Znaleziono 2 wyniki

autor: Kowal
14 mar 2010, 21:11
Forum: Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe
Temat: ENKODER - Kontrola położenia
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2496

Decodrew pisze:Program sterujący nie ma korekty luzów ?
Program ma korekcje ale przecież np. przy napędzie paskiem z silnika na śrube inne bedzie przemieszczenie przy frezowaniu frezem np.4mm a inne np. głowicą 40mm (inne siły przy skrawaniu) . albo pasek z czasem sie wyciagnie , no i co jakis czs trzeba będzie wszystko ustawiać a tak problem z głowy.
:grin:
autor: Kowal
14 mar 2010, 20:49
Forum: Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe
Temat: ENKODER - Kontrola położenia
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2496

ENKODER - Kontrola położenia

Witam
Mam servomotor który ma na tylnej części zainstalowany enkoder. Sterownik posiada wejście do takiego pomiaru i kontroli położenia . Lecz nie daje mi spokoju jedna sprawa : Gdy sterownik dostanie z programu ( komputera sterującego) Komendę wykonania bardzo małego kroku np 0,05mm oś silnika wykona odpowiedni obrót a enkoder zarejestruje poprawne wykonanie komendy. Lecz co będzie jeśli na skutek np. luzu stół nawet nie drgnie. Przecież do kontroli położenia materiału względem freza ważne jest jak na zadaną komendę zmieni się położenie stołu w jednej z osi a nie to czy silnik ( wał silnika) wykona obrót .
Stąd moje pytanie czy nie lepiej byłoby taki enkoder powiązać z ruchem stołu? np. przez założenie gumowego kółka na os enkodera zewnętrznego przymocowanego pod stołem.W momencie ruchu stół obróci kółko i enkoder wykryje ruch.

Wróć do „ENKODER - Kontrola położenia”