Znaleziono 9 wyników

autor: pitsa
01 lis 2012, 16:18
Forum: CNConv
Temat: CNConv v15
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 21739

Zobacz plik Log.txt - masz tam podawaną informację o wczytywanych wektorach. Mniejsza liczba to wektory po zastosowaniu optymalizacji liczby wektorów (W konfiguracji importu pod automatycznym spawaniem przerw mniejszych niż ... mm).


No to załapałeś. :-)

Na przyszłość do listy życzeń wpisujemy zwiększenie rozdzielczości programowej.

Podejrzewam, że to już na innym kontrolerze. No chyba, że prokopcio wpadnie na jakąś magiczną metodę obsługi wielkokrotnie większych obszarów bez znaczącego zwiększania ilości bitów informacji przekazywanych do kontrolera. :)

Mi przychodzi na myśl zastosowaniem czegoś podobnego do metody multigrid z siatką zgrubną i siatką dokładną w modelowaniu numerycznym.. coś w rodzaju obsługi pewnej liczby większych obszarów stycznych lub częściowo nakładających się. O na przykład tak jak w sieciach komórkowych - po wyjściu współrzędnych poza pewien obszar następowałoby przesunięcie współrzędnych i chwilowego środka układu współrzędnych tak jak telefon przeskakuje w trakcie rozmowy z jednej antenki BTS na inną ... ... matematyczne fantazje. ;-)
autor: pitsa
01 lis 2012, 15:36
Forum: CNConv
Temat: CNConv v15
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 21739

Nie jest tajemnica. Przecież sam podałeś przepis z powiększaniem obrazków w Corelu. :)

Ograniczenie jest w stosunku najmniejszego odcinka do obszaru roboczego. Pliki i program ustawiasz na obszar roboczy, pod który twórca programu przygotował kontroler, czyli te 600x600 i 0,01. Projekty też trzeba skalować tak aby użyć większą część tego obszaru. Wyciąga się tym sposobem jak największą możliwą rozdzielczość impulsów.

Teraz mechanicznie maszyna może mieć ten obszar znacznie mniejszy i w prosty sposób masz wtedy większą dokładność. Na przykład przy skali mechanicznej 1:5 program myśli że pracuje na obszarze 600x600 a robotę robi na 120x120. Rozdzielczość masz wtedy poniżej 0,01. Gdyby zastosować kontroler do budowy domów okazałoby się, że skalując uzyska się rozdzielczość rzędu milimetrów. Program jest tak napisany, że dostosowuje się do projektów.

Też mi początkowo brakowało dokładności. Prosiłem o możliwości wyłączenia zmniejszania liczby importowanych z HPGL wektorów i jest taka opcja. Wszystko po to aby nie tracić rozdzielczości.

Żeby zrobić większą rozdzielczość trzeba pewnie wrócić do założeń początkowych i napisać program od początku. Też liczę na zmianę w tym zakresie aby 0,01 mieć na obszarach 1500x1000 i większych.
autor: pitsa
01 lis 2012, 11:16
Forum: CNConv
Temat: CNConv v15
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 21739

oprawcafotografii pisze:Co to producenta programu obchodzi ze klient posial wlasne pliki?
To nie program do konwersji plikow, tylko sterowania maszyna - jest z setka
rzeczy ktore program musi miec, lub powinien ale to to akurat cudowanie...
Nie chodzi, że "posiał" tylko zaufał producentowi, a potem okaże się, że musi przejść na wyższy poziom dokładności i przejść na inne oprogramowania, a tu ślepa uliczka - format własny wsysający pliki, ale nie dający z siebie na zewnątrz żadnego.

Ja od takich programów trzymam się z daleka.


Można zejść z dokładnością poniżej 0,01. :)
autor: pitsa
01 lis 2012, 07:55
Forum: CNConv
Temat: CNConv v15
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 21739

prokopcio pisze:przecież poprzednie pliki działają chyba bez zmian ;)
Jeśli chcesz wczytać nowy plik na stary sposób to jeszcze nie działa tak jak powinno w tej nowej beta wersji. :)

Zatrzymałem się na wersji 14 bo każda modyfikacja bazy plików to możliwość popełnienia błędu. Działa dobrze więc nie zmieniam. Mam dostęp do plików tekstowych, które mogę własnym dodatkowym programem do zarządzania projektami dostosować do moich potrzeb. Na przykład zamieniam sobie automatycznie wszystkie pióra na SP1 i dzięki temu w Corelu mogę pozostawić kolorki jakie mi pasują, a w CNConv robię wszystko jednym frezem. Wcześniej zdarzało mi się, że nagle jakiś fragment robił się na "dzikich" parametrach..

