Znaleziono 10 wyników

autor: DZIKUS
14 maja 2007, 11:27
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

qqaz pisze:
DZIKUS pisze:oczwysicie, ze dziala, bo wpychanie tego kolka powoduje rozpychanie kol "wlasciwych"
No i to jest powód dla którego działać nie będzie. Przeciez oba koła są łożyskowane i odległość między kołami się nie zmienia

zle sie wyrazilem, ale generalnie ten uklad powinien dzialac
. wszystkiemu winnna chec posluzenia sie jednym slowem do okreslenia czegos, czego jednym slowem opisac sie nie da. oczywiscie kola nie beda rozpychane w ten spsob, ze sie przesuwaja wzgledem siebie, tylko wpychanie miedzy nei malego kolka powoduje ich obrotyw przeciwnych kirunkach co prowadzi do tego, ze kazde z nich wchodzi w przypor op innych stronach zeba zebatki.
autor: DZIKUS
14 maja 2007, 01:19
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

triera pisze:wracając do rysunku:
mam tu na stole 4 koła zębate: 1x90z + 3x30z, moduł 1, to największe niech będzie listwą.
Ułożyłem w zgodnie z rysunkiem,
kręcę odpowiednikiem tego ze sprężyną, wow - działa...
Pomijając dyskusyjne(?) kasowanie luzów za pomocą sprężyny,
moment obrotowy jest przekazywany przez 2x większą liczbę zębów.

heh, oczwysicie, ze dziala, bo wpychanie tego kolka powoduje rozpychanie kol "wlasciwych" ktore wchodza w przypor z przeciwleglymi bokami zebow zebatki powodujac likwidacje luzow (jest to idealna analogia do sruby i kasowania luzow z apomoca podwojnej nakretki). niestety nie ma dodatkwoego bonusu polegajacego na pracy 2x wiekszej liczby zebow, bo w zaleznosci od keirunkuruchu, to moemnt obrotowy przenosi tylko jedno z tych kol, a drugie sie toczy po zebatce wpsomagane obrotami kola srodkowego.
autor: DZIKUS
13 maja 2007, 22:39
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

a propos targow, to w tym roku na automaticonie widzialem firme sprzedajaca wlasnie ciekawy mechanizm zebatkowy: zebatka nie miala zebow prostych, tylko zblizone do takich, jakie sa w kolach lanuchowych. wpsolpracowalo z nia kolo zlozone z dwoch pierscieni meidzy ktorymi na obwodzie umeiszczone byly lozyskowane rolki udajace zeby. mialo to duzo wyzsza trwalosc i sprawnosc niz tradycyjny mechanizm zebatkowy (tribologia, tribologia, tribologia!).

A PRZY OKAZJI MALA REKLAMA
w ogole jesli ktos jest zainteresowany, to moge wyciac zebatke o dlugosci do 3mm w jednym kawalku na nowoczesnym laserze WYPOSAZONYM W LINIALY, wiec na pewno jest to dokladniejsze (w sensie zachowania podzialki a nie gladkosci powierzchni) niz zebatka zlozona z kilku segmentow wykonanych metodami obrobki skrawaniem. tyle, ze w moim wypadku ograniczeniem ejst grobosc, ale zawsze mozna ze soba skrecic kilka sztuk. rozmaite otwory mocujace rowneizs monza od razu wyciaic.
autor: DZIKUS
13 maja 2007, 21:18
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

markcomp77 pisze:może ktoś powtórzy prostym językiem - wnioski co do listwy zębatej i jej właściwościach...
znam kilku ludzi którzy wciąż boją się stosować listwy zębate w swoich maszynach - ciekawe dlaczego?

w wielkim skrocie: do duzych maszyn, ale niezbyt dokladnych jak najbardziej warto. luz miedzyzebny wprost przekladajacy sie na luz zwrotny mozna niwelwoac dociskajac kolo zebate do zebatki albo za pomoca parametru backshlash w programie sterujacym.
gdybym mial zbudowac duzy ploter do frezowania twozryw sztucznych (np duze litery) albo do drewna (np jakies plaskorzezby) to rozwiazanie to bralbym pod uwage. jesli mialaby to byc maszyna do obrobki 3d aluminium (plaskorzezby) to bym sie nie zdecydowal.
autor: DZIKUS
13 maja 2007, 17:18
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

bartuss1 pisze:
dobre, chciałbym miec wypielęgnowane dlonie, pielęgnuję pastą bhp i od czasu do czasu rozpuszczalnikiem TRI, poza tym nie mam czasu na czytanie panie konstruktorze rowerów, natłok zlecen mozna przyjąc jako powód,
a przypomniało mi sie, od czasu naszej ostatniej kłótni zbudowałem 6 ploterów :P
jakos nikt nie dzwoni z pretensjami ze coś nie działa ... za niedługo bede robił coś do warszawy, dam znac, może pojedziesz se zobaczyc jak chodzi.

co i tak nie zmienia faktu, ze poslugujesz sie pseudo-technicznym belkotem panie konstruktorze neilatajacych samolotow i "ploterow do frezowania mydla", jak to sam kiedys ladnie okresliles

i wciaz nie rozumiem, dlaczego zamiast przyznac sie do bledu rzucasz sie jak mucha na gownie i teraz usilujesz zmieniac temat. zalozyles watek o listwach zebatych to udzielilem ci takiej pomocy jakiej tylko bylem w stanie - mimo tego, ze mnie nie lubisz jka juz wyzej napisales.
autor: DZIKUS
13 maja 2007, 12:56
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

wood carver pisze:widze , ze niektórzy zaczynają sie czepiac pierdól zamiast konkretów i poważna dyskusja zaczyna się przeradzac w jakąś słowną potyczke....

to, że kolega bartuss ma na swoim koncie już sporo swoich konstrukcji-lepszych , gorszych ale pracujących i spranych , a co poniektórzy też by chcieli...nie znaczy , nie można pozwolic, aby zawiś i emocje wzięły górę ponad zdrowym rozsądkiem i ogólnie pojmowanymi manierami wypowiedzi .. :)

mam nadziej, ze to nie do mnie, bo ja akurat udzililem tu konkretnych i rzeczowych wyjasnien dotyczacych luzu miedzyzebnego oraz niedokladnosci wykonania zebatki.
wlasciwie to zalozyciel tematu powinien mi kliknac "pomógł' :twisted: :twisted: :twisted:
autor: DZIKUS
13 maja 2007, 11:19
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

bartuss1 pisze:oj dzikus ale ty jestes ... nie powiem co,
pseudotechnicznie powiem że przy zebach skosnych jest wiekszy przypór współpracujacych zebów zebów gdzie tribologia zazebienia nie jest jednoliniowa i przy okazji mniejsze "stukanie" luzu (zastosowanie chociazby w układzie kierowniczym - na prostych zębach to masz w betoniarce a nie w samochodzie)
pseudotechnicznie to teraz po prostu powtorzyles to co wyzej napsiaelm juz dwa razy. w sumie to nawet dobrze, bo znaczy, ze w koncu wyciagnales wnioski z naszych porzednich dyskusji i znaczy, ze przyjmujesz moje twierdzenia za prawdziwe zamiast sie z nimi bezsensownie spierac. dorzuciles do tego jedynie swoja ulubiona trybologie choc nie ma ona zadnego zwiazku z dokladnoscia pozycjonowania
bartuss1 pisze: czepiłeś sie tej podziałki jak rzep, przecież pisałem ze skoro miałbym brać listwy to nie bede sie zastanawiał przez miesiąc tylko wezme nominalne z luzem(albo niedokładnością) podziałki 0,1/300 - czy musze to dokładnie uzmyslawiac żeby wiadmo było o co chodzi ?,
najpierw piszesz, ze sie czepiam podzialki, a pozniej psizesz, ze sie tylko pytasz, czy blad wynikajacy z luzu bedzie sie kumulowal. to ci odpowaidam po raz kolejny: blazd wynikajacy z luzu meidzyzebnego kumulowal sie nie ebdzie. kumuluje sie blad wynikajacy wlasnie z neidiokaldnosci podzialki, ktorej tak to sie czepilem. juz? zakapowales? cos powtorzyc panie "inzynierze" ? i powiedz mi jak inaczej okreslic pisanie typu "wezme nominalne z luzem(albo niedokładnością)" jak pseudo-techniczny belkot?? luz to luz i nie ma on nic wspolnego z dokladnoscia, tak samo zreszta jak luz miedzy sruba a nakretka.

bartuss1 pisze: korekcja przez docisk listwy z kołem - rzecz normalna, kwestia tylko kumulacji błędu - pytam własnie czy sie nie bedzie kumulował - bo na listwach jeszcze nie robiłem a ty mi tu opowiesci z ksiązki cytujesz, a ja pytam o praktyczne doswiadczenia. co innego w teorii a co innego w praktyce.
wiec jako praktyk obrobki skrawaneim i konstrukcji podalem ci praktyczne przyklady mechniazmow zebatkowych. luzy mozesz w ncih sprawdzic poslugujac sie swoimi -jak mniemam- wypielegnowanymi dlonmi. co do cytowania ksiazek, to lepiej je czytac, zamiast robic ich zdjecia i wrzucac na fora internetowe jak ty to zwykles czynic.
autor: DZIKUS
13 maja 2007, 02:10
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

markcomp77 pisze:
DZIKUS pisze:luz nie zalezy od dlugosci zebatki, tylko od luzu miedzyzebnego miedzy nim a kolem zebatym.
czy niema analogii pomiędzy luzem... czy dokładnością ustalenia w rowkach listy zębatej i precyzją ustalenia kroku w krokowcu

błąd ustalenia pozycji jest "jakiś"... ale się nie kumuluje...

tak dokładność wykonania "zębów" magnetycznych rotora jak i zębów listwy decyduje o stałości tego błędu... ale błąd po przejechaniu iluś tam zębów wciąż będzie zależał jedynie od dokładności wykonania (pozycji) bieżąco stykających się "zębów"

w przypadku listwy zębatej - widzę jeszcze jeden błąd który może być ważny.... właściwie to jest pytanie do speców od metali:

jak jest ze współczynnikiem rozszerzalności cieplnej materiału listwy?
logicznym - aby był mały... ale jaki jest faktycznie?

na poczatek nalezy troche sprostowac tradycyjny juz pseudo-techniczny belkot zalozyciela tematu i zaznaczyc, ze nie chodzi o "luz 0,1 na 300 mm" tylko o dokladnosc wykonania podzialki zebatki wynoszaca 0.1/300mm. podzialka zebatki jest to odleglosc miedzy dwoma sasiadujacymi zebami i wynosi ona Pi*m, gdzie m jest modulem kola zebatego wpsolpacujacego z zebatka. poniewaz powszchnie stosuje sie kola zebate o modulach metrycnzych wyrazonych w milimetrach, wiec podzialka zebatek jest liczba niewymierna co bezpsorednio przekalda sie niedokladnosc wykonania tychze elemntow - im dluzsza zebatka, tym wieksza bedzie suma bledow i bardziej niedokladne polozenie ostatniego skrajnie od siebie oddalonych zebow zebatki.
druga sprawa, to luz miedzyzebny, ktory przez analogie odpowiada luzowi na zwyklej srubie (w programach sterujaych jest to parametr "backslash") luz ten powoduje opoznienie ruchu zebatki, gdy kolo zebate zmienia kierunek swoich obrotow.
tak wiec oczywiste jest, ze w normalnych warunkach na dokladnosc pozycjonowania wiekszy wplyw wywiera dokaldnsoc wykonania podzialki zebatki (im dalej jedziemy tym wiekszy blad) niz luz miedzyzebny ktory teoretycznie powinien byc taki sam na calej dlugosci tejze zebatki.
bartus cos tam jeszcze gledzil o zebatkach skosnych, jakby to one mialy zapewniac wyzsza dokaldnosc pozycjonowania, co jest oczywiscie nieprawda, bo zeby skosne nie maja wplywu na luz miedzyzebny, tylko zwiekszaja liczbe przyporu (okreslan ona ile zebow w tarkcie rpacy znajduje sie w przyporze, czyli w zazebieniu. dla przekladni zebatych walcowych o kace przyporu zwykel jest to ok 1.4 do 1.97 przy kolach o duzej liczbie zebow). wyzsza liczba przyporu powoduje plynniejsza prace mechnizmu zebatkowego (zreszta zwyklych kol zebatych rowniez) i pozwala na przenozenie wiekszych obciazen przy podobnych gabartyach przekladni.
autor: DZIKUS
13 maja 2007, 00:24
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

bartuss1 pisze:ty mi nie gadaj "wg mnie" tylko daj przykład,
propsze bardzo, powtorze co wyzej napsiaelm, pomijajac zwrot "wg. mnie":

luz nie zalezy od dlugosci zebatki, tylko od luzu miedzyzebnego miedzy nim a kolem zebatym.


a ma dac przyklad na co, bo nie rozumiem?
przyklady: przekladnia zebatkowa tokarki, przekladnia zebatkowa wysuwanych pinoli frezarek i wiertarek, przekladnie zebatkowe ukladow keirowniczych samochodow.

[ Dodano: 2007-05-13, 00:27 ]
i jeszczejedna drobna uwaga: zeby skosne w zebatkach nie maja zadnego wplywu na luzy meidzyzebne, tylko sluza zapewnieniu plynniejszej pracy mechanizmu bo minimalizuje sie uderzenia przy wchodzeniu zebow w przypor.
autor: DZIKUS
12 maja 2007, 20:25
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: napęd 3500 mm
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 10368

Re: napęd 3500 mm

bartuss1 pisze:kombinuję jak koń pod górke.
chodzi o napęd bramy do plotera frezującego o polu roboczym 3500x1000.
najtaniej wyszłoby na listwach zebatych obustronnie, ale ... luz 0,1 na 300 mm to wyjdzie w granicach 1 mm na 3 m - przy zebach prostych, listw o zebach skosnych nie znalazłem.

wg mnie geniuszu, luz nie zalezy od dlugosci zebatki, tylko od luzu miedzyzebnego miedzy nim a kolem zebatym.
w wypadku takiej masyzny powinna cie bardziej obchodzic dokladnosc wykonania zebatki bo to ona zadecyduje gdzie znajdzie sie anrzedzie po przejechaniu calej dlugosci roboczej.

Wróć do „napęd 3500 mm”