Znaleziono 4 wyniki

autor: upadły_mnich
04 maja 2011, 19:19
Forum: Obróbka metali
Temat: Materiałoznastwo
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5405

ok uniosłem się, dla Ciebie brawo za wiedze, przyznaje zaimponowałeś mi Ale.
PA2 (5051) jest w dużych ilosciach w zakladach lotniczych a na samolocie przyznaje - prawdopodobnie nigdzie ale nikt nie wyrzuci na smietnik kilkaset kilo aluminium bo oznaczenia czy normy sie zmieniły. To ze starych czasów.
Współcześnie: PA2 jako rury były kupowane najprawdopodobniej właśnie w Kętach. Ale tu się mylisz. Połowa była rzeczywiscie na zamówienie ale uczestniczylem w rozmowie przy zakupie 700kg i to było "z półki" i nie bylo problemów. Tyle mięli i tyle sprzedali. Przejrzałem tez nowszą literaturę (bo do starej masz awersję :???: ) - Kęty wogóle sie nie przyznaja do blachy PA2 o grubości mniejszej niz 5mm ani do rur PA2 poniżej fi 30mm.
A teraz do mojego, może nieuzasadnionego wzburzenia - nie byłem miły ale Ty też zamiast podać koledze pytajacemu to głupie Rm robiłes prywatne wycieczki. Ok, juz nie zaśmiecam tematu.
autor: upadły_mnich
02 maja 2011, 18:01
Forum: Obróbka metali
Temat: Materiałoznastwo
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5405

Kolega Aluminiowy praktyk? a miło, miło.
Rozumiem, że reprezentujesz jakąś hurtownie metali kolorowych, przynajmniej tak z nicku wynika- jesli nie to przepraszam i wtedy pomin drugą część mojej odpowiedzi.
Aluminiowy pisze:raczej nie znajdziesz rurki z EN AW-5251 ( czyli tego Waszego PA2 )
skad taka lezy od lat w piwnicy w postaci rurek i blach? Skad taką giąłem w pracy w ilosciach kilsatetkilo miesiecznie przez ostatni 2-3 lata? Widocznie ktos nieswiadomy ją gdzieś w Amiratach Arabskich nabył. A tak powaznie sprawdź materialy stosowane w lotnictwie i przez przeniesienie w modelarstwie. Jesli jestes praktykiem to sie nie zdziwisz.
Aluminiowy pisze: jeszcze jedna próśba , nie używajcie pls poradników sprzed 50 lat gdzie jednostkami są KG/mm2.
Przepraszam za te kG/mm^2. Mnie tez przyznam wkurza podawanie mocy silnika w jakichś koniach. A może w słoniach by podawać? :lol: Układ SI nas obowiazuje i tu jak najbardziej sie zgadzam. Przepraszam, mój błąd. Ja korzystałem z "Aluminium poradnik". Są nowsze. Ty znasz nowszą literature ale jakoś nie chcesz jej podać? Kolega pytał o Rm PA2. Udzielileś Mu odpowiedzi? Nie zauważyłem. Literature masz nowszą prawda? Wiec w czym problem podać to głupie Rm nawet w nowych jednostkach?
A i dodatkowe zadanie poza tematem dla praktyka aluminiowego dziwnie nie rozwiazane przez kilka hurtowni alu mocno reklamowanych na forum (i tu za offtopic przepraszam):
Podaj mi gdzie mozna katowniki, ceowniki itp kupić z PA6 lub lepiej z PA7 - jestes praktykiem wiec to dla Ciebie drobnostka. A takie istnieją i mam takie w piwnicy. Gdzie? Poważnie kilka metrów bym nabył.
autor: upadły_mnich
26 kwie 2011, 19:33
Forum: Obróbka metali
Temat: Materiałoznastwo
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5405

zgadza się - milimetr kwadratowy. Łatwo przeliczysz na MPa.
PA38 już łatwo znaleźć bo to "bardziej konstrukcyjny" stop.

Stan wyciskany:
R0,2 - 8-10 kG/mm kwadrat
Rm - 16-18 kG/mm^2

Stan przesycony:
R0,2 - 10-12
Rm - 19-21

Stan ulepszony:
R0,2 - 20-25
Rm - 25-30

Z tej samej co poprzednio książki. Ale tu warto by sprawdzić bo ksiażka nie jest najnowsza.
autor: upadły_mnich
26 kwie 2011, 17:58
Forum: Obróbka metali
Temat: Materiałoznastwo
Odpowiedzi: 36
Odsłony: 5405

mówisz i masz :wink: :

PA2, stan wyżarzony, mieki:
R0,2 = 8-12kG/mm^2
Rm = 15-18kG/mm^2

Pa2, stan półtwardy:
odpowiednio
16-19kG/mm^2
20-22kG/mm^2

Dane z ksiażki Aluminium Poradnik. Za wiarygodnosć nie odpowiadam ale te parametry ciężko jest znaleźć czy w książkach czy w necie.
Tabelę stanów z zamiennikami na dzisiejsze już znajdziesz raczej łatwo.

Wróć do „Materiałoznastwo”