To całkiem ładnie. Obecnie jestem na etapie projektu i kompletacji części. Chciałbym o ocene prosić o ocenę kontrukcji jak zastosowanych elementów. Maszynka obecnie w projekcie ma pole robocze około 370x370x120. Kontrukcja oparta na tubosach 60x40x5, blachach 15mm oraz roznego rodzaju plaskownikow.
Maszynka obecnie w projekcie ma pole robocze około 370x370x120.
Prowadnice osi X i Y chce wykonać z wałków 25mm, a osi Z 20mm. Nie są to wałki zakupione z tąd, a wałki szlifowanem z tolerancja h7 ze stali C45. Z kolei łożyska liniowe chciałbym zastąpić wytoczonymi tulejkami z teflonu - mam nadzieje że to sie razem sprawdzi. Z kolei konstrukcje chce podzielic na 4 fragmenty ze soba pospawane i obrobione na piecioosiówce - ramę - spód, górną ramę, korpus osi Y oraz korpus Z ze wrzecionem. Stół prawdopodobnie wykonam w podobny sposób. Myślę ze takie podejście zapewni idealne warunki by wszystko ze sobą ze grało.
Łożyskowanie z kolei każdej z osi pokazałem powyżej. Śruba będzie skręcona z łożyskiem skośnym dwurzędowym nakretka z dwoma podkładkami, z kolei w korpusie będzie sie trzymać dzięki kołnierzowi z jednej strony, i przekręconej tulejce z drugiej strony. Kasowanie luzu na nakrętkach chce wykonać w ten sposób, ze z jednej strony wykonałbym nakrętkę z otworami do przykręcenie na stałe, z kolei z drugiej strony wykonałbym nakrętkę z fasolkami by umożliwić kasowanie luzu.
Co do przekazania napędu chciałbym zastosować śrubę tr16x4 połączoną z silnikiem paskiem zębatym z przełożeniem 2:1. Wtedy na krok przypadało by 0.04 mm, a z kolei w 1/8 kroku 0,005, jednak czy nie osłabi to zbytnio silnika, prawdopodobnie 2 lub 3nm. Wyczytałem ze przy mniejszej prędkości silnika ma on większy moment, wiec spadek przez przełożenie powinien być po części rekompensowany mniejsza predkoscia, jednak jak wpłynie mikrokrok na niego? Obecnie używam mikrokroku w laserze, jednak tam nie mam prawie żadnych obciążeń wiec ciężko stwierdzić jaki to ma wpływ na silnik.