Przyrząd do gwintowania na tokarce

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających
Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#11

Post napisał: clipper7 » 01 gru 2014, 19:20

Pafełek pisze: Wspawałem na kołnierz uchwyt a narzynka jest normalnie wkręcona:-)
Czegoś tu nie rozumiem, skoro masz tokarkę, to wystarczy wytoczyć odp. pierścienie pasujące do różnych narzynek i dopiero te pierścienie mocować wkrętami do gniazda w "lufce".


Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7992
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#12

Post napisał: WZÓR » 01 gru 2014, 19:30

clipper7 pisze:
Pafełek pisze: Wspawałem na kołnierz uchwyt a narzynka jest normalnie wkręcona:-)
Czegoś tu nie rozumiem, skoro masz tokarkę, to wystarczy wytoczyć odp. pierścienie pasujące do różnych narzynek i dopiero te pierścienie mocować wkrętami do gniazda w "lufce".
Przecież wyżej @Pafełek napisał , że tokarzem nie jest .
.... więc skąd o tym ma wiedzieć. :neutral:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Pafełek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 146
Rejestracja: 27 paź 2014, 20:34
Lokalizacja: Lublin

#13

Post napisał: Pafełek » 01 gru 2014, 20:37

clipper7 pisze:
Pafełek pisze: Wspawałem na kołnierz uchwyt a narzynka jest normalnie wkręcona:-)
Czegoś tu nie rozumiem, skoro masz tokarkę, to wystarczy wytoczyć odp. pierścienie pasujące do różnych narzynek i dopiero te pierścienie mocować wkrętami do gniazda w "lufce".
Przyrząd który opisałem zrobiłem pod 1 konkretne zadanie, czyli gwintowanie rurki aluminiowej fi 6 i tylko do tego był mi potrzebny.Miał być tani,prosty i szybki do zrobienia.Miał mi poprawić jakość wykonania i skrócić czas pracy...

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11625
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#14

Post napisał: RomanJ4 » 01 gru 2014, 23:42

Pafełek pisze:Co do BHP, wydaję mi się że trzymając za łożysko z kołnierzem, kołnierz osłania moją dłoń przed ewentualnym spotkaniem ze szczękami uchwytu.
Przyrząd który opisałem zrobiłem pod 1 konkretne zadanie, czyli gwintowanie rurki aluminiowej fi 6 i tylko do tego był mi potrzebny.Miał być tani,prosty i szybki do zrobienia.Miał mi poprawić jakość wykonania i skrócić czas pracy...
A zna kolega Prawo Murphy'ego.. ? :razz:
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#15

Post napisał: clipper7 » 02 gru 2014, 09:46

Pafełek pisze:Przyrząd który opisałem zrobiłem pod 1 konkretne zadanie, czyli gwintowanie rurki aluminiowej fi 6 i tylko do tego był mi potrzebny.Miał być tani,prosty i szybki do zrobienia.Miał mi poprawić jakość wykonania i skrócić czas pracy...
Teraz wszystko jasne. Myślę, że w takiej sytuacji rozwiązanie, jakie wybrał Kol. jest OK. Sam mam też parę obsadek "jednowymiarowych" (poza uniwersalną lufką) do narzynek i często je używam. Pozdrawiam i życzę sukcesów
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#16

Post napisał: rynio_di » 02 gru 2014, 10:13

Widzę że jesteś z bliska , więc możesz pofatygować się w niedzielę na giełdę samochodową , i tam jest gostek który ( miał ) nie piszę że ma takie oprawki . Były to oprawki produkowane w byłym ZSSR , zgrabne ze sprzęgłem , tylko każda pod inną narzynkę , i nie miał kompletu . Sam powinienem to kupić ale były inne potrzeby.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#17

Post napisał: mc2kwacz » 02 gru 2014, 15:59

Mam taki zestawik, kupiony kiedyś na eBay. Składa się z wałka który z drugiej strony ma stożek morse'a, oraz z tulei do narzynek. Tuleja ma z jednej i drugiej strony gniazda do narzynek różnej wielkości. Otwór przelotowy w tulei pasuje do wałka ze stożkiem i swobodnie się po nim przesuwa, gdy sie jedno na drugie założy. Ponadto z boku tulei jest solidny uchwyt pozwalający ręcznie albo mechanicznie zablokować obracanie się tulei z narzynką. Wałek zakłada się w gniazdo konika, nasuwa się na to tuleję z założona narzynką, materiał w uchwyt i jazda. Konstrukcja zapewnia idealnie płaszczyznowe prowadzenie narzynki co jest trudne do zrobienia ręcznie.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#18

Post napisał: Mariuszczs » 02 gru 2014, 16:45

Kiedyś robiłem lufkę i wykorzystałem gotową tuleją morse'a zwiększającą :

http://allegro.pl/listing/listing.php?o ... fault-1106
W tym śrubkę z łbem imbusowym jako prowadzenie.
Drugą część łatwą do wykonania wytoczyłem i wyfrezowałem rowek pod średnicę łba ww śrubki .


Autor tematu
Pafełek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 146
Rejestracja: 27 paź 2014, 20:34
Lokalizacja: Lublin

#19

Post napisał: Pafełek » 02 gru 2014, 21:15

RomanJ4 pisze:
Pafełek pisze:Co do BHP, wydaję mi się że trzymając za łożysko z kołnierzem, kołnierz osłania moją dłoń przed ewentualnym spotkaniem ze szczękami uchwytu.
Przyrząd który opisałem zrobiłem pod 1 konkretne zadanie, czyli gwintowanie rurki aluminiowej fi 6 i tylko do tego był mi potrzebny.Miał być tani,prosty i szybki do zrobienia.Miał mi poprawić jakość wykonania i skrócić czas pracy...
A zna kolega Prawo Murphy'ego.. ? :razz:
Zakładam że to prawo nie istnieje w tym przypadku i nic nie może pójść źle:-)

Widziałem podobne "lufki" w starych tematach na tym forum, zastanawiałem się nad taką ze stożkiem ale okazało się że wałek mam. Pasuje akurat średnicą do uchwytu wiertarskiego .Pozostało tylko dokupić łożysko i wyszło taniej.
Jak będe miał więcej pracy to na pewno przyda się wersja z wymiennymi narzynkami ale na razie takiej nie potrzebuję.
Kolega prosił o zdjęcie...


Autor tematu
Pafełek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 146
Rejestracja: 27 paź 2014, 20:34
Lokalizacja: Lublin

#20

Post napisał: Pafełek » 07 gru 2014, 18:09

Zdjęcie
Załączniki
1.jpg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”