decyzje podjęli za Ciebie inni i na tacy podali gotowe rozwiązania, wtedy zawsze można by na kogoś zwalić winę za niepowodzenia :mrgreen: ale w życiu juz tak łatwo nie jest)

na forum jest tyle konkretnych informacji że jedyną rzeczą jaka mnie ogranicza to brak kasy i czasu :mrgreen: na budowę porządnej maszyny ale może sie to zmieni w niedalekiej przyszłości :lol: robie porostu na tyle na ile pozwalają mi fundusze i czas :wink:
autor: rokare
19 maja 2007, 21:49
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10389

zgadzam się :mrgreen:
autor: rokare
19 maja 2007, 21:32
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10389

qqaz pisze:Wszystkiego najlepszego z okazji końca semestru a również , bo domyślam się że własnej, żony ,wesela no i ślubu.
a, dziękuje
gmaro pisze:a potem ograniczenia czasu na cnc

trochę mniej zabawy z cnc ale więcej z żoną :razz: wszystko ma swoje "plusy dodatnie i plusy ujemne" :grin:
autor: rokare
18 maja 2007, 19:24
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10389

qqaz pisze:No łyso mi jak starej kobyle i wszem odszczekuję impertynencje
niech kolega sie nie denerwuje, nie chciałem urazić :oops:
ja tylko opisałem to jak u mnie to dział fizycznie sprawdzona konstrukcja. dodam że wszystkie kółka zębate zahartował mi znajomy bo wydawało mi się że jeżeli listwa i kółka są wykonane z tego samego materiału to kółka by uległy zbyt szybkiemu zużyciu. jak to będzie sie sprawować w na dłuższą metę to czas zweryfikuje.

tak jak mówiłem za tę cenę jestem zadowolony z dokładności.jak na razie układ był zmontowany prowizorycznie bo nie mogłem się doczekać wypróbowania jak o będzie działać, jak na razie działało bez zarzutu, ciekaw jestem jak zadziała z serwmi bo teraz to jeździ za wolno. czy mniejszy moduł będzie bardziej dokładny to nie wiem ponieważ to jest moja pierwsza konstrukcja, i wiele rzeczy robiłem na "wyczucie" a z tym wiekszym modułem to poprostu przeszło mi z ojca skłonność do przewymiarowania niektórych rozwiązań(w myśl zasady " nie gniotsa nie łamiotsa" :mrgreen: ) być może na mniejszym module działało by to jeszcze lepiej?? nie uczyłem się żadnej tribologi... czy jakoś tak :razz:
ja mam moduł 2 i działa. ale wymagało sporo pracy żeby to "w miarę precyzyjnie" rozmieścić i spasować.

jak na razie brak czasu na dodatkowe próby (koniec semestru, potem ślub wesele, żona...) jak zmontuje wszystko (pewnie dopiero po wakacjach) to zrobię te pomiary
z wiadrem i 10L wody sam jestem ciekaw co i jak to będzie...
autor: rokare
18 maja 2007, 15:13
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10389

to małe kółko zębate w środku jest napędowym i przekazuje napęd na te dwa większe które są są zazębione z listwą, kasowanie luzów odbywa się poprzez przesuwanie w małe kółka w górę bądź w duł w zależności jak pasuje. rozwiązanie działa i trzyma pozycje wiem bo sprawdzałem (nawet "spore" naciski wywoływane raz z jednej strony raz z drugiej nie powodowały zmiany pozycji w granicach 0,01 na czujnik) . a to rozwiązanie jak dla mnie ma ten plus że nie trzeba wciskać zębów zębatki w zęby listwy co jak dla mnie nie jest dobrym sposobem kasowania luzów(tak mi się wydaje choć nie jestem mechanikiem :razz: i moge się mylić). w tym rozwiązaniu ustawiam wszystkie kółka tak że maja minimalny luz między zębny między sobą i listwą zębatą tak że nic nie krępuje ruchów, a potem wywołuje małe naprężenie przesuwając to małe kółko zębate w dół co powoduje kasacje luzów. jak NARAZIE to działa jak się będzie sprawować to okaże się po dłuższym okresie czasu. jak na chwile obecną jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania, na tyle ile to przemyślałem to działa tak jak chciałem.

niewątpliwie lepszym trwalszym i bezdyskusyjnym rozwiązaniem są śruby kulowe :grin: ale listwy z kółkami na całą maszynę kosztowały mnie tyle co metr śruby kulowej z nakrętką :???: .


jak sie niema co sie chce , to sie chce co sie ma :mrgreen:

P.S. co do tego rozwiązania pisze jako osoba która to zbudowała wypróbowała i pomierzyła, jak na moje potrzeby jest to w zupełności wystarczające rozwiązanie, w stosunku koszty do osiągniętych parametrów wyszło najlepiej.
autor: rokare
17 maja 2007, 23:22
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10389

w związku z przeniesieniem napędu na listwę zębatą za pomocą 3 kółek zębatych układ działa super na testach bo maszyny jeszcze nie dokończyłem z powodu braku czasu. co i jak widac na fotkach. moduł zębów 2 silnik krokowy sanyo denki. przełożeni na paskach 1:18 albo 1:24 (musze jeszcze raz sprawdzić bo jakoś mi wyleciało z głowy :???: ach to piwko :mrgreen: ) dokładność pozycjonowania na próbach sprawdzane na czujnik wyszło że po kilkunastu przejazdach w te i wewte 0,01mm bądź jak miało przejechać 6mm to ustawiało się z dokładnością na pół podziałki (czyli co 0,005mm :mrgreen: :mrgreen: zaraz mi sie oberwie że bredze :razz: jakby co to jestem po piwie i mi wolno :wink: ) na tyle pozwalał czujnik zegarowy. na krokówce nie dało się osiągnąć przyzwoitych prędkości(1metr na minute) docelowo mają byc serwa z tąd takie duże przełożenie na paskach wtedy powinno być lepiej

Wróć do „napęd 3500 mm”