Znaleziono 3 wyniki

autor: robson24-78
17 mar 2012, 14:50
Forum: Mechanika
Temat: Cenne źródła podzespołów do budowy maszyn
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3972

BYDGOST pisze:Niezłą kopalnią jest ksero. Kiedyś robiłem sekcję zwłok takiego i znalazłem: transformator 220/110, porządny silnik z reduktorem, kółka zębate, łańcuszki, paski i coś tam jeszcze. Nie pamiętam czy były silniki krokowe, ale chyba nie. Była tam prowadnica, ale taka jak z szuflady.
I jeszcze jedno. Czasem na złomie znajdowały się stare maszyny do pisania. Niektóre dużo większe niż te zwykłe biurowe. Były tam całkiem porządne prowadnice.
Ja, jak pisałem wcześniej nie mam zbyt pozytywnych doświadczeń z kserami - silnik główny który napędzał moje ksero to BLDC ze zintegowaną płytką sterownika i wałkiem z naciętym ślimakiem przekładni - nieforemne i mało przydane (jak dla mnie) - leży u mnie do dziś i nie wiem co z tym począć... Zasilacz był impulsowy a producent to z tego co pamiętam Seikosha...

Przypomniałem sobie też o bardzo starym skanerze formatu A3 który parę lat temu wpadł mi w ręce - to była solidna konstrukcja - rama ze stalowej blachy z wmontowanymi wałkami - praktycznie gotowa konstrukcja jednej osi do jakiegoś plotera - sprzęt ciężki i godny polecenia.
autor: robson24-78
16 mar 2012, 14:05
Forum: Mechanika
Temat: Cenne źródła podzespołów do budowy maszyn
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3972

grg12 pisze:Napędy CD/DVD - precyzyjne wałki 3mm średnicy, 50-60mm długości - są niemal idealnie proste (przynajmniej dla mojego czujnika zegarowego) - znakomite jako wzroce przy ustawianiu mniejszych wrzecion
O takim zastosowaniu nie pomyślałem... I to jest kolejny plus tego tematu!

Co mi jeszcze przyszło do głowy...
Z rzeczy powiedzmy banalnych - pralki i wirówki - dawcy czasami całkiem mocnych silników jednofazowych do napędu tokarek, szlifierek itp. Z reguły w komplecie z przekładniami pasowymi...
W kilku mikrofalówkach które kiedyś wpadły mi w ręce znalazłem parę sztuk całkiem solidnych krańcówek. Można też zdemontować trafo - samo w sobie do niczego się nie nada, ale solidny rdzeń i uzwojenie pierwotne można wykorzystać do budowy choćby zgrzewarki do blach (UWAGA - dwa z 4 traf jakie mam mają uzwojenia z drutu aluminiowego...).
autor: robson24-78
16 mar 2012, 09:13
Forum: Mechanika
Temat: Cenne źródła podzespołów do budowy maszyn
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3972

Cenne źródła podzespołów do budowy maszyn

Witam.

Nie chcąc zaśmiecać pewnego wątku, postanowiłem otworzyć nowy temat.
Proponuję umieścić poniżej listę konkretnych modeli sprzętu w którym znaleźliście coś co można wykorzystać w budowie własnej maszynki (łącznie z w miarę precyzyjnym opisem części). Sugerowałbym również umieszczanie tu sprzętu w którym nie ma nic wartościowego i na który nie warto tracić czasu. Myślę że taka lista przyda się wielu początkującym oraz tym którzy nie dysponują zbyt wielkim budżetem.

Ze swojej strony zacznę od:

1. Seria drukarek atramentowych HP 6XX oraz 8XX (ja miałem 640 i 840) - siedzą w nich dość solidne jak na taki sprzęt prowadnice (Φ 13 lub 14 mm), poza tym reszta do utylizacji.
2. Seria drukarek igłowych OKI Microline - zależnie od wielkości można wyciągnąć z nich dość solidne i długie prowadnice wraz z wózkami aluminiowymi na tulejkach ślizgowych (uwaga - w niektórych modelach siedzą prowadnice o nietypowej średnicy coś koło 12,7mm). Poza tym mają zasilacz w klasycznym układzie z trafem sieciowym.

Rozczarowałem się np. na:

- Drukarce atramentowej A3 HP 12cośtam... - cieniutka (choć długa) prowadnica, mizerny silniczek i sterta plastiku...
- Miałem również 2 ksera z których wyciągnąłem kilka krańcówek i właściwie nic poza tym (ciężkie klamoty, masa straconego czasu i kupa złomu do utylizacji...)
- generalnie nie polecam ruszać również małych drukarek laserowych - nie ma w nich chyba nic co możnaby wykorzystać (ze względu na zasadę działania nie mają nawet jednej klasycznej prowadnicy).

Generalnie, dochodzę do wniosku że im starszy sprzęt tym więcej ciekawych i solidnych rzeczy w nim siedzi.
Do dziś nie zetknąłem się np. z żadnym sprzętem w którym siedzią silniki krokowe zdatne do użycia w choćby małej konstrukcji...
Proszę o jak największą ilość wpisów - im więcej sprzętu "skatalogujemy" tym lepiej!

Wróć do „Cenne źródła podzespołów do budowy maszyn”