Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

#1

Post napisał: denhen89 » 09 wrz 2018, 20:15

Cześć,
przydałaby mi się prasa krawedziowa do blachy Stal/Alu o grubosci do maks. 3mm. Szerokość maks. 1000mm ale co najmniej 500mm. Myślę o budowie takiej prasy ale czytałem że synchronizacja dwóch siłowników hydraulicznych nie jest takie proste więc szukałem inne rozwiązania i dowiedziałem się że istnieją prasy elektryczne przy których belka gnaca jest napędzana przez serwo silniki i śruby kulowe tak jak widać na filmiku (od min. 0:27 do 0:43): .

Synchronizacja 2 siłowników (krokowe) nie jest żaden problem bo tak też mam przy ploterze ale na co musiałbym zwrócić uwage poza sztywna konstrukcja? Pytam bo dziwię się że niema takich projektów DIY. Może to z powodu braku oprogramowanie jak przykładowo linuxcnc, tylko ze do pras? Czy te śruby kulowe są jakieś specjalne czy wystarcza takie jak do frezarki/tokarki ale o średnicy od 40mm i skok 5mm ?

Zależy mi na precyzji ale nie na czasie bo była by to tylko mała produkcja za którą się napewno żadna firma z prasami weźmie i stąd ten pomysł na budowę takiej prasy. Stemple/matryce można kupić i resztę czesci ale największy problem będzie z oprogramowaniem.

Z góry dziękuję za pomoc.




minipc
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 28 wrz 2016, 07:59
Lokalizacja: PL

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

#2

Post napisał: minipc » 10 wrz 2018, 09:24

Witaj,
denhen89 pisze:
09 wrz 2018, 20:15
Pytam bo dziwię się że niema takich projektów DIY. Może to z powodu braku oprogramowanie jak przykładowo linuxcnc, tylko ze do pras?
Sterowanie jest jednym z najtrudniejszych elementów takiego projektu. Posiadam prasę elektryczną LVD Dyna Press, sterownik autorski firmy oparty na specjalnie przygotowanej dystrybucji Linux. Już na samym początku, kiedy wprowadzasz narzędzia do bazy jest wiele zmiennych. Od podstawowych takich jak promień stempla i jego wysokość, szerokości rowka i całej matrycy kończąc na kątach i współczynniku szlifowania wielopromieniowego matrycy. Wszystkie te wartości są uwzględniane przez sterownik podczas obliczania rozwinięcia blachy. A to dopiero początek. Podczas tworzenia programu na dany detal masz kolejne wartości, które trzeba brać pod uwagę. Pozycja zderzaka w osi X i osi Y, siła nacisku, długość gięcia, długość półki, retrakcja, czas trzymania pod obciążeniem, czas czekania (aby zdarzyć wyjąć dłuższy detal przed kolejnym ustawieniem zderzaka). Wszystko to ma wpływ na prawidłowy wymiar po gięciu. A żeby było jeszcze ciekawiej podczas gięcia chciałbyś przecież wprowadzać korektę kąta długości dla każdego etapu. Te wartości także są zapisywane. Nic dziwnego, że nikt nie udostępnia oprogramowania.
denhen89 pisze: Zależy mi na precyzji ale nie na czasie bo była by to tylko mała produkcja za którą się napewno żadna firma z prasami weźmie i stąd ten pomysł na budowę takiej prasy. Stemple/matryce można kupić i resztę czesci ale największy problem będzie z oprogramowaniem.
Jeśli to mała produkcja to zobacz wątek, w którym opisywałem modyfikację giętarki ręcznej Bernardo z dołożonym zderzakiem sterowanym CNC.

zaginarka-bernardo-moja-modyfikacja-zde ... 92659.html

Ewentualnie wyszukaj sobie na popularnym portalu aukcję numer 7537318681 i masz gotowe rozwiązanie.

Możesz też podesłać na priv co chcesz giąć i mogę Ci wycenić.


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

#3

Post napisał: denhen89 » 10 wrz 2018, 11:26

Czesc,
dziekuje za odpowiedz! Napisalem do ciebie priv.

Pozdrawiam


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

#4

Post napisał: bh91 » 11 wrz 2018, 04:38

denhen89 pisze:
09 wrz 2018, 20:15
dziwię się że niema takich projektów DIY
Nie ma się co dziwić. O ile może udało by ci się sterować tym najzwyklejszym machem a ruch Z dobierać eksperymentalnie dla wymaganych kątów i grubości to serwo i śruba kulowa odpowiednich rozmiarów jest bardzo droga. Nacisk jaki ci potrzebny łatwo da się sprawdzić w tabelach. Dobierz śrubę z nakrętką + silnik i już się okazuje, że nema23 tego nie pociągnie ;)
Kulaka możesz zastąpić śrubą trapezową, która zniesie więcej i jest dużo tańsza, ale nadal pozostaje kwestia silnika i przekładni.
Oprogramowanie to ważna rzecz też jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Jak coś nie zadziała to może być kiepsko.
minipc pisze:
10 wrz 2018, 09:24
Posiadam prasę elektryczną LVD Dyna Press
Kolega MiniPC pewnie potwierdzi, że silniczek jak i śruba mają swoje gabaryty, co wiąże się z adekwatną ceną.
A Jego zaginarka Bernardo - fajna sprawa. Ostrzyłem sobie zęby na nią, ale ja muszę mieć typową krawędziówkę - nie zaginarkę. Ale ukradłem pomysł ze sterowaniem od ProfiCNC ;)

Ja mam starą włoską prasę Ercoletta - prawie zero informacji o niej w necie jest. Przerobiłem mocowanie stempla i montuje tam standard Amada, za 2 tygodnie jak będę w warsztacie dodam zderzak CNC a'la MiniPC. Moja prasa ma mimośród połączony z dźwignią, co w oryginale było przerabiane na napęd elektryczny - silnik z reduktorem. Ale próżno szukać info o tym, raptem 3 szczątkowe fotki. Ja w to miejsce daję siłownik do zaworów o dużym momencie. Powinno działać (a nawet w odróżnieniu od elektrycznego napędu, gdzie prasa musiała wykonać pełny nacisk - w pneumatycznym po odpuszeniu zaworu się uniesie w razie krytycznej sytuacji). W prasie jest przewidziane ograniczenie kąta gięcia.
Myślę, że jakbyś sam budował to mógłbyś zapomnieć o czymś kluczowym co sprawi, że twoja konstrukcja nie spełni oczekiwać i będziesz miał parę kilo złomu. A uwierz mi, że pozornie solidny kawał stali też się ugnie przy nacisku. Dlatego drogie prasy mają różne systemy kompensacji itd itd. Mój system to 2 blaszki 0,2mm ;)

Reasumując ten długi wpis - budowa - nie warto jak na mój gust. Ciężkie, dużo parametrów do zgrania no i kwestia bezpieczeństwa.
minipc pisze:
10 wrz 2018, 09:24
Posiadam prasę elektryczną LVD Dyna Press
Mam nadzieję, że wrzucisz kiedyś filmik z pracy prasy na YouTube ;) prywatny zawsze fajniejszy niż te reklamowe :wink:
Jest robota - jest pinonc :wink:


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

#5

Post napisał: denhen89 » 11 wrz 2018, 09:42

Dzieki bh91.

Przekonaliscie mnie odpuscic sobie od pomyslu budowy takiej prasy. Mysle ze moglbym w tanii sposob zbudowac sobie bardzo prosta krawedziarke z silownikiem hydraulicznem a jesli chodzi o odpowiedni kat giecie to wydaje mi sie ze nie jest to wielki problem szczegolnie przy blachach aluminiowych do 2mm. Przeciesz mozna powoli giac i sprawdzic po kazdem gieciu z katomierzym czy jest odpowiedni kat, jesli nie to jeszcze troche docisnac. Mysle ze wystarczylaby solidna konstrukcja i nowy stempel jak i matryca. Jesli jeden silownik 20T wystarczy na dlugosc 500mm to by bylo super ale czytalem gdzies ze raczej tylko do 350-400mm a to jednak moze sie okazac za malo. Na to jest takie rozwiazanie: https://pl.pinterest.com/pin/546835579729204681/ Troche skomplikuje to konstrukcje ale za to tylko jeden silownik, co likwiduje problem z sychronizacja dwoch silownikow.

O czym wczoraj myslalem: Przeciesz mozna wyfrezowac w miejscach giecia V-rowek i w ten sposob bardzo precyzyjnie giac z malym promieniem i trzeba tylko polowe sily. Czytalem wczoraj ze tak nawet robia i sa specjalne maszyny do tego (V-groove machine), ale oczywiscie to bym zrobil od razu na ploterze przed wycieciem blachy. Teraz tylko niewiem jak zaprojektowac rysunek w Fusion 360 "Sheet Metal" w odpowiednim kacie jesli przykladowo bede giac blache 2mm a rowek jest 1mm gleboki bo skad wiem jaki bedzie promien giecia. Moze to glupie pytanie i mozna to jakos wyliczyc ale jest to wazne bo blacha tez musi byc wycieta w odpowiednim wymiarze.

Mam nadzieje ze sie wszystko da zrozumiec. :D


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

#6

Post napisał: bh91 » 11 wrz 2018, 11:41

Problem polega na tym, że zrobić w okolicy 90 ° to nie jest problem. Ale dać równe 90 i powtarzalność to sama konstrukcja musi być dobra. Weźmiesz np pół metrowy kawałek alu. Z lewej i z prawej strony będziesz miał 90 ° , a po środku 87 ° i już musisz kombinować gdzie podłożyć (ja mogę też regulować przekos). Ale im dasz większą rozwartość matrycy tym mniej siły trzeba użyć i nie nadwyrężasz konstrukcji. Ja gnę najczęściej w V-6mm ale tylko cienkie blachy do 1mm max.

Co do fusion - ja mam ustawione reguły do nierdzewnych, że promień wewnętrzny ma wartość taką jak grubość blachy - zewnętrzy -> 2x tyle. Sprawdza się. Ale do gięcia z V rowkiem to pewnie wewnątrz ci wyjdzie kąt prosty (jak mi) a na zewnątrz coś wypadkowego. Musiałbyś zrobić sobie taką blaszkę na próbę, zgiąć, zmierzyć i zrobić nową regułę do fusion na jej podstawie. Będziesz wtedy miał prawidłowe rozwinięcia. Ale v rowki w modelu rozwiniętym będziesz chyba musiał ręcznie dodać - chyba że zrobili jakąś aktualizację. Raczej jak mu zrobisz rowek w modelu to przy prostowaniu się może pogubić.
Jest robota - jest pinonc :wink:


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

#7

Post napisał: denhen89 » 12 wrz 2018, 10:23

Dzieki za info :)

Jesli chodzi o konstrukcja to wystarczyloby taka konstrukcja jak na linku (pinterest) ktorego wyslalem? Jesli sie chodzi o precyzje giecia to potrzebuje ja tylko do blachy alu o grubosci max. 2mm, a jak zrobie V-rowek to wydaje mi sie ze nie moze byc problem z precyzyjnym wygieciem na calej dlugosci nawet do 600mm przy takiej konstrukcji.

Na czym sie zastanawiam:
1. Jesli bedzie v rowek, a stempel musi nacis dokladnie w ten rowek, to nie bedzie ten stempel zawadzal jesli wjade do konca matrycy ?
2. Nie wystarczy mierzyc kat katomierzem po kazdem gieciu i poprawiac go jesli nie trafilem odpowiednego kata czy moze sie cos pogorszyc?

Na temat Fusion: Wlasnie o tym myslalem ze zmierze promien po gieciu z V-rowkiem i sie go ustawie w Fusion, ale jak zmierzyc precyzyjnie promien giecia?
Off Topic
Ale v rowki w modelu rozwiniętym będziesz chyba musiał ręcznie dodać - chyba że zrobili jakąś aktualizację. Raczej jak mu zrobisz rowek w modelu to przy prostowaniu się może pogubić.
Dokladnie tak chcialem zrobic, czyli w modelu rozwinietym. Wazne tylko zeby koncowy model (blache) mial odpowiedni rozmiar, zeby po gieciu nie okazalo sie ze jest za krutki/dlugi.

Przydalo by mi sie taka prasa Prototypa ale jesli sie okaze ze to za dlugo trwa albo sie nie da bardzo precyzyjnie pracowac na tym to bym oddal to do jakiejs firmy. A kto wie, moze bedzie dobrze i w zupelnie wystarczy.
Widze jeszcze maly problem w gieciu zaookraglonem bo to mi bedzie bardzo potrzebne, czyli cos jak na tym filmiku (od min 3:07 do 3:12)


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

#8

Post napisał: bh91 » 12 wrz 2018, 23:56

denhen89 pisze:
12 wrz 2018, 10:23
wystarczyloby taka konstrukcja jak na linku
Myślę, że spokojnie tak. Zerknij sobie w tabele sił gięcia i zobacz stosunek rozwartości V matrycy do grubości blachy jaka ci siła potrzebna.
http://www.plasmet.net/technologia
denhen89 pisze:
12 wrz 2018, 10:23
wydaje mi sie ze nie moze byc problem z precyzyjnym wygieciem na calej dlugosci
Im mniejsza siła do gięcia będzie ci potrzebna to konstrukcja mniej się ugnie. Jak wyjmiesz i włożysz spowrotem żeby dogiąć blache o istnieje ryzyko że nierówno włożysz albo minimalnie przekosisz. Mi się często udaje, ale czasami ręka drgnie :wink:
denhen89 pisze:
12 wrz 2018, 10:23
jak zmierzyc precyzyjnie promien giecia?
Ja mierzyłem z grubsza kątownikiem z miarką. Nie jest to najprecyzyjniejsza metoda, ale sprawdziła się ;) Pewnie są lepsze narzędzia do tego.
Tutaj inni się muszą wypowiedzieć.
denhen89 pisze:
12 wrz 2018, 10:23
Widze jeszcze maly problem w gieciu zaookraglonem bo to mi bedzie bardzo potrzebne, czyli cos jak na tym filmiku
Wbrew pozorom nie będzie ciężko wykonać takie narzędzie budżetowo. Ja mam do mojej praski takie firmowe i nie wygląda na karkołomne do wykonania ;)

Ja mam taką maszynerię. Starsza ode mnie :wink:
Obrazek
Obrazek
Jest robota - jest pinonc :wink:


Autor tematu
denhen89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 5
Posty: 72
Rejestracja: 07 lut 2017, 16:01
Lokalizacja: Bytom

Re: Budowa Elektrycznej Prasy Krawedziowej

#9

Post napisał: denhen89 » 13 wrz 2018, 11:47

Wielkie dzieki bh91!

25t wystarcza na metr. Dalbym wiekszy silownik naprzyklad 50t zebym mial jakis zapas :D

Teraz juz raczej wszystko rozumie i wiem na co wzrocic uwage. Jeszcze bede musial sprawdzic jak sie buduje agregat do silownika i za jakis czas zaczne robic rysunek.

Wiesz moze jakie lozyska bede musial uzywac na te ramie jak na zdjeciu ? Czy to sa tuleje slizgowe czy lozyska ?

Fajna ta twoja prasa :) Tylko musialaby by troche szersza dla mnie. Stempel i matryce kupiles jako nowe ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”