Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
maciej_sz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2020, 12:51

Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

#1

Post napisał: maciej_sz » 12 kwie 2021, 16:22

Szanowni,

przymierzam się do pierwszego plotera CNC do obróbki sklejki, płyt meblowych oraz tworzyw (branża reklamowa). I w tym momencie pytanie do praktyków, czy do rozkroju materiału - wycinanie kształtów, czyli frezowanie na wylot, inwestować w stół z podsysem, czy równie dobrze będzie mocować płytę do jakiegoś mdfu zaciskami bądź wkrętami? Z jednej strony podsys wydaje się wygodny i szybszy a z drugiej swoje kosztuje (plus hałas generowany przez pompę). Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?
Z góry dziękuję.



Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

#2

Post napisał: bartuss1 » 12 kwie 2021, 16:38

ja ciąłem 4 kę czy 6 kę z wkrętami do stołu z płyty wiórowej, co prawda rozkroje na jakies łodki nie łodki, no ale na jedno wychodzi, mdf ciąłem stolarzom tez na wkręty.
co do podsysu sklejka jest porowata od spodu i musiałoby byc naprawdę dobre podcisnienie.
Robiłem nie tak dawno maszynke z podsysem i mdf bez problemu trzymało.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

#3

Post napisał: kubus838 » 12 kwie 2021, 20:22

Witam

Jeżeli ze sklejki chcesz zrobić formatki to lepiej na mdf lub płytę meblową albo na jeszcze inna płytę przykręć. W moim przypadku podciśnienie nie zdało egzaminu - sklejka się przesuwała.
W przypadku narzędzia napędzanego przed hałasem się nie obronisz - frez w materiale typu sklejka odczujesz.

robert


Kishon
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 16 sty 2020, 10:15

Re: Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

#4

Post napisał: Kishon » 22 wrz 2021, 15:47

Ja używam podciśnienia, ale pracuje na dużej maszynie. Sklejka akurat dobrze się trzyma na stole. Ale przy wycinaniu małych elementów i tak trzeba dodać mostki. Więc wszystko ostatecznie zależy jakie elementy będziesz wycinał. Vacu pompę umieściłem w innym pomieszczeniu i praktycznie jej nie słychać.


55555
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 25 sie 2011, 12:47
Lokalizacja: Nowy Tomyśł

Re: Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

#5

Post napisał: 55555 » 22 wrz 2021, 19:51

na pierwszej maszynce gwarantuje ci ze po 50h uszkodzisz ten stół ...dalej dobry stół podciśnieniowy będzie kosztował więcej niz ten twój sprzęt .....po trzecie pólamatorski stół bedzie cie zwalniał poniewaz :
nie zassiesz z odpowiednia mocą
elementy beda sie przesuwac
nie przetniesz płyty 200mm na raz ..... etc.etc.
dla mnie bez sensu.... cztery wkręty na narożnikach załatwia temat lepiej szybciej taniej ....


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

#6

Post napisał: oprawcafotografii » 22 wrz 2021, 20:03

Tylko i wyłącznie podsys oczywiście z odpowiednią pompą. Wszelkie wkręty. taśmy samoprzylepne etc to strata czasu.
Oczywiście przy małych detalach, których powierzchnia nie zagwarantuje odpowiedniej siły trzymającej będziesz musiał
kombinować, ale to wyjdzie w praniu...

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

#7

Post napisał: lajosz » 26 wrz 2021, 22:34

Zgadzam się z userem oprawcafotografii , ale ..... jeśli to ma być produkcja raczej większa niż mniejsza i będą raczej większe formatki.

Natomiast jeśli od czasu do czasu różnej wielkości różne rzeczy z różnych materiałów, to ... szkoda pieniędzy na zabawę z podsysem.

=========
Tu mała uwaga/rada .... jeśli jednak podsys, to w przypadklu frezowania drewna wszelakiego, czyli tam gdzie powstaje pył UWAGA ... NIE STOSOWAĆ jednocześnie wydmuchu z okolic freza, a nawet ZMNIEJSZYĆ siłę wyciągu trocin jeśli takowy istneje.

Dlaczego ?

Otóż powstający podczas frezowania pył, pięknie uszczelnia przecięte frezem miejsca i wtedy naprawdę bardzo rzadko się zdarza że elementy będą przesuwane.

Zresztą, w maszynach przemysłowych (np. centra obróbcze do rozkroju płyt meblowych) stosuje się czasami podwójne przebiegi, czyli frez przecina płytę pozostawiając około 1.5mm na dole, po czym frezuje jeszcze raz.
Taka zabawa pozwala na niemal całkowite wyeliminowanie przesunięcia elementów.
Napisałem że ... czasami , bo większość centrów do rozkroju ma na tyle mocne pompy próżniowe, że spokojnie utrzyma nawet element np. 600 x 100 x 19mm przecinając frezem diamentowym 18mm na raz i na wylot.

Oczywiście istnieją również centra automatyczne z przesuwanymi automatycznie belkami i systemem przyssawek i wtedy kładąc na to płytę, w ogóle pod spodem nie ma nic, wyciąg może pracować na max mocy + dodatkowo wióry spadają na dół, czyli mamy czyste pole pracy i nie tniemy nic poza samą płytą meblową, no ..... ale takie zabawki są drogie jak cholera.


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

#8

Post napisał: juzwa1 » 20 lis 2021, 18:47

Wszystko zależy od wydajności pompy próżniowej. Jak masz 40 czy 100 m3/h to możesz mieć problem z przesuwaniem elementów. Dodatkowo sklejka jest nierówna. Ja przy pompie 110 m3/h miałem ten problem, Założyłem pompę 500 m3/h i problem się skończył . Małe elementy robię na 110 m3 a duże na 500 m3. Jeszcze dużo zależy od powierzchni jaką rozdzielasz.
Np. u mojego kolegi w jednej maszynie są dwie pompy po 500 m3/h ale on nesting robi z taką prędkością że mi szczęka opadła. Płytę wiórową 18 laminowaną rozdziela z prędkością 50 m/min. Są do tego specjalne frezy.


bonek87
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 09 lis 2017, 10:42
Lokalizacja: Chorzów

Re: Rozkrój sklejki - podsys czy nie?

#9

Post napisał: bonek87 » 22 lis 2021, 12:52

Według mnie jak produkcja ma być duża to tylko i wyłącznie próżnia ( jaka pompa to już kwestia wielkości stołu, jak ploter 3x2 to pompa min 250m3/h) + ewentualne mostki przy małych detalach. Chyba że sklejka będzie +16 mm to może być problem bo jak będzie bardzo wygięta to może jej nie dociągnąć to wtedy można się posiłkować wkrętami.. Hałas z pompy jest porównywalny do hałasu odciągu czy tez frezowania tak więc od tego nie uciekniesz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”