Znaleziono 3 wyniki

autor: pitsa
02 lis 2012, 07:25
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Chiński stragan - bis
Odpowiedzi: 252
Odsłony: 64533

kamar pisze: dysze od innego dostawcy
Wystarczy niewielka różnica w kształcie przestrzeni przepływowej aby struga wypływająca z dyszy miała inny charakter wypływu. Znam to z badań dużych dysz energetycznych.. te do plazmy to maleństwa.
autor: pitsa
05 sie 2012, 19:26
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Chiński stragan - bis
Odpowiedzi: 252
Odsłony: 64533

Główny powód to mendelejewacizna wody metalami ciężkimi i fakt, że w przyrodzie nic nie ginie tylko zmienia właściciela. :-)

Tak jak w przyrodzie występują obiegi różnych pierwiastków tak ludzkość również tworzy przeróżne cykle. Często polega to nna przerzucaniu problemu dalej.

Zacznijmy od stali: Wystarczy przejrzeć co może występować w stalach: metale lekkie, ciężkie a nawet rzadkie, pierwiastki chciane i niechciane (np. fosfor, siara, chlor). Woda to świetny rozpuszczalnik więc nie ma co się dziwić, że to co się w niej może rozpuści łatwo rozprzestrzenia się w środowisku.

To co po paleniu blachy zostaje jako drobina da się wybrać jako szlam. Sporo pozostaje jednak rozpuszczone jako jony dodatnie i ujemne w wodzie. Mieszanina różnych związków może to ułatwiać. Rozpuszczonych metali ciężkich jest więcej niż w "zwykłych ściekach", a to jest problem dla tych co przetwarzają ścieki. Oj, nie bratku - nie chcemy brać tego na siebie. Radź sobie sam ze swoim odpadem - znajdź kogoś kto za odpowiednią opłatą się tym zajmie!

Oczyszczalnie ścieków muszą spełniać wymagania co do zawartości metali ciężkich po oczyszczaniu. Jak im jakiś klient wrzuci w kanał za dużo to jest problem. Wygodniej to co jest skoncentrowane (woda mocno zanieczyszczona metalami ciężkimi) potraktować w sposób szczególny dla dobra funkcjonowania całości. Stąd mamy specjalizowane firmy utylizujące takie odpady.

Co się dzieje w oczyszczalni ścieków? Przykładowo w Opolu ze ścieków produkuje się gaz, jak ktoś pozbędzie się jakiś środków antybakteryjnych to produkcja gazu spada bo coś bakteriom zaszkodziło. Z gazu oczyszczalnia ma energię elektryczną co obniża koszty przetwarzania ścieków. Aby było mniej problemów lepiej więc za darmo odebrać od ludzi odpady niebezpieczne wystawiając odpowiednie kontenery w różnych punktach miast.
Gaz to tylko dodatek, ułatwiać może ujednolicenie parametrów dalszego produktu jakim jest osad ściekowy.

Odwodnione i zagęszczone osady ściekowe można było dawniej wyrzucić na wysypisko wraz ze znajdującymi się w nich metalami ciężkimi. Wysypisko ma dno zabezpieczające przed przedostawaniem się metali ciężkich do wód gruntowych więc tu problem mógłby się teoretycznie skończyć. Wodę po oczyszczaniu spełniającą parametry można wypuścić do rzeki.

Dyrektywy unijne nakazują jednak wykorzystywanie osadów aby nie lądowały na wysypisku. Od 1 stycznia 2013 będzie obowiązywał zakaz ich składowania. Pozostaje więc problem osadu z zawartością metali ciężkich.

Stąd intensywnie rozwijają się teraz różne metody suszenia, kompostowania i energetycznego wykorzystywania osadów ściekowych. I co tu zrobić z zawartość metali ciężkich? Jak mamy małą zawartość to ok, można na różne sposoby po odpowiedniej obróbce wykorzystać. Jeśli jest tego za dużo jednym ze sposobów pozbycia się problemów jest spalenie w cementowniach - wysuszony osad jest traktowany jak paliwo - to jest zysk energetyczny dla cementowni ale co z betonem?

Metale ciężkie nie znikają - zostają "wkomponowane" w cement. Bada się zatem immobilizację metali ciężkich do betonu - na ile uwięzienie ich jest skuteczne. Przykład: Immobilizacja metali ciężkich przez beton. Osady z oczyszczalni to tylko dodatek, podobnie jak żużle hutnicze. Tu historia była podobna. Żużel hutniczy, piaski formierskie powodował zagrożenie zanieczyszczenia gleb metalami ciężkimi gdy składowano je na hałdach. Teraz w cementach hutniczych jest więcej żużlu wielkopiecowego niż klinkieru pochodzącego z wysokoenergetycznego wypału w piecach.

Wodę z garnka, wanny, zlewu można użyć do podlewania ogródka. :)
autor: pitsa
02 sie 2012, 21:44
Forum: Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa
Temat: Chiński stragan - bis
Odpowiedzi: 252
Odsłony: 64533

Taki fajny daszek ma ten chiński stragan, że znów ciekawi mnie jak to się będzie sprawować. :) Przypuszczam, że gdyby wewnątrz, i centralnie, dać dodatkową niezbyt dużą blachę prostokątną, aby "przykleić" strugi zasysanego powietrza do daszku, lub wstawić coś podobnego do wkładu perforowanego ścian do malowania, to może dałoby się zwiększyć skuteczność działania wyciągu.

Wróć do „Chiński stragan - bis”