Zmiany w programie powinny być przemyślane. Na przykład jedną niedogodnością jest to, że kiedyś tam w założeniach przyjąłeś skalę pliku jako bazową informacje o wymiarach projektu. Skala to sprawa wewnętrzna programu.

Co do własnego formatu zapisu mam taką uwagę z doświadczeń z wieloma programami. Jeśli stosujesz zapis do własnego formatu to pamiętaj o tym, że po jakimś czasie klienci zaczną zwracać się z prośbą o odzyskanie dawnych projektów w formacie źródłowym. Jeśli robisz import z HPGL do cnv to obowiązkowo musi być export z cnv do HPGL. I nie mów, że każdy trzyma wszystkie pliki i coś takiego nie może się zdarzyć. :)
autor: pitsa
31 paź 2012, 20:44
Forum: CNConv
Temat: CNConv v15
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 21739

Re: CNConv v15

Planowałem zrobienie generatora plików HPGL i widzę, że nic mi to nie da, bo:
prokopcio pisze: 1. program CNConv dorobił się swojego pliku projektu *.cnv zamiast dotychczasowego *.kon powiązywanego z plikiem importowanym. Teraz po zaimportowaniu jakiegoś pliku nie jest on już potrzebny jak w każdym normalnym programie.
Wiesz, coś ci się pomyliło z pojęciem "normalnym programie". :D
Taki własny format zamknięty ("binarny") modny był kilkanaście lat temu. Od dobrych paru lat nawet Microsoft wycofał się z zamkniętych formatów i teraz z XML korzysta: http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_ ... ML_formats - zobacz to jest nowoczesność! Dla zmniejszenia rozmiaru można to na dysku przechowywać w formie skompresowanej gzipem. Przykładowo pliki KML są kompresowane i hulają po internecie jako KMZ. To jest właśnie wygoda i trzymanie się światowych standardów. :-)

http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/catalogs/ - tu jest bardzo fajny plik, który po wczytaniu do google earth pokazuje wszystkie trzęsienia ziemi z ostatnich 7 dni. Polecam obejrzeć. :)
autor: pitsa
28 wrz 2012, 08:59
Forum: CNConv
Temat: CNConv v15
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 21739

Może jeden, ale klient z niejednym kontrolerem, co daje mi większy pakiet akcji. :-)

Statystyka i kontrola produkcji to aż tak unikatowe działanie? :D

0.14.1 jest dla mnie wystarczające. Nadmiar opcji nie pasuje mi pod kątem oddzielenia pracy "programisty cnc" i "operatora cnc".

v15 jest testowe i nie posiada tego co potrzebuję w produkcji - nie do zabawy.
autor: pitsa
26 wrz 2012, 22:36
Forum: CNConv
Temat: CNConv v15
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 21739

Możesz włączyć ponownie zapisywanie historii w wersji:
http://proma-elektronika.pl/program-cnconv-0-14-1/

Ze względu na zmianę plików konfiguracyjnych nie będę wchodził w nowszą wersję.
To co jest w wersji 0.14 mi wystarcza.
autor: pitsa
08 wrz 2012, 16:41
Forum: CNConv
Temat: CNConv v15
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 21739

OK, już widzę o co chodzi - trzeba wcześniej zaznaczyć odpowiednią warstwę aby na niej pracować i widzieć znacznik kierunku. ;-)
autor: pitsa
08 wrz 2012, 16:27
Forum: CNConv
Temat: CNConv v15
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 21739

Nie ryzykuję instalowania tej wersji na maszynie roboczej. :)

Sprawdzając wersję testową zauważyłem że zmiana kierunku nie jest wizualizowana dla linii zamkniętych. Można sprawdzić na napisie firmowego projektu: CNConv.

Wróć do „CNConv v15”