Znaleziono 8 wyników

autor: pit202
21 lip 2006, 09:31
Forum: CNC podstawy
Temat: Zaczynamy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 14269

hmm, dawno juz nie bawilem sie silnikami krokowymi , oczywiscie ma to znaczenie, nie wiem co do tego mają kolory :) pewnie mają , ale nie boj sie nic nie spalisz , najwyzej silnik sie nie bedzie dobrze kręcił , wtedy zamienisz A z B lub C z D i bedzie dzialalo.

cewki nie mają początków ani konców - to poprostu cewka ( dlugi kawalek drutu ) - chodzi tylko o dobre zasilenie cewki w stosunku do drugiej cewki.
autor: pit202
21 lip 2006, 07:49
Forum: CNC podstawy
Temat: Zaczynamy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 14269

jezeli mamy tylko 4 kable to sprawa jest nadzwyczaj prosta , bierzemy miernik i sprawdzamy pomiedzy ktorymi jest przejscie - no i juz wiemy, ktore kabelki ida do jednej cewki a ktore do drugiej. robimy wg zalaczonych rysunkow.

Obrazek
Obrazek
autor: pit202
04 lip 2006, 20:54
Forum: CNC podstawy
Temat: Zaczynamy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 14269

Jeżeli chodzi o podawanie szybkości to jest mi wszystko jedno , może być nawet w milach ,mam kalkulator, to sobie przeliczę.
no bardzo mądrze - po co mam jechac prosto skoro moge na około - moze zeby nie popasc w rutyne - tez powod - moze w samochodzi pokreślisz km/h i zrobisz dm/sec ? napewno bedzie ciekawiej , ale czy bedziesz w stanie zobrazowac sobie tą predkosc ?
W starych maszynach CNC to rzeczywiście jest tak przyjęte
o kurde - to wszystkie maszyny ktore widzialem na targach z 2005-2006 roku juz takie stare ? ja mam maszyne z 70`tych lat w ktorej są zachowane jednostki mm/min.

nie po to robi sie standarty aby ktos sobie wymyślał nowe jednostki bo mu sie tak podoba,
to sie tez nie wzielo bez powodu, zachowujac jednostki latwiej sie to liczy i kazdy frezer potrafi sobie zobrazowac predkosc 600 albo 1200mm/min a podajac mu predkosci w innych jednostkach musi przeliczac, rownie dobrze moglibysmy rozmawiac w innych jezykach i tez bysmy sie dogadali bo mamy przeciez slowniki ale czy to bedzie wygodne ?

wiem, ze ktos napisze, ze sie czepiam, ale nie pisze tego aby sie kogos czepiac tylko zeby pomyslec nad tym.
autor: pit202
04 lip 2006, 13:49
Forum: CNC podstawy
Temat: Zaczynamy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 14269

w ploterach tnących używanych w reklamie stosuje się mm/s.
mi chodzi o maszyny a nie zabawki - bez urazy , ale to nie ta liga

pozatym jak wyobrazasz sobie liczenie parametrow ? czy tam sie nie liczy ich ?
autor: pit202
03 lip 2006, 11:37
Forum: CNC podstawy
Temat: Zaczynamy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 14269

warto poczytac nasze forum, gdyz temat byl niejednokrotnie opisywany i tlumaczony , teraz nic nowego z tematu nie wychodzi jak " powtórka z rozrywki "
autor: pit202
03 lip 2006, 07:39
Forum: CNC podstawy
Temat: Zaczynamy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 14269

Maszyna ma być zbudowana całkowicie amatorsko, ale ma działać jak profesjonalny sprzęt, dlatego wszystko musi byś doskonale dobrane.
temat rzeka , po pierwsze uzywaj jednostek mm/min zamiast mm/s , w kazdej maszynie ( prof ) sa takie jednostki - nie wiem w jakich są mm/s ( k...a ?? ) moze przemilczmy.

co do konkretnych pytań : swoja uwage skupiłbym na sterownikach a3977 , moze samemu wykonac ? maja podobno 3A i co najwazniejsze mikrokrok , niestety silniki krokowe im wiecej doladowane prądem tym wieksze wykazują rezonanse - kazdy po takim koncercie zaczyna myslec o servach.

rozumiem ze chcesz ograniczyc predkosci maszyny ze wzgledu na ograniczenia maszyny a nie mozliwosci skrawania , ostatnio bardzo ladnie skrawalo mi sie jakis plastik PE , cos czarnego z takimi parametrami :
fz=0,1mm, z=4mm, d=8mm, n=6000obr/min, f=2400mm/min na całą głębokość skrawanego materialu (10mm) nie wiem jak wyglada sprawa skrawania w drewnie ale sądze, ze pewnie dosc podobnie.
autor: pit202
30 cze 2006, 07:08
Forum: CNC podstawy
Temat: Zaczynamy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 14269

obroty silnikow krokowych mozna spokojnie zalozyc ze 600-1000 obr/min mozna spokojnie uzyskac , mozna i wiecej , ale to takie spokojne parametry.

10mm/s ? chyba 600mm/min - a to wolno jakos
20mm/s ? znaczy 1200mm/min - troche lepiej

nie mam pojecia jak sie frezuje drewno - ale ja bym zalozyl tak :
fz=0.05mm, z=3, n=20.000, wychodzi nam z tego posow 3000mm/min i to juz ladnie wyglada, mysle ze to posow ciezki do uzyskania na srubach trapezowych - nie ze wzgledu na skok lecz na luzy, ktore przekladaja sie na rezonanse i silnik zaczyna masowo gubic kroki.

z mocą silnikow to bawilem sie takim 1.2Nm - niedosterowanym dobrze bo potrzebowal 3A a ja moglem dac tylko 2A , recznie nawet samego silnika sie nie zatrzyma, potrzeba do tego kombinerek albo czegos w tym stylu - wiadomo ze przy wysokich obrotach silnik mozna bylo zatrzymac paluszkiem - ale to inna para kaloszy.

tak czy siak sprawa chyba przedstawia sie tak :
duze posuwy - muszą byc sruby kulowe
male przesuwy - moga byc sruby trapezowe
autor: pit202
29 cze 2006, 07:26
Forum: CNC podstawy
Temat: Zaczynamy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 14269

Chcę by dało to radę ciągać wrzeciono 1000W i frezować w drewnie , a silniki połączone ze śrubą oś w oś , bez przekładni. Pole pracy to A4. No i moje wątpliwości , czy silniki krokowe 1,8A do 2A 0, 65Nm dadzą radę to poruszyć , ba normalnie pracować nad projektem przez 2-3 godz.
Czy te sterowniki z www.akcesorja będą się do tego nadawały , czy może szukać coś o większej mocy?
to za mało danych, jakie chcesz tam zastosować sruby ? jakie chcesz uzyskac predkosci ?
bo jesli dobrze domniemywam to w drewnie trzeba calkiem szybko frezowac przy duzych obrotach - czyli musza byc wysokie posuwy - czyli nie zwykle sruby trapezowe tylko juz kulowe - albo mniejsze obroty i mniejsze posuwy.

Wróć do „Zaczynamy”