Prowadnice do Frezareczki CNC

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
Trike3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 135
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Prowadnice do Frezareczki CNC

#1

Post napisał: Trike3 » 31 sty 2007, 14:43

Witam szanownych grupowiczów.
Jestem nowym użytkownikiem tego forum :), noszę sięz zamiarem stworzenia kombajniku zawierającego w sobie (wypalarkę plazmową, Frezareczkę i grawerkę)
Wiele czytając dochodzę do wniosku iż najlepszym rozwiązaniam wg was jest łożysko wzdłużne na prowadnice. Chciałem zapytać jak mocujecie swoje elementy czyli stół wrzeciono, na dwuch czy 4 łożyskach wzdłóżnych??
Powiem również że mam jedną wizję którą chciałbym poddaćWaszej ocenie. Jeżeli zamiast łożyska wzdłużnego zastosowałbym podpoorę która składała by się z dwóch panewek z brązu a luz kasowanny byłby łożyskiem kulkowym na śrubie mimośrodewej. Łożysko wsparte o wałek będący prowadnicą.
Jeszcze jedno pytanie czy zakładając delikatną obróbkę stali lekkie frezowanie małymi średnicami,, czy rozwiązanie na wałku pociągowym wystarczy czy to za słaba konstrukcja??

Pozdrawiam Marcin



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 31 sty 2007, 15:46

Trike3 pisze:Chciałem zapytać jak mocujecie swoje elementy czyli stół wrzeciono, na dwuch czy 4 łożyskach wzdłóżnych??
Witam.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie minimum 4 łożysk na 1 osi (można 6 ale to rzadko się spotyka) - nie będzie "kosiło" stołu , bramy itp.
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Kołchoz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 143
Rejestracja: 19 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Wielkopolska

#3

Post napisał: Kołchoz » 31 sty 2007, 16:26

Trike3 pisze:zakładając delikatną obróbkę stali lekkie frezowanie małymi średnicami,, czy rozwiązanie na wałku pociągowym wystarczy czy to za słaba konstrukcja??
rozwiazanie czego? posuwu?


Autor tematu
Trike3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 135
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#4

Post napisał: Trike3 » 01 lut 2007, 15:55

Źle sformułowałem pytanie za co przepraszam.
Ja pracowałem przez 6 lat jako mechanik maszyn przemysłowych i tam zawsze do posuwu jako prowadnice stosowane były pryzmy, kliny itp.
Pytanie miało brzmieć czy do obróbki metali nadają się prowadnice na łożyskach wzdłużnych czy za duży będzie współczynnik drgań

Pozdrawiam Marcin


Kołchoz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 143
Rejestracja: 19 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Wielkopolska

#5

Post napisał: Kołchoz » 01 lut 2007, 21:35

Do grawerki, spokojnej obróbki itp. powinny wystarczec.

[ Dodano: 2007-02-01, 21:36 ]
Trike3 pisze:Ja pracowałem przez 6 lat jako mechanik maszyn przemysłowych
Jakich maszyn? frezarek/tokarek? CNC/konwencjonalnych?(pytam z czystej ciekawosci).


Autor tematu
Trike3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 135
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#6

Post napisał: Trike3 » 01 lut 2007, 22:44

Tak dokładnie, byłem ślusarz remontowy.

Naprawiałem tylko i wyłącznie urządzenia do obróbki mechanicznej w tym tokarki wytaczarki centra obróbcze maszyny sterowane numerycznie.
Niestety moja działka to była mechanika, i szczerze mówiąc najbardziej obawiam się tej drugiej części czyli sterowania.
Nie mam pojęcia również jak dobrać śrubę pociągową. :(. No cóż długa droga przede mną. Dla uściślenia nie wiem jak dobrać śrubę ponieważ nie wiem jak to jest przy sterowaniu silnikami krokowymi jaką one mają siłę i jakie przełożenie powinny przenosić. Gdyby nie to, że przez pieprzone studia przenieśli mnie do biura konstrukcyjnego :( to pewnie nie miałbym najmniejszego problemu ze zrobieniem konstrukcji :(.

Pozdrawiam Marcin

Jeżeli ktoś z projektujących który już wykonał frezareczkę numeryczną chciałby co nieco wspomóc nowego forumowicza kilkoma wskazówkami odnośnie budowy i doboru odpowiednich elementów to proszę o kontakt na priva bądź na GG.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 02 lut 2007, 08:59

to cos ty tam w tym biurze robił ? :P
sa przeciez wzorki na ugięcie śrub statycznie i dynamicznie zaleznie od obciążeń itp itd,
szyny w katalogach - obciązenia statyczne i dynamiczne, wszystko jest
silniki krokowe mają jakiś tam moment trzymający i charakterystykę na wykresie, te informacje także są, ale nie popadając zbytnio w teorię - do frezowania metali moment na śrubie przynajmniej 4,5 Nm przy średnicy narzędzia 2- 4 mm. przy założeniu pola roboczego max 500x500
grawerowanie grawerowaniem, ale jesli chodzi o wykonywanie rowków, frezowanie otworów itp to maszynka musi byc dość sztywna - masywna - do tłumienia drgań i żeby sama siebie nie oszukiwała w pozycjonowaniu narzędzia (błędy wymiaru detalu itp)
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#8

Post napisał: bartek_iw » 02 lut 2007, 09:43

bartuss1 pisze:do frezowania metali moment na śrubie przynajmniej 4,5 Nm przy średnicy narzędzia 2- 4 mm. przy założeniu pola roboczego max 500x500
czy too jest jakos policzone ze akurat tyle wyszlo
czy wartosci poparte w praktyce
czy tak sobie napisane

i co ma pole robocze do momentu na srubie podczas frezowaniia :?:
kosela & kosela - wyrób pomidorów :)
http://www.cnc.info.pl/topics60/cnc-vt1302,180.htm


Kołchoz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 143
Rejestracja: 19 sty 2007, 21:17
Lokalizacja: Wielkopolska

#9

Post napisał: Kołchoz » 02 lut 2007, 17:52

Własnie. jakie maszynka ma miec pole robocze?.


Autor tematu
Trike3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 135
Rejestracja: 30 sty 2007, 10:18
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#10

Post napisał: Trike3 » 03 lut 2007, 10:01

Najśmieszniejsze jest to, że pracowałem w sekcji oprzyrządowania, ale nie wspomniałem zdaje się że już nie pracuję w tej branży i mam ograniczony dostęp do materiałów. Dodam jeszcze że łatwiej zapytać tych którzy robili już swoje konstrukcje i mają za sobą błędy konstrukcyjne niż ładować kasę i brnąć w ogromne koszta wymieniając kolejno części. Chciałem uzyskać informacje odnośnie doboru śruby pociągowej i prowadnic dlatego że jak pracowałem sobie w firmie to nikt nie obliczał parametrów obróbki jak miałem na warsztacie do remontu np tokarkę tylko regenerowało się bądź toczyło nowe części i temat zamknięty. Z doświadczenia ja osobiście zastosowałbym śrubę Fi20x4 ten wymiar wydaje mi się najbliższy :), ale nie wiem jak to będzie przy silnikach krokowych czy dadzą sobie radę, z obciążeniem, przypominam że chciałbym również frezować w metalu. Na prowadnicę zastosuję albo wałek fi30 albo fi40 zależnie od tego czy będę robił z panewek czy łożysk wzdłużnych.
Dodam jeszcze, że pole robocze maszyny powinno się zmieścić w zakresie wymiarów max 800 x 1000 mm.

Proszę o weryfikację moich pomysłów.

Pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”