Znaleziono 2 wyniki

autor: Andrzej 40
23 maja 2011, 00:07
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Osiowość wrzeciona i konika - pomiar.
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 7198

Praktycznie robi się to używając np. rdzenia typu E z uzwojeniem sieciowym bez blaszek zamykających obwód magnetyczny, ma z boku wyglądać jak E. Ponieważ prąd, ze względu na zmniejszenie indukcyjności wzrośnie nie możemy tego robić zbyt długo (grzeje się cewka). Im większy trafo tym lepiej, powiedzmy od 100 d0 300W. Cewkę należy mocno przykleić do rdzenia, bo przy zbliżeniu do rozmagnesowywanego przedmiotu wystepują duże wibracje. Wskazany mocny plastikowy lub niemagnetyczny (Al, mosiądz) uchwyt do trzymania całości. Rozmagnesowujemy zbliżając maksymalnie do namagnesowanego przedmiotu i wykonujemy wolne ruchy skrętne jednostajnie odsuwając. Kończymy ( wyłączamy zasilanie cewki) ok. 50 cm od przedmiotu rozmagnesowywanego. Na czoło E wkazane nakleić plastik, bo na poczatku będzie uderzało o przedmiot rozmagnesowywany.
Slabym polem nie rozmagnesujemy prawie niczego, niezależnie od czasu działania.

P.S. przeglądając temat przypomniałem sobie o jescze jednej metodzie rozmagnesowywania (dość drastycznej). Przez kilkakrotne mocne uderzenie np. młotkiem lub o płytę stalową. Nie zawsze można ją stosować, ze względu na możliwość uszkodzenia. Rozmagnesowywuję w ten sposób np. śrubokręty.
autor: Andrzej 40
18 maja 2011, 22:02
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Osiowość wrzeciona i konika - pomiar.
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 7198

Proponuję wałek od drukarki laserowej mocowany w kłach i przejazd suportem z zegarem od wrzeciona do konika. Dla sprawdzenia powtórzyć przy pokręceniu wrzeciona (i wałka) co np. 1/4 obrotu.

Wróć do „Osiowość wrzeciona i konika - pomiar.”