Zaczynamy

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

Zaczynamy

#1

Post napisał: chaos » 30 maja 2006, 19:57

Witam

W tym dziale proszę umieszczać wszystkie informacje, które można by zaliczyć do podstawy podstaw.

Ja ze swojej strony umieszczę tu techniczne informacje na temat elementów budowy maszyn.
Wspólpracuje z wieloma inżynierami, którzy dysponują ogromną wiedzą w zakresie doboru elementów maszyn oraz posiadam własne doświadczenie w tym temacie, które w wolnych chwilach postaram się opisać na forum.

Zapraszam do umieszczania innych najbardziej przydatnych informacji, które mogą się przydać rozpoczynającym swoją przygodę z CNC


Akcesoria CNC - EBMiA.pl
Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
www.ebmia.pl
MECHANIKA * AUTOMATYKA * PNEUMATYKA * NARZĘDZIA * BHP, CHEMIA * TWORZYWA SZTUCZNE


rockayers
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2006, 10:40
Lokalizacja: Pozań

Re: Zaczynamy

#2

Post napisał: rockayers » 31 maja 2006, 19:09

Ja ze swojej strony umieszczę tu techniczne informacje na temat elementów budowy maszyn.

Witaj
Incjatywa wręcz genialna :D , a napewno bardzo przydatna, choćby mnie. Gromadzę ostatnio materiały dydaktyczne (dotyczące prowadnic liniowych tocznych, śrub tocznych, przekładni pasowych, obliczeń wytrzymałościowych korpusów i doboru serwonapędów) przydatne do konstrukcji stołu krzyżowego. Za wszelkiego rodzaju schematy obliczeń, wzory i informacje na temat ww elementów lub namiary na pozycje gdzie będą w przystępny sposób przedstawione bedę bardzo wdzięczny. Sądzę że nie tylko mnie takowe informacje uproszczą zadanie i pozwolą zaoszczędzić trochę czasu.


Dobromir
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 17
Posty: 30
Rejestracja: 27 cze 2006, 23:05
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

#3

Post napisał: Dobromir » 28 cze 2006, 23:43

Witam wszystkich
Zarejestrowałem się na forum dopiero wczoraj , ale czytam je od roku. Interesuje mnie zbudowanie takiej maszynki i to właśnie w warunkach amatorskich.Odnośnie mechaniki to mam kilka tanich pomysłów , ale nie znam się kompletnie na elektronice.
Liczę na to ,że ktoś z was podpowie mi co kupić.
Chcę by dało to radę ciągać wrzeciono 1000W i frezować w drewnie , a silniki połączone ze śrubą oś w oś , bez przekładni. Pole pracy to A4. No i moje wątpliwości , czy silniki krokowe 1,8A do 2A 0, 65Nm dadzą radę to poruszyć , ba normalnie pracować nad projektem przez 2-3 godz.
Czy te sterowniki z www.akcesorja będą się do tego nadawały , czy może szukać coś o większej mocy?


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#4

Post napisał: pit202 » 29 cze 2006, 07:26

Chcę by dało to radę ciągać wrzeciono 1000W i frezować w drewnie , a silniki połączone ze śrubą oś w oś , bez przekładni. Pole pracy to A4. No i moje wątpliwości , czy silniki krokowe 1,8A do 2A 0, 65Nm dadzą radę to poruszyć , ba normalnie pracować nad projektem przez 2-3 godz.
Czy te sterowniki z www.akcesorja będą się do tego nadawały , czy może szukać coś o większej mocy?
to za mało danych, jakie chcesz tam zastosować sruby ? jakie chcesz uzyskac predkosci ?
bo jesli dobrze domniemywam to w drewnie trzeba calkiem szybko frezowac przy duzych obrotach - czyli musza byc wysokie posuwy - czyli nie zwykle sruby trapezowe tylko juz kulowe - albo mniejsze obroty i mniejsze posuwy.
PiteR


Dobromir
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 17
Posty: 30
Rejestracja: 27 cze 2006, 23:05
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

#5

Post napisał: Dobromir » 30 cze 2006, 01:19

Jeżeli chodzi o prędkości to wiem tyle, że silniki krokowe są wolne (pojęcie względne) nikt nie podaje w jakim zakresie obrotów mogą pracować , a to jest wyjściowa sprawa do ustalenia prędkości posuwu.Zakładam skok 2mm, średnica śruby 10mm, wiadomo im mniejsza tym miej strat na mocy silnika.
Źle by nie było ze skokiem 1mm ale trapezowy gwint o tym skoku chyba niewykonalny.
A konkretnie posuw 10mm /s do 20mm/s to już by było coś.
Obroty frezowania wyglądają tak , że im większy frez tym szybkość mniejsza. Frez 20mm robi przy 30 000 obr/min bez większych oporów, frezarka ma pracować frezami do 0,5mm do 5mm więc pasowało by te obroty jeszcze zwiększyć , ale niech by tak zostało.Ważne jest jednak by posuw ani na moment nie zatrzymał się w miejscu , bo przypali i rozhartuje frez .
Sam skok śruby to już niezła przekładnia (przykładem przekładnia ślimakowa ).
Silnik od wycieraczek ma 15W , przy 12V to około 1,2A ,ma przekładnię ślimakową o skoku ślimaka 2 mm. Obroty silnika to tak ze 3000 ,na wyjściu ma z 60obr /min .W rezultacie ma taką moc , że nie da się go zatrzymać. Czy silnik krokowym z przekładnią śrubową zadziała podobnie , że trzeba się przyłożyć żeby go zatrzymać , bo jeśli nie pokona oporów tarcia nakrętki i prowadnic to nie ma co marzyć o podnoszeniu wrzeciona (to największa praca do wykonania ,opory skrawania to pryszcz .
Może ktoś już robił prototyp takiego układy i próbował go zatrzymać, chodzi o silniczek 1,8 A i śrubę fi 10 o skoku 2mm.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#6

Post napisał: pit202 » 30 cze 2006, 07:08

obroty silnikow krokowych mozna spokojnie zalozyc ze 600-1000 obr/min mozna spokojnie uzyskac , mozna i wiecej , ale to takie spokojne parametry.

10mm/s ? chyba 600mm/min - a to wolno jakos
20mm/s ? znaczy 1200mm/min - troche lepiej

nie mam pojecia jak sie frezuje drewno - ale ja bym zalozyl tak :
fz=0.05mm, z=3, n=20.000, wychodzi nam z tego posow 3000mm/min i to juz ladnie wyglada, mysle ze to posow ciezki do uzyskania na srubach trapezowych - nie ze wzgledu na skok lecz na luzy, ktore przekladaja sie na rezonanse i silnik zaczyna masowo gubic kroki.

z mocą silnikow to bawilem sie takim 1.2Nm - niedosterowanym dobrze bo potrzebowal 3A a ja moglem dac tylko 2A , recznie nawet samego silnika sie nie zatrzyma, potrzeba do tego kombinerek albo czegos w tym stylu - wiadomo ze przy wysokich obrotach silnik mozna bylo zatrzymac paluszkiem - ale to inna para kaloszy.

tak czy siak sprawa chyba przedstawia sie tak :
duze posuwy - muszą byc sruby kulowe
male przesuwy - moga byc sruby trapezowe
PiteR


Dobromir
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 17
Posty: 30
Rejestracja: 27 cze 2006, 23:05
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

#7

Post napisał: Dobromir » 03 lip 2006, 01:49

Bardzo konkretne wiadomości ,dzięki, w końcu wiem , że silniki krokowe kręcą się od 600 do 1000 obr/min oczywiście swobodnie.
Potwierdza to moje przekonanie , że łącząc silnik ze śrubą oś w oś uzyskam właściwe posuwy.
Odnośnie szybkości 60mm/s to masz rację ,że to byłaby całkiem dobra szybkość, ale do przebiegów pustych , bez skrawania. Szybkość podczas obróbki nie może przekroczyć pewnych warunków. Ale to zawsze można dopasować w praktyce łamiąc kilka frezów.Pewien zakres posuwu na pewno dopuszcza program obsługujący maszynę , ale to potem.
Sprawa zatrzymania silnika kombinerkami to bardzo ważna informacja , bo w tym układzie moment obrotowy stracę najbardziej na kasowanym luzie nakrętki i tu jest potrzebny zapas mocy.
Silnik 1,2Nm 3A to już coś , ale interesuje mnie , czy ktoś z Budowniczych amatorskiej CNC na silniczkach 0,65Nm 1,8A robił właśnie takie testy próby zatrzymania silnika lub osi przesuwnej z takim zestawieniem napędu.
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest dobranie sterownika o odpowiedniej mocy. Na Allegro są dostępne sterowniki kilku producentów , ja swoją uwagę skupiam w zasadzie tylko na dwóch: http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=111701777
i http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=111765257
Oba wykonane zostały przez ręce znające się na rzeczy . Producent pierwszego do 2A pisze , że przy ciągłej pracy sterowniki należy skutecznie chłodzić bo grozi to uszkodzeniem . Drugi zaś w opisie podaje , że radiatory stosować powyżej 5A. Cena sterowników jest porównywalna .
Może macie jakieś techniczne uwagi co do budowy i działania tych sterowników . Proszę napiszcie o tym.
Maszyna ma być zbudowana całkowicie amatorsko, ale ma działać jak profesjonalny sprzęt, dlatego wszystko musi byś doskonale dobrane. Na pewno byłeś nieraz a stolarni, tam jest pełno pyłu. Jak wentylator będzie chłodził te elektroniczne cudeńka to mimowolnie bardzo szybko otuli go piękną pierzynką i bach do serwisu.Tak działają wszystkie transformatory impulsowe w komputerach, do czasu.
Moje doświadczenie podpowiada mi "zapas mocy, a jeśli to możliwe to bez wentylatorów chłodzących ".


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#8

Post napisał: pit202 » 03 lip 2006, 07:39

Maszyna ma być zbudowana całkowicie amatorsko, ale ma działać jak profesjonalny sprzęt, dlatego wszystko musi byś doskonale dobrane.
temat rzeka , po pierwsze uzywaj jednostek mm/min zamiast mm/s , w kazdej maszynie ( prof ) sa takie jednostki - nie wiem w jakich są mm/s ( k...a ?? ) moze przemilczmy.

co do konkretnych pytań : swoja uwage skupiłbym na sterownikach a3977 , moze samemu wykonac ? maja podobno 3A i co najwazniejsze mikrokrok , niestety silniki krokowe im wiecej doladowane prądem tym wieksze wykazują rezonanse - kazdy po takim koncercie zaczyna myslec o servach.

rozumiem ze chcesz ograniczyc predkosci maszyny ze wzgledu na ograniczenia maszyny a nie mozliwosci skrawania , ostatnio bardzo ladnie skrawalo mi sie jakis plastik PE , cos czarnego z takimi parametrami :
fz=0,1mm, z=4mm, d=8mm, n=6000obr/min, f=2400mm/min na całą głębokość skrawanego materialu (10mm) nie wiem jak wyglada sprawa skrawania w drewnie ale sądze, ze pewnie dosc podobnie.
PiteR


Dobromir
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 17
Posty: 30
Rejestracja: 27 cze 2006, 23:05
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

#9

Post napisał: Dobromir » 03 lip 2006, 10:59

Po co stosuje się mikrokrok skoro są na nim straty mocy, a dokładność na półkroku można uzyskać 0,05 .
Dokładność taką to trudno jest uzyskać na maszynach nażędziowych.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#10

Post napisał: markcomp77 » 03 lip 2006, 11:15

Dobromir pisze:Po co stosuje się mikrokrok skoro są na nim straty mocy, a dokładność na półkroku można uzyskać 0,05 .
Dokładność taką to trudno jest uzyskać na maszynach nażędziowych.
bardzo rozsądnym powodem stosowania mikrokroku jest zmniejszenie porcji przekazywanej energii od silnika do układu mechanicznego...

a co to daje?

układ mechaniczny traci chęć do rezonansów :)

sterowanie staje się bardziej płynne...

warto stosować mikrokrok nawet wtedy jeśli osiągany index jest mniejszuy niż dokładność ustalenia pozycji
dokładność ustalenia pozycji to ok. 5% w odniesieniu do pełnego kroku - to cecha fizyczna silnika krokowego => więc mikrokrok większy niż 1/20 jest już mniejszy niż dokładność ustalenia pozycji

jednak warto wchodzić głębiej w mikrokrok gdzyż zbliża to nasz układ do sterowania liniowego... płynnego - a to intuicynie rzecz biorąc jest ideałem sterowania ;)

---
warto poczytać:
http://www.cs.uiowa.edu/~jones/step/micro.html
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”