Proxxon FD150/E CNC

Przeróbka tokarki na CNC

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Proxxon FD150/E CNC

#1

Post napisał: TOP67 » 04 lut 2022, 16:47

Ponieważ kupiłem sobie większą tokarką, postanowiłem przerobić miniaturowego Proxxona FD150/E na CNC.
Początkowo miało to być tylko dodanie napędu do osi, bo ta maszynka jest tego całkiem pozbawiona. Ostatecznie zdecydowałem się na użycie GRBL i sterowanie z komputera.

Zależało mi na zachowaniu jak najmniejszych rozmiarów, żeby tokarkę dało się schować w oryginalnym kartoniku.

Obrazek

Silnik w osi Z zamontowałem na wydrukowanym elemencie, którego zamocowanie wymagało wykonania dwóch otworów. To jedyna ingerencja w oryginalną tokarkę. Do śruby dołożyłem łożyska poprzeczne, co zmniejsza luzy i poprawia kulturę pracy. Zachowałem też kółka z podziałką, co pozwala na ręczną korekcję położenia.

Obrazek

Silnik w osi X, zamontowałem do oryginalnych otworów. Tutaj także dodałem łożyska poprzeczne i zachowałem podziałkę.

Obrazek

Elektronika składa się z Arduino Nano i CNC Shield V4, które zamknąłem w małej obudowie.

Obrazek

Do sterowania używam programu GRBLGRU.

A tak to wygląda w działaniu

https://youtu.be/ATFpt_g6Phk



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Proxxon FD150/E CNC

#2

Post napisał: tuxcnc » 04 lut 2022, 16:56

TOP67 pisze:
04 lut 2022, 16:47
Ostatecznie zdecydowałem się na użycie GRBL i sterowanie z komputera.
Na GRBL gwintowanie Ci nie grozi, a komputer i tak stoi.

Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Proxxon FD150/E CNC

#3

Post napisał: TOP67 » 04 lut 2022, 17:10

Do gwintowania mam inną tokarkę. Tutaj wrzeciono chodzi niezależnie. Dorobiłem tylko licznik obrotów na Arduino Pro Mini.

Ale na GRBL też można zrobić gwintowanie, używając silnika krokowego do napędu wrzeciona.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Proxxon FD150/E CNC

#4

Post napisał: tuxcnc » 04 lut 2022, 17:32

TOP67 pisze:
04 lut 2022, 17:10
Ale na GRBL też można zrobić gwintowanie, używając silnika krokowego do napędu wrzeciona.
Raczej serwa, chyba że Ci 500 obr/min wystarczy do wszystkiego.
Ale serwo to na bidę tysiąc PLN.
Poza tym znowu obijasz się o ścianę, bo na Linuxcnc przełączenie wrzeciona z trybu "prędkość" w tryb "pozycja" to prosta procedura, a na GRBL trzeba to zrobić sprzętowo.

Nie będę Cię namawiał, ala naprawdę GRBL do tokarki to nieporozumienie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Proxxon FD150/E CNC

#5

Post napisał: TOP67 » 04 lut 2022, 17:56

Tylko, że nie mam potrzeby gwintowania na tym maleństwie. Zrobiłem to dla zabawy, bo tokarka od 2 lat leży na szafie. Może wytoczę sobie komplet figur szachowych i więcej nie mam pomysłu na zastosowanie.
Gwintowanie na takim maleństwie to nieporozumienie. Już przy toczeniu POM obroty spadają o 20%.

Niezależnie od tego, mam w planach dorobienie elektronicznego posuwu do tokarki w piwnicy. Tam nie chcę CNC, tylko podstawowe funkcje, jak toczenie wzdłużne i poprzeczne, toczenie stożka (bez skręcania górnego suportu) czy nawet toczenie kuli. I tu planuję pobierać impulsy wrzeciona, żeby utrzymać stały posuw/obrót. A przede wszystkim móc go zmieniać pokrętłem, a nie przekładając koła w gitarze.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Proxxon FD150/E CNC

