Znaleziono 13 wyników

autor: pitsa
01 sty 2018, 16:15
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

Dzięki, poczytam sobie o równoważeniu obciążenia. Muszę jeszcze o bezpieczeństwie myśleć (np. efekt przerwania/uszkodzenia przewodu neutralnego) i zakłóceniach. :-)

Kolejna porcja odrzuconych pomysłów:

1. Za falownikiem dać transformator 3F.
Inspiracją była ta oferta: transformator-3x400v-3x230v-3-15kva-t89941.html Prognozowana zaleta - wygładzenie "szumu" czyli oczyszczenie sinusiody. Dlaczego to się nie sprawdzi? Transformatory nie nadają się do pracy z "szumem" - to zwiększa straty w rdzeniu, a transformatory na 50Hz nie nadają się do pracy przy niższych częstotliwościach, do tego transformator nie jest dobrym odbiornikiem dla falownika. No i jeszcze dodatkowe straty na transformatorze..
Źródła:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1140292.html
"Istnieją filtry LC pomiędzy falownik a silnik, przy transformatorze taki filtr na pewno pomógłby wyeliminować wyższe częstotliwości."
https://ise.pl/forum/energoelektronika/ ... nika-10132
"w przypadku transformatora zasilonego z typowego falownika do silników niezbędne do poprawnej pracy są dławiki, a silnik praktycznie i tak pozbawiony będzie regulacji obrotów"

2. Kupić ten autotransformator: transformator-3x400v-3x230v-3-15kva-t89941.html i dać 3 żarówki jako softstart. ;-)
Ten pomysł bardzo mi się podoba. Idealnie pasuje do industrialnego baru zamiast kukułki. Duży stary silnik (mam taki na kółkach...), stare żarówy, załączane co kwadrans na bim, bam i co godzinę na kuku, kuku... :-)

3. Dodać dławik 3F między falownik a silnik.
Opcje są dwie 1x3F lub 3x1F. Szukam dławika - nie wiem jak dobrać parametry (chodzi o mH) bo napięcie i amperaż to nie wszystko. Przykład: http://allegro.pl/transformator-ndr-3ph ... 10438.html (widzę, że nie trzeba się znać aby sprzedać - gość sprzedaje dławki jako 100% sprawdzony transformator).
W wiaderku oprócz transformatorów mam dławiki 1F z zasilaczy komputerowych... Chyba nie zaszkodzi falownikowi to sprawdzić? Taki: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1983518.html na pewno nie zaszkodzi. ;-)

0. transformator-3x400v-3x230v-3-15kva-t89941.html - 400 na 230 to tylko trochę za duże napięcie ale moc transformatora zbyt wielka... muszę to przeliczyć "energetycznie".
autor: pitsa
27 gru 2017, 21:58
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

Będę jeszcze próbował zastosować porady na temat doboru kondensatorów:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1142319.html
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic46793.html

Mierzę prąd na uzwojeniu podłączonym bezpośrednio do fazy i dobieram kondensator na uzwojeniu zasilanym przez niego tak aby prądy te były w miarę równe

W Моделист-Конструктор 1986 год номер 2 jest artykuł o podłączeniu silników 3F do 1F i doborze kondensatora rozruchowego i roboczego:

http://publ.lib.ru/ARCHIVES/M/%27%27Mod ... 1986_.html
autor: pitsa
26 gru 2017, 09:02
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

Mam, możliwość zrobienia urządzenia ale warunkiem jego użycia jest akceptowalny hałas. Żadnych pisków. Przykładowo w klimatyzacji stosuje się coraz częściej silniki BLDC - ekonomiczna i regulowalna cicha moc w małym urządzeniu - taka nowość. Odbiór hałasu zależy nie tylko od decybeli. Niektóre hałasy są nieznośne, a inne fizycznie głośniejsze mogą być akceptowalne. Duży silnik pod niższym obciążeniem i obrotach jest bardziej akceptowalny, a w moim przypadku wystarczy tyle ile daje zasilanie falownikiem w zakresie 15-20Hz. Falownik o wyższej częstotliwości nośnej (poza zakresem słyszalności) nie gwarantuje braku pisków, transformatory mogą się sprawdzić.

Już wymieniałem silniki w sposób pozornie "nielogiczny". Cichszą pracę urządzeń uzyskałem zmieniając napędy, sposób zasilania i punkt pracy silników ("przewymiarowane na ułamku możliwości"). I stąd wziął się ten eksperyment. Dostałem cenne podpowiedzi - np. trzeba sprawdzić wydajność prądową, przyda się sprzężenie zwrotne itp..

Niestety, nie mogę posługiwać się przykładami z mojego podwórka.

Offtop:
Stanowiska pracy w 2:50 z "zabawkami". Nie wygląda to dziwnie? :D
autor: pitsa
09 gru 2017, 15:44
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

Uruchomiłem silnik z falownikiem. Porównywalna "moc" do układu transformatorowego występuje przy około 2Hz. Silnik zasilany falownikiem piszczy. Na transformatorach było cichutko. Oczywiście są to dwa zupełnie różne stany "pracy" silnika, które sprawdzałem tylko z ciekawości.

Uzupełnienie do minimalnego napięcia:
regulator do wentylatorów (toroidy.pl)ma stopnie regulacji: 0 - 115 - 135 - 155 - 180 - 230V.

Teoretyzowanie: :)
Różnica w zasilaniu może mieć wpływ nie tylko na hałas i drgania, ale i na trwałość urządzeń. Z doświadczenia wiem, że w wielkich silnikach występuje problem z korozją elektryczną w zespołach łożyskowych. Silnik to taki kocioł pól elektrycznych i magnetycznych, że prąd pojawia się również, tam gdzie wcale nie jest potrzebny. I jak sobie tak będzie przepływa przez łożyska to długo nie popracują. Tu przeczytasz więcej na ten temat: diagnostyka łożysk tocznych, Specjalne łużyska izolowane elektrycznie, 2, 3.

Podobnie jest z zakłóceniami w maszynach cnc. Stosujesz filtry EMC - dostaniesz napięcie na obudowie (gdy nie zadbasz o dobre uziemienie) albo upływ prądu który wywala różnicówkę.

I jeszcze jedna istotna informacja:
"Jeżeli prąd silnika nie jest sinusoidalny, to nie może on być obciążany w 100% przez cały czas pracy, ponieważ wyższe harmoniczne prądu powodują zwiększone straty i tym samym zwiększaną temperaturę silnika" Źródło: przemienniki częstotliwości i silniki trójfazowe
autor: pitsa
07 gru 2017, 11:01
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

Jak już tak teoretyzujecie, to możecie dorzucić informację o tym jakie są rzeczywiste pobory prądu silnika 3F pracującego pod różnymi obciążeniami. Np. dla silników DC jest pobór prądu podczas zatrzymania (prędkość obrotowa zero), rozruchu, hamowania oraz ruchu na luzie. Interesowałyby mnie takie różne wykresy i przebiegi.

Przykładowo mam "problem" z jednym silnikiem 3F, który posiada przełącznik trójkąt gwiazda ale dziad ma takiego zrywa, że mi pasek zrzuca (napęd cierny na starym płaskim pasku jak to dawno temu używano w maszynach rolniczych). Koła pasowe to ładne "beczułki" ale startuję po parę razy aż się trafi, że nie zrzuci paska. Nie ma znaczenia czy startuję z trójkąta czy gwiazdy. Rzadko używam tego silnika więc traktuję to jako "taki już jest urok tych staroci".
Falownik rozwiązałby problem ale ciekaw jestem czy można ruszać silnikami na 1/3 lub 2/3 gwiazdy/trójkąta. ;-)
autor: pitsa
05 gru 2017, 23:23
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

fulcrum29 pisze:nie zanizaj poziomu tego forum bo naprawde sie osmieszasz.

No i kto tu na forum wątki rozwala, pokazami samoświadomości nadzwyczajnej "wiedzy" pseudopraktycznej? ;-)

Nie mam jeszcze potrzeby budowania własnego falownika.
Z eksperymentami jestem na etapie softstartów, planowania użycia innych transformatorów i czytania instrukcji falownika, który dzisiaj od kolegi Steryda dostałem.

Jak będę robił dalsze eksperymenty, zamieszczę ich opis tu w "moim durnym wątku". ;-)

Widziałeś jak latałem już na jednym silniku? :)

Gdyby było za mało zobacz jeszcze to: z moich badań nad dokładnością silników krokowych.


Pomysł z zastosowaniem wzmacniacza jest dość ciekawy. Ile to jednak wymagałoby kombinacji, no i co z zakłóceniami jakie to by generowało? Transformatorki chyba są pod tym względem znacznie czystsze od falowników.

Z odrzuconych pomysłów, o których tu nie pisałem, rozważałem jeszcze wpływ kondensatora i możliwość równoległego dołączania dodatkowych kondensatorów, ale informacje stąd przekonały mnie, że nie jest to wpływ znaczący:

Rys. 7 pokazuje wyniki obliczeń momentu użytecznego (składowa stała) na wale silnika,
ale w jednostkach bezwzględnych, czyli w Nm. Odpowiednio do rys. 3, dla pojemności C=105uF otrzymano największy moment użyteczny na wale równy 13,06Nm, a dla C=80uF moment wynosi 12,58Nm.
autor: pitsa
02 gru 2017, 10:32
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

Przypomnę cel z pierwszego postu:

Co chcę osiągnąć? - Cichą pracę silnika pod małym obciążeniem.

A z tego wynika, że wystarczą mi małe obroty i nie wymagam pełnej regulacji. Wystarczy mi możliwość doboru stałego sposobu zasilania. Patrzyłem na regulatory bo z nich wynikały użytkowe parametry pracy - minimum 90V.
antybeton pisze:Do skutecznej regulacji chyba bez elektroniki się nie obejdzie.

Też tak myślę. Jeśli jednak wystarczająca jest regulacja skokowa, to można skorzystać z prostszego rozwiązania. W planach jest jedno i drugie.

Silnik indukcyjny 3F najlepiej zasilić z 3F, a nie jednej. Przy jednej fazie traci się, i na mocy, i na równomierności pracy silnika. Tętnienia to drgania i hałas, a tego staram się unikać. Tutaj są prosto opisane badania silnika 3fazowego zasilanego z jednej fazy w układzie trójkąta: http://www.komel.katowice.pl/ZRODLA/FULL/91/ref_14.pdf
Przy gwieździe i "losowo dobranym" kondensatorze silnik ani drgnął. Za jakiś czas sprawdzę jeszcze ten "trójkąt" na wyższym nieco napięciu. Będzie więcej mocy. Można przecież połączyć szeregowo cewki wtórne transformatorów. Jak tylko zdobędę kilka kondensatorów do łączenia równoległego.
autor: pitsa
01 gru 2017, 22:10
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

No przecież widzisz, że się właśnie cofam, jak również, od samego początku piszę, że to "durny pomysł". ;-)
Przeczytaj też sam siebie: pierwszy-projekt-urzadzenia-cnc-zasilac ... ml#p623428 - czyż nie piszesz o tym samym co właśnie robię? :twisted:

Chcę regulować moc silnika na granicy możliwości jego pracy. Mam w tym swój cel. Jak widać mały silnik kręci się:



Na falownik i większy silnik przyjdzie jeszcze czas.

A moderator według mnie ma mieć nosa, wyczuwać problemy zanim się pojawią i umieć służyć innym. :D
autor: pitsa
01 gru 2017, 21:17
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

pukury pisze:Tak wiem, do trzech faz się podłączę, będzie trochę więcej kabelków

Pukury, pomyliłem ikonki i zamiast cytowania kliknąłem na "ołówek" i zmieniłem treść w twoim poście. Skasowałem twoją uwagę, że nie mogę z 1F zrobić 3F. Teraz to dopiero zauważyłem. Sorry. To już druga moja taka wpadka po zmianach na forum. Wybacz, proszę.

Znalazłem opis jak można połączyć jednofazowe transformatory w 3 fazy: http://www.bezel.com.pl/index.php/syste ... sformatory - Trójfazowy układ transformacji może składać się z trzech połączonych transformatorów jednofazowych:

Obrazek

Wydaje mi się, że kierunek ułożenia uzwojeń ma znaczenie. I tu mam problem nie wiem jak to rozpoznać po moich transformatorach. Fajnie się ryzykuje gdy się wie, że się nie ryzykuje.

Dodane 1 godzina 4 minuty 23 sekundy:
strikexp pisze:gdzieś w internecie znajdzie się program do zamodelowania tego zjawiska

Ja już się w swoim życiu sporo zamodelowałem. Około 20 lat zabawy, od basica, pascala i fortrana po własne moduły do programów komercyjnych. Teraz wolę prawdziwe eksperymenty. ;-)

Najmniejszy silnik 3F jaki mam, na 0,1kW przy 32V podawanych z 3 transformatorów, kręci się około 100 obrotów na minutę. Lekkie dotknięcie ośki i zatrzymuje się. Nic dziwnego, że najniższe napięcie w kilkustopniowych regulatorach transformatorowych to 90V. A ja tu z 3 razy mniejszym się bawię. :-)

Pomiary prądów miernikiem cęgowym:
0,035-0,038A - na zasilaniu transformatorów, czyli po stronie pierwotnej tyle samo również na kablach do wspólnego połączenia 3 cewek,
0,2A - na wyjściu z transformatorów.
autor: pitsa
29 lis 2017, 20:48
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?
Odpowiedzi: 47
Odsłony: 6842

Re: Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?

Uzwojenia silnika mają po 19ohm.
Na wcześniej podanym obrazku: jest jeszcze układ "rozpiętej częściowo gwiazdy" zwiększający moment rozruchowy. Do silnika trzeba dobrać kondensator - im niższe napięcie tym większa pojemność.

Mam kondensator 20uF i spróbowałem podłączyć mniejszy silnik 3F 0,12kW (około 50ohm na cewkach) przez transformator na 32V. Na silniku napięcia między cewkami U-V-W 32V(U-V), 34V(V-W), 36V(U-W). Po odłączeniu kondensatora napięcia zmieniają się, czyli wpływ kondensatora jakiś jest ale na wirniku zero reakcji.

I to byłby koniec szybkiego "durnego" eksperymentu z transformatorami i jedną fazą. ;-)

Następnym razem test tego małego silnika na 3 transformatorach i 3 fazach.

@Steryd - no i nie mam żadnych wiadomości PW, chociaż są włączone - brak dostępu do prywatnych wiadomości. Wysłałem Ci emailem mój email. ;-) Dogadajmy się w sprawie twojego falownika.

Wróć do „Jak zasilić silnik 3F z jednej fazy?”