Znaleziono 3 wyniki

autor: bh91
12 wrz 2018, 23:56
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2337

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

denhen89 pisze:
12 wrz 2018, 10:23
wystarczyloby taka konstrukcja jak na linku
Myślę, że spokojnie tak. Zerknij sobie w tabele sił gięcia i zobacz stosunek rozwartości V matrycy do grubości blachy jaka ci siła potrzebna.
http://www.plasmet.net/technologia
denhen89 pisze:
12 wrz 2018, 10:23
wydaje mi sie ze nie moze byc problem z precyzyjnym wygieciem na calej dlugosci
Im mniejsza siła do gięcia będzie ci potrzebna to konstrukcja mniej się ugnie. Jak wyjmiesz i włożysz spowrotem żeby dogiąć blache o istnieje ryzyko że nierówno włożysz albo minimalnie przekosisz. Mi się często udaje, ale czasami ręka drgnie :wink:
denhen89 pisze:
12 wrz 2018, 10:23
jak zmierzyc precyzyjnie promien giecia?
Ja mierzyłem z grubsza kątownikiem z miarką. Nie jest to najprecyzyjniejsza metoda, ale sprawdziła się ;) Pewnie są lepsze narzędzia do tego.
Tutaj inni się muszą wypowiedzieć.
denhen89 pisze:
12 wrz 2018, 10:23
Widze jeszcze maly problem w gieciu zaookraglonem bo to mi bedzie bardzo potrzebne, czyli cos jak na tym filmiku
Wbrew pozorom nie będzie ciężko wykonać takie narzędzie budżetowo. Ja mam do mojej praski takie firmowe i nie wygląda na karkołomne do wykonania ;)

Ja mam taką maszynerię. Starsza ode mnie :wink:
Obrazek
Obrazek
autor: bh91
11 wrz 2018, 11:41
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2337

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

Problem polega na tym, że zrobić w okolicy 90 ° to nie jest problem. Ale dać równe 90 i powtarzalność to sama konstrukcja musi być dobra. Weźmiesz np pół metrowy kawałek alu. Z lewej i z prawej strony będziesz miał 90 ° , a po środku 87 ° i już musisz kombinować gdzie podłożyć (ja mogę też regulować przekos). Ale im dasz większą rozwartość matrycy tym mniej siły trzeba użyć i nie nadwyrężasz konstrukcji. Ja gnę najczęściej w V-6mm ale tylko cienkie blachy do 1mm max.

Co do fusion - ja mam ustawione reguły do nierdzewnych, że promień wewnętrzny ma wartość taką jak grubość blachy - zewnętrzy -> 2x tyle. Sprawdza się. Ale do gięcia z V rowkiem to pewnie wewnątrz ci wyjdzie kąt prosty (jak mi) a na zewnątrz coś wypadkowego. Musiałbyś zrobić sobie taką blaszkę na próbę, zgiąć, zmierzyć i zrobić nową regułę do fusion na jej podstawie. Będziesz wtedy miał prawidłowe rozwinięcia. Ale v rowki w modelu rozwiniętym będziesz chyba musiał ręcznie dodać - chyba że zrobili jakąś aktualizację. Raczej jak mu zrobisz rowek w modelu to przy prostowaniu się może pogubić.
autor: bh91
11 wrz 2018, 04:38
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2337

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

denhen89 pisze:
09 wrz 2018, 20:15
dziwię się że niema takich projektów DIY
Nie ma się co dziwić. O ile może udało by ci się sterować tym najzwyklejszym machem a ruch Z dobierać eksperymentalnie dla wymaganych kątów i grubości to serwo i śruba kulowa odpowiednich rozmiarów jest bardzo droga. Nacisk jaki ci potrzebny łatwo da się sprawdzić w tabelach. Dobierz śrubę z nakrętką + silnik i już się okazuje, że nema23 tego nie pociągnie ;)
Kulaka możesz zastąpić śrubą trapezową, która zniesie więcej i jest dużo tańsza, ale nadal pozostaje kwestia silnika i przekładni.
Oprogramowanie to ważna rzecz też jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Jak coś nie zadziała to może być kiepsko.
minipc pisze:
10 wrz 2018, 09:24
Posiadam prasę elektryczną LVD Dyna Press
Kolega MiniPC pewnie potwierdzi, że silniczek jak i śruba mają swoje gabaryty, co wiąże się z adekwatną ceną.
A Jego zaginarka Bernardo - fajna sprawa. Ostrzyłem sobie zęby na nią, ale ja muszę mieć typową krawędziówkę - nie zaginarkę. Ale ukradłem pomysł ze sterowaniem od ProfiCNC ;)

Ja mam starą włoską prasę Ercoletta - prawie zero informacji o niej w necie jest. Przerobiłem mocowanie stempla i montuje tam standard Amada, za 2 tygodnie jak będę w warsztacie dodam zderzak CNC a'la MiniPC. Moja prasa ma mimośród połączony z dźwignią, co w oryginale było przerabiane na napęd elektryczny - silnik z reduktorem. Ale próżno szukać info o tym, raptem 3 szczątkowe fotki. Ja w to miejsce daję siłownik do zaworów o dużym momencie. Powinno działać (a nawet w odróżnieniu od elektrycznego napędu, gdzie prasa musiała wykonać pełny nacisk - w pneumatycznym po odpuszeniu zaworu się uniesie w razie krytycznej sytuacji). W prasie jest przewidziane ograniczenie kąta gięcia.
Myślę, że jakbyś sam budował to mógłbyś zapomnieć o czymś kluczowym co sprawi, że twoja konstrukcja nie spełni oczekiwać i będziesz miał parę kilo złomu. A uwierz mi, że pozornie solidny kawał stali też się ugnie przy nacisku. Dlatego drogie prasy mają różne systemy kompensacji itd itd. Mój system to 2 blaszki 0,2mm ;)

Reasumując ten długi wpis - budowa - nie warto jak na mój gust. Ciężkie, dużo parametrów do zgrania no i kwestia bezpieczeństwa.
minipc pisze:
10 wrz 2018, 09:24
Posiadam prasę elektryczną LVD Dyna Press
Mam nadzieję, że wrzucisz kiedyś filmik z pracy prasy na YouTube ;) prywatny zawsze fajniejszy niż te reklamowe :wink:

Wróć do „Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej”