Znaleziono 3 wyniki

autor: powgreg
13 gru 2016, 00:03
Forum: Obróbka metali
Temat: zepsute chłodziwo
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4575

wodzuu pisze: Dobry pomysł, bo u mnie zawsze jakiś dodatkowy olej się znajdzie (od czasu do czasu popsiukam prowadnice olejem przekładniowym). Aczkolwiek w czystym układzie z sodą kaustyczną + biocydem to chyba niezbyt chętnie się bakteryjki rozwijają? ;)
Z tym dodawanie chemii na pałę uważaj bo chłodziwo to roztwór kilku % ile w nim może być inhalatorów korozji jak je zneutralizujesz to rano maszyna będzie czerwona...
Dwa to chłodziwo nie może być żrące toksyczne dla skóry oddechu itp.
Chłodziwo to w 95% woda wiec nie ma co tak walczyć o jego przetrwanie bo chemia będzie droższa od oleju.
autor: powgreg
08 gru 2016, 16:17
Forum: Obróbka metali
Temat: zepsute chłodziwo
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4575

wodzuu pisze:@MaciejDlugosz, ciężko mi było się stosować do wszystkich zaleceń - czasem fryzjerka czesze dzień w dzień, czasem stoi tydzień.
Wczoraj przepłukałem trochę wodą (oczywiście zdemineralizowaną), zalałem rozcieńczonym D(omestosem) i puściłem na ok. godzinę w obieg. Później zlałem to i wlałem chłodziwa z D (małe stężenie).
Do płukania wystarczy zwykła woda najlepiej czyścić myjka ciśnieniowa przez każdy możliwy dekiel oczywiście gogle obowiązkowe ważna jest też rura spustowa ze stołu bo ona najczęściej zarasta glonami dobrze jest ją zdemontować i wyczyścić.
Pierwsze płukanie ma na celu usunięcia jak największej wiórów szlamu później dopiero płuczemy środkiem bakteriobójczym odwrotne odkażanie nic nie da bo szlamy "zneutralizują" nam środek.
Istotna jest też kwestia oleju który na powierzchni chłodziwa odcina dopływ tlenu przez to też kiśnie (bakterie beztlenowe) tu istotne jest częste używanie maszyny
Ważny jest też poziom chłodziwa bo dużo pompek chłodzących ma częściowy zrzut chłodziwa do zbiornika więc jak poziom będzie za wysoki to nie będzie mieszania i napowietrzania chłodziwa w zbiorniku.
Najlepsze rozwiązanie to zewnętrzy centralny zbiornik chłodziwa do kilku maszyn chłodziwo wytrzymuje 1-2lata i często nie skiśnie tylko zużyje się, straci własności smarne antykorozyjne itp.
autor: powgreg
06 gru 2016, 21:12
Forum: Obróbka metali
Temat: zepsute chłodziwo
Odpowiedzi: 29
Odsłony: 4575

wodzuu pisze:Dziękuję wszystkim za cenne uwagi.
Przyznam, że o domestosie myślałem (dezyfekcja układu), ale boję się, że mi gdzieś pryśnie w oko (budę mam taką, żeby nie pryskało gdzie popadnie, ale jak są nierówności detalu, to może prysnąć poza osłony) albo w inne intymne miejsca ;)
Domestosem tylko deynfkekujesz układ a nie rozpuszczasz kamień w sraczu więc jego stężenie będzie niewielkie.
Nie piszesz co to za maszyna frezarka? czy ma zbiornik wbudowany ale generalnie musisz go wyczyścić z mułów na dnie, zalać do pełna rozcieńczonym np domestosem puścić maszynę by się prze płukała jak przy normalnej pracy jeżeli to frezarka stół musi się napełnić aż się będzie przelewać potem wylewasz płuczesz wodą i dopiero zalewasz nowe chłodziwo.

Sedno sprawy
Problem masz z bakterią a ona się namnaża jeżeli zostanie kilka % "bakterii" to nowe chłodziwo da sobie radę ale jak zostanie np 30% to szybko się namnożą.

Zmiana dostawcy chłodziwa na chwilę pomaga inny producent to inna bakteria potrzebna niektórzy handlowcy to wykorzystują :???: ale według mnie lepiej solidnie wyczyścić układ.

Wróć do „zepsute chłodziwo”