#6

Post napisał: tuxcnc » 04 lut 2022, 18:27

TOP67 pisze:
04 lut 2022, 17:56
Niezależnie od tego, mam w planach dorobienie elektronicznego posuwu do tokarki w piwnicy. Tam nie chcę CNC, tylko podstawowe funkcje, jak toczenie wzdłużne i poprzeczne, toczenie stożka (bez skręcania górnego suportu) czy nawet toczenie kuli. I tu planuję pobierać impulsy wrzeciona, żeby utrzymać stały posuw/obrót. A przede wszystkim móc go zmieniać pokrętłem, a nie przekładając koła w gitarze.
I znowu bez sensu, bo porównywalny nakład pracy i pieniędzy, a możliwości może z dziesięć procent...
Ja będę przerabiał świeżo zakupioną Vevor MX-750 na pełne CNC, zamiast tego śmiesznego napędu serwo 730 W na wrzecionie, jako silnik i jako pozycjonowanie wrzeciona, co będzie bardziej potrzebne. Do tego Linuxcnc, bo niczym innym nie ogarnę projektu.
Jak skończę, to sobie wytoczę trochę nóg do taboretów, ale w hobby przecież nie o to chodzi, żeby się zwróciło...


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Proxxon FD150/E CNC

#7

Post napisał: tristar0 » 04 lut 2022, 19:44

tuxcnc pisze:I znowu bez sensu, bo porównywalny nakład pracy i pieniędzy
jedni bawią się małymi maszynkami a inni w przypieprzanie się do pierwszych nie mając własnego zajęcia a właściwie krytyka ciągła innych to zajecie ponoć choć debilne.
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Shrinker
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 66
Rejestracja: 06 paź 2020, 18:53

Re: Proxxon FD150/E CNC

#8

Post napisał: Shrinker » 07 lut 2022, 11:41

TOP67 pisze:
04 lut 2022, 17:56
Tylko, że nie mam potrzeby gwintowania na tym maleństwie. Zrobiłem to dla zabawy, bo tokarka od 2 lat leży na szafie. Może wytoczę sobie komplet figur szachowych i więcej nie mam pomysłu na zastosowanie.
Gwintowanie na takim maleństwie to nieporozumienie. Już przy toczeniu POM obroty spadają o 20%.

Niezależnie od tego, mam w planach dorobienie elektronicznego posuwu do tokarki w piwnicy. Tam nie chcę CNC, tylko podstawowe funkcje, jak toczenie wzdłużne i poprzeczne, toczenie stożka (bez skręcania górnego suportu) czy nawet toczenie kuli. I tu planuję pobierać impulsy wrzeciona, żeby utrzymać stały posuw/obrót. A przede wszystkim móc go zmieniać pokrętłem, a nie przekładając koła w gitarze.
Ja mam to rozwiązanie :)
U mnie stoi na średniej tokarce.
Na Arduino.

Awatar użytkownika

Autor tematu
TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Proxxon FD150/E CNC

#9

Post napisał: TOP67 » 07 lut 2022, 12:05

Shrinker pisze:
07 lut 2022, 11:41
Ja mam to rozwiązanie :)
U mnie stoi na średniej tokarce.
Na Arduino.
Autorskie? A jakie ma funkcje?
Bo toczenie wzdłuż i poprzek mam zrobione od dawna. Wtedy gdy chodzi jedna oś.
Teraz chcę dodać proste operacje, przy których pracują dwa silniki jednocześnie. Problemem jest wyświetlanie pozycji na bieżąco, co zabiera dużo czasu nawet po SPI. Dlatego silnik steruję z Timera1. A takie jest tylko jedno w Atmega328p.


Shrinker
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 66
Rejestracja: 06 paź 2020, 18:53

Re: Proxxon FD150/E CNC

#10

Post napisał: Shrinker » 07 lut 2022, 14:59

TOP67 pisze:
07 lut 2022, 12:05
Shrinker pisze:
07 lut 2022, 11:41
Ja mam to rozwiązanie :)
U mnie stoi na średniej tokarce.
Na Arduino.
Autorskie? A jakie ma funkcje?
Bo toczenie wzdłuż i poprzek mam zrobione od dawna. Wtedy gdy chodzi jedna oś.
Teraz chcę dodać proste operacje, przy których pracują dwa silniki jednocześnie. Problemem jest wyświetlanie pozycji na bieżąco, co zabiera dużo czasu nawet po SPI. Dlatego silnik steruję z Timera1. A takie jest tylko jedno w Atmega328p.
Autorskie.
Toczenie, toczenie synchrone (po enkodery) i asynchronne, podzielnica, gwintowanie śrub lewych i prawych z dowolnym skokiem z dowolną ilością przebegów. Śrub metrycznych i calowych, wewn. I zewn. stożek prawy i lewy, wewn. I zewn.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”