Dziękuję za odpowiedzi.
Nie wiem czy podejmę się wykonania tego wykrojnika, raczej nie ja tylko ktoś kto ma maszyny, żeby coś takiego wykonać.
Dzwoniłem do kilku firm i ceny wykrojników są bardzo duże, nie stać mnie na taką usługę. Dlatego staram się jak najwięcej dowiedzieć na temat budowy tego urządzenia. Potem będę szukał kogoś, kto mi to wykona, mającego doświadczenie i sprzęt. Liczę się z tym, że to może być emeryt (mam taką osobę i myślę, że mogłaby pomóc) natomiast pozostaje kwestia projektu i zminimalizowania nieudanego prototypu. Na tyle byłoby mnie stać zainwestować, nawet jeśli by się nie udało. Do hartowni też dzwoniłem, nie ma problemu z oddaniem elementów więc na pewno nie byłaby to robota palnikiem. Tak więc nie chcę tego wykonywać zupełnie amatorsko bo wiem, że to się nie uda i szkoda czasu. Założyłem wykonanie z odpowiednich materiałów, z wymaganą dokładnością. Jednak nie mogę tego zamówić w firmie, bo ceny to kosmos.
W tej chwili jestem na etapie zrozumienia działania wykrojnika i związanego z tym wyborze projektu. Sam mechanizm nie jest przecież kosmicznie skomplikowany ale wykonanie już tak, bo musi być dokładne. Wiem to i rozumiem.
Niezależnie od moich przemyśleń, ten wątek zrobił się ciekawy (poprzez Wasze odpowiedzi) i jeszcze kilka osób może się dokształcić, niezależnie od tego czy wykonam wykrojnik czy też nie bo takiej decyzji oczywiście w ogóle jeszcze nie podjąłem. Właśnie dlatego, że na podstawie Waszych odpowiedzi i sugestii muszę się zorientować czy to jest wykonalne w moim przypadku. Jednak powtarzam, niekoniecznie bezpośrednio przeze mnie + odpada zlecenie firmie, właśnie ze względu na kosmiczne koszty. A przecież takich wykrojników w moim przypadku należało by wykonać kilka dla różnej wielkości blaszek.
Cy nie sądzicie, że ja też widzę wykonanie tego wykrojnika słabo? Nie jestem głupi. Zresztą, skąd wiedziałem dokąd "zajdę", gdy rozpoczynałem kilka dni temu ten temat

Kompletnie nie miałem pojęcia, nawet tak mizernego jak obecnie. A z drugiej strony, czy pewne rzeczy nie rodzą się z pasji, nawet jeśli zakończenie nie do końca będzie udane? No ale dużo zależy od tego czy ktoś zechce pomóc więc Wasze wskazówki są dla mnie ważne (również dla podjęcia decyzji o brnięciu w wykonanie tego ustrojstwa lub też nie).
Jeśli zechcecie mi nadal pomagać to będę naprawdę wdzięczny. I nie chodzi o to, żeby ktoś wiedział wszystko. Ważne są każde spostrzeżenia. Dlatego dziękuję wszystkim za dotychczasowe wiadomości, a w szczególności kolegom impuls3, pavyin oraz jasiu.
Na wszelki wypadek przytoczę pytania z mojego ostatniego postu:
1) Kolega pavyan zasugerował, że być może taki wykrojnik dla blachy sprężystej hartowanej, z której będą wycinane stroiki, musi być wykonany "specjalnie". Czy to znaczy, że ma mieć jakąś specjalną konstrukcję czy też wystarczający byłoby wykonanie według projektu wykrojnika jednoczesnego z ilustracji, którą podał kolega jasiu...
2) Czy wszystkie części wykrojnika powinny być zahartowane czy wystarczy ulepszyć cieplnie (w wykrojniku jednoczesnym) elementy wycinające czyli: stempel i matryca oraz pierścień tnący i tuleja tnąca?
3) Zauważyłem na ilustracji, że górna część wykrojnika składa się z płyty głowicowej oraz przekładki stemplowej.
Do czego jest potrzebna ta przekładka?
4) Na rysunku poniżej (załączam go ponownie, by było czytelniej) wygląda to tak, jakby nacisk z prasy, poprzez czop mocujący wykrojnik do prasy, szedł na przekładkę stemplową i stempel. Myślę, że mimo wszystko nacisk z prasy jest wywierany na płytę głowicową, a z niej na przekładkę stempla ale wlałbym się upewnić.
5) Czy stempel może być "monolityczny" czyli z jednego kawałka z tym elementem który zaznaczyłem kolorem. W jakim celu stosuje się takie rozwiązanie (oddzielenie stempla i tego elementu w którym jest mocowany)?
Kolega janek już mi częściowo odpisał, że "zakułby" (o ile dobrze zrozumiałem górę stempla w materiale). Dlaczego tak się robi?
6) No i ostatnie pytanie. Po wykonaniu otworu przez stempel, pierścień tnący ma zajść na tuleję tnącą w celu odcięcia detalu. Czy te elementy mają zajść na siebie w trakcie wycinania tak jak to wygląda na 2 ilustracji z poprzedniego posta?