rezonans śruby trapezowej

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.

Autor tematu
kazuk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 30 lis 2016, 22:39
Lokalizacja: Kalisz

rezonans śruby trapezowej

#1

Post napisał: kazuk » 28 sty 2017, 01:29

witam
Zamontowałem dzisiaj napęd do mojego CNC :)
Mam problem ze śrubami trapezowymi . Mianowicie na najdłuższej śrubie wpada mi ona w rezonans i staje przez to silnik . Na chwile pomaga bardzo mocne smarowanie .
Dodam że śruby mam 12x3 najdłuższa ma 65cm. Silnik 1Nm
nakrętki stalowe wykonane praktycznie bez luzu. Normalnie palcem się wkręcają, ale luzu nie jestem w stanie wyczuć palcami. Jednak zauważyłem ze przy minimalnym przekszywienu nakrętki na śrubie bardzo zwieksza się opór nakręcania
Zastanawiam się nad zmianą nakrętek na wykonane z Brązu lub poliamidu zielonego. Która waszym zdaniem lepiej się sprawdza w domowych CNC



Tagi:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2

Post napisał: zacharius » 28 sty 2017, 12:57

czy brąz czy poliamid będą lepsze niż stal. para cierna stal - stal nie jest dobrym rozwiązaniem dla śruby pozycjonującej.
osobiście wybrałbym brąz, ale poliamidowe też używają i podobno są ok.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: clipper7 » 28 sty 2017, 13:50

kazuk pisze:zauważyłem ze przy minimalnym przekszywienu nakrętki na śrubie bardzo zwieksza się opór nakręcania
Nie widzę w tym nic dziwnego. Tak będzie zawsze, w dużej mierze niezależnie od materiału. Wg mnie układ stal/stal nie nadaje się do napędu (ew. ścisk, praska, podnośnik itp). Pomyśl o nakrętkach z brązu B101 z nacięciem do kasowania luzu. Z nakrętkami z poliamidu nie mam doświadczenia, opinie na Forum były różne, narzekano na niską trwałość.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
kazuk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 30 lis 2016, 22:39
Lokalizacja: Kalisz

#4

Post napisał: kazuk » 28 sty 2017, 17:30

Dzisiaj ustawiłem podział kroku 1/16 i już tego problemu nie mam tylko skutkuje to małą prędkością max 1400 mm/min
ogólnie to przy wyższych prędkościach powyżej 2000 mm/min blokuja mi się silniki.
Podnoszenie natężenia prądu nie pomaga a nawet wydaje mi się że jest gorzej
w tej chwili mam ustawione 1,2A a teoretycznie silniki są na 2,5a z tym że są to silniki 6 przewodowe podłączone na połączonych cewkach ( dla zwiększenia mocy ) .
Ten problem z blokowaniem silników był też na sucho więc opór śrub nie miał wpływu. Szybciej było na podłączeniu pojedyńczej cewki silnika z tym że wtedy z powodu małej mocy gubił kroki.

Maszyna wygląda takObrazek[/img]

Tak wygląda próbka narysowana długopisem, rozmiar 45x90mm .
frezarka rysuje kontury liter te najmniejsze mają ok 3-4mm

Obrazek[/img]

Zasilanie 30V ustawione na 1,2A na silnik ( miernikiem wychodzi więcej ) sterownik TB6600
Sterowanie USB CNC Planet


Obrazek[/img]

pierwszy raz mam styczność z taką maszyną więc nie wiem czy ta szybkośc jest ok ? ( w tle słychać te wibracje śrub )

tu jest adres filmu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”