Zwracam jednak uwagę że ścianki profili aluminiowych są nieco wklęsłe aby po dokręceniu uzyskać odpowiednie naprężenie dociskające krawędzie profilu. Szczegóły można zobaczyć w katalogi item po zalogowaniu się: http://media.item24.com/pdf/MB_System_m ... _01_PL.pdf - warto zapoznać się z całym katalogiem (dowiedziałem się na przykład z niego dlaczego aluminium czasem skrzypi)
Dla 40x40 wklęsłość ścianki profilu wynosi 0,15±0,1mm (strona 46 w katalogu)
Tolerancja kąta prostego między ściankami dla szerokości 40mm to ±0,4mm oznacza to, że ścianka wysokości 200mm dokręcona do profilu może być odchylona od pionu o 2mm.
Dopuszczalne obciążenie połączenia dla profilu lekkiego to 2500N, a dla profilu E (ekonomiczny) to 1750N.
Zamiast kostki z drewna czy aluminium może być jeszcze rura kwadratowa ale tam tolerancja kąta między ściankami jest dużo gorsza i ścianki są raczej wypukłe. Można jednak kształt elementu łączącego z rury kwadratowej korygować dokręcaniem śrub czyli znacznym naprężeniem zniekształcającym.
Na tym przykładzie chcę tylko pokazać, że można mieć gotowy element łączący mający określoną jakość wykonania niezależną od sposobu w jaki amator dotnie sobie użyty materiał. Cięcie jest prostopadłe, a do łączenia używa się ścianek w określonej tolerancji. Amator ma tutaj równe szanse z profesjonalistą posiadającym precyzyjne i szybkie piły.
