Przeróbka tum25a na numeryka

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
zimny
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 61
Rejestracja: 20 lut 2005, 11:03
Lokalizacja: ?l?sk

Przeróbka tum25a na numeryka

#1

Post napisał: zimny » 05 sie 2007, 19:44

Witam. Jak w temacie chciałbym przerobić konwencjonalną tokarke typ TUM 25a na cnc .Interesuje mnie jakie silniki do takowej maszyny najlepiej zastosować. Oczywiście chodzi o jak najtańszą opcje . Bo za konkretną gotówkę to jest pełno chętnych do przerobienia. Co proponujecie.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 05 sie 2007, 21:02

to zalezy o ile chcesz ją odchudzic i jak bardzo dokładna ?
jak wywalisz skrzynke predkosci od strony gitary, skrzynkę przekładniowa na suporcie itd, sruby pociagowe tez, a wymienic je na bezluzowe kulowe - i zaleznie od masy suportu i spodziewanych predkosci pracy - za małe pieniądze silniki krokowe z reduktorami pasowymi z paskami HDT ... silnik 30Nm bodajze 800 zł, małe serwa takie 300W potrzebuja konkretnych przełożeń (np 1:20) i nie wiem czy to będzie opłacalne w stosunku przemieszczanej masy i jej dynamiki ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


darmag221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 06 kwie 2006, 18:50
Lokalizacja: podkarpackie

#3

Post napisał: darmag221 » 18 wrz 2007, 07:32

hej
Mam taki sam pomysł żeby przerobic tokarke TUM 25 na CNC i co do tego to poczyniłem pierwsze kroki jeżeli jesteś zainteresowany to napisz. :mrgreen:

Awatar użytkownika

arizon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 275
Rejestracja: 11 mar 2006, 06:08
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#4

Post napisał: arizon » 19 wrz 2007, 22:09

bartuss1 pisze:małe serwa takie 300W potrzebuja konkretnych przełożeń (np 1:20) i nie wiem czy to będzie opłacalne w stosunku przemieszczanej masy i jej dynamiki ...
Czy to wynika z dużej masy przesuwanych elementów(bezwładność) czy/i tarcia?
Pozdrawiam
"Skąd mam wiedzieć co to jest ja to tylko zbudowałem"
www.serwotech.pl

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#5

Post napisał: termit_tm » 19 wrz 2007, 22:34

arizon pisze:
bartuss1 pisze:małe serwa takie 300W potrzebuja konkretnych przełożeń (np 1:20) i nie wiem czy to będzie opłacalne w stosunku przemieszczanej masy i jej dynamiki ...
Czy to wynika z dużej masy przesuwanych elementów(bezwładność) czy/i tarcia?
Pozdrawiam
według mnie z niewiedzy kolegi bartusia o tym co potrafią serwa tak jest jak sie ma klapki na oczach i porównuje sie Nm krokówek z Nm serw. Inaczej tokarz obsługujący taka tokareczkę powinien mieć budowę ciała Pudziana aby kręcić korbkami niewspomnione już ze przy przeróbce na cnc powinny być śruby kulowe czyli powinno chodzi bardzo lekko myślę że przełożenie 1:2 ewentualnie 1:4 będzie w sam raz przy serwach 300 wat

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#6

Post napisał: bartuss1 » 20 wrz 2007, 14:19

ty termit nie mysl a sprawdz ile wazy suport w TUMie, nastepnie go rozpędź i wyhamuj z okresloną dokładnością. serwa są wysokoobrotowe i przy okreslonej redukcji zwiększamy moc na srubie, moment trzymający w krokówkach a w serwie to fakt - tych parametrów się nie porównuje,
z mojej niewiedzy wynika że serwo bez okreslonej przekładni jest tylko serwem ktore nie przesunie iluś tam kilogramów siły, a skoro kręci sie to powiedzmy 6 - 7 tys obr/min to przy przełozeniu 1:2 to masz jakieś 3 tys, i przy pełnej prędkosci serwo tego nie pociagnie, moc serwa spada wraz ze wzrostem predkosci obrotowej, a dobieranie przełożenia tak na oko to wiesz ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#7

Post napisał: czort » 20 wrz 2007, 17:25

Witam
Zatem niezależnie od przełożenia moc w układzie pozostaje taka sama ( nie licząc oporów ruchu przekładni i tak dalej ). Przekładnia zwiększa moment redukując jednocześnie obroty (ewentualnie odwrotnie ). Zważywszy na fakt że taka tokarka będzie zapewne do produkcji mało seryjnej i jednostkowej w stali kosmicznych osiągów prędkościowych mieć nie musi. Do tego jeżeli się trochę bardziej zaingeruje w budowę suportu można go odchudzić może nawet o połowę (konkretnie amputacja skrzynki suportowej i sanek narzędziowych).
Zobacz sobie na ten link te tokarki cnc tez są przystosowywane z manualnych tyle że fabrycznie http://www.zmt.tarnow.pl/produkcja_cywi ... index.html


darmag221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 110
Rejestracja: 06 kwie 2006, 18:50
Lokalizacja: podkarpackie

#8

Post napisał: darmag221 » 19 kwie 2008, 08:58

hej i jak prace czy trwają nadal bo mam kilka pytan???

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”