Prosba o pomoc w przyspieszeniu czasu obrobki ?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#21

Post napisał: CFA » 16 sie 2011, 22:51

wieslawbarek pisze:W praktyce nie tak wielkie tylko trzeba mieć silniczek tak ze 25kW no i jeszcze przekładnię
Ktoś (maz?) to pisał już w podobnym temacie: sztywność, sztywność i jeszcze raz sztywność.
Sama moc, choć potrzebna, nie załatwi sprawy. Sam pracuję na g... maszynach, więc wiem, że i najlepsze narzędzie nie pomoże jak maszyna wiotka.
Z obrotami też nie ma co szarżować, bo to też kompromis do jakich obrotów można rozbujać tego 20-kilowego klocka w uchwycie.



Tagi:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#22

Post napisał: IMPULS3 » 16 sie 2011, 23:00

A dlaczego wszyscy czepili się narzędzia?
Jeżeli wszystko się trzęsie podczas obróbki to albo za malo sztywna oprawka albo wrzeciono. Samo kombinowanie chociażby ze zmianami kąta plytki czy ksztaltu raczej niewiele tu poprawi.
CFA pisze:bodzio-visla napisał/a:
Coś skromne te Twoje parametry obróbcze... naddatek na stronę 4 mm i posuw 0.5 mm przy Vc 200 to optimum. ...


Jedno pytanie: jaka moc jest potrzebna przy takich parametrach? Ktoś potrafi obliczyć?
Mam u siebie 11KW i takie parametry nie są jakimś granicznym parametrem przy średnicy 180 mm, a na pewno nie udusil by się.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#23

Post napisał: WZÓR » 17 sie 2011, 08:52

IMPULS3 pisze:A dlaczego wszyscy czepili się narzędzia?
Jeżeli wszystko się trzęsie podczas obróbki to albo za malo sztywna oprawka albo wrzeciono. Samo kombinowanie chociażby ze zmianami kąta plytki czy ksztaltu raczej niewiele tu poprawi.....
Wybór odpowiedniego narzędzia , kąta płytki i właściwe parametry są równie ważne jak i zamocowanie detalu w szczękach.
zaba007 pisze:...Jeżeli chodzi o zamocowanie tego buca to jedynie sie da tak jak pokazałem na pseudo rys. -szczeki odwrócone i detal jest łapany za ostatni ząb, ...
... i w tym momencie mamy słaby punkt.
Zainwestuj w szczęki miękkie i chwyć detal na jego całej długości.

Obrazek
IMPULS3 pisze:
CFA pisze:bodzio-visla napisał/a:
Coś skromne te Twoje parametry obróbcze... naddatek na stronę 4 mm i posuw 0.5 mm przy Vc 200 to optimum. ...

Jedno pytanie: jaka moc jest potrzebna przy takich parametrach? Ktoś potrafi obliczyć?
Mam u siebie 11KW i takie parametry nie są jakimś granicznym parametrem przy średnicy 180 mm, a na pewno nie udusil by się.
IMPULS3 - toczyłeś płytkami LAMINA?...
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#24

Post napisał: CFA » 17 sie 2011, 09:30

IMPULS3 pisze:Mam u siebie 11KW i takie parametry nie są jakimś granicznym parametrem przy średnicy 180 mm, a na pewno nie udusil by się.
No ale nie wiesz czy potrzebujesz 2 kW i dla maszyny to jest jak splunąć czy 10kW gdzie zaczną odgrywać role dodatkowe czynniki jak właśnie rodzaj płytki, chłodzenia, sztywnośc maszyny, mocowanie detalu itd. Dlatego pytam czy ktoś potrafi to sprytnie wyliczyć - choćby zgrubnie z podawanych typowych danych parametrów obróbki.


bodzio-visla
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 26 lip 2011, 14:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

#25

Post napisał: bodzio-visla » 17 sie 2011, 16:17

WZÓR pisze:
bodzio-visla pisze:...Załóżmy, że materiał to stal węglowa o twardości < 210 HB. Gdyby wykorzystać parametry, jakie proponuje zwykła LAMINA i to na dodatek dla płytki dwustronnej WNMG, to:
naddatek na stronę 4 mm i posuw 0.5 mm przy Vc 200 to optimum....
Witam
Sądząc po Pana profilu domyślam się , że mam do czynienia z przedstawicielem firmy VISLA z Bydgoszczy. :smile:
:arrow: http://www.visla.pl/html/index2.php?id=2
Płytki LAMINA (oferta od firmy :arrow: http://www.awa.pl/ ) miałem okazję zastosować i sprawdzić w trakcie obróbki na ,,swojej'' frezarce i tokarce CNC.
Muszę stwierdzić , że parametry przez Pana przedstawione / obliczone są dość odważne .... mi w praktyce nie udało się uzyskać takiej prędkości skrawania na obrabiarkach , które obsługuję.
Z powodu dość szybkiego ścierania się krawędzi płytki musiałem ,, szpikować'' program kodem M01 w celu przełożenia / wymiany w/w płytki aby nie spowodować zniszczenia narzędzia używanego w trakcie obróbki.
Na temat płytek LAMINA wypowiedziałem się również tutaj :arrow: https://www.cnc.info.pl/topics66/parame ... htm#214153
, ale jak widzę - Pan już tam ,,był''. :smile:

Z poważaniem
Mariusz.
Bazuję na materiałach z firmy Lamina, bo na razie tylko te mam w sklepie. Za kilka dni będzie obrobiony Pramet i Iscar, wtedy będę do nich również sięgał. Parametry, które "zacytowałem" wynikają z katalogu Laminy. W Pramecie czy Iscarze jest odważniej. W firmie Gardner w Tczewie podobne detale mat. 18HG były obrabiane płytką firmy Pramet WNMG 080408E-R 6630 przy Vc 300 m/min, posuw 0.35 mm/obrót na stronę 2.5-3.5 mm. Zabierało to do 18 kW mocy.
Teraz są lepsze gatunki, np. 9230 . Ten człowiek z Gardnera jest teraz przedstawicielem handlowym Prametu i jest gotowy na doradztwo i przeprowadzenie testów, podaj namiary na siebie, a jeśli nie on, to ktoś z Prametu przyjedzie i bezpłatnie problem postara się rozwiązać.
Jeśli mamy za mało mocy na obrabiarce, poniżej 15 kW, to warto zastosować głęboki łamacz np. WNMG 080408ER-SI 9230, zmniejszy to opory skrawania nawet o 30%. Jeśli wytaczak drży, to warto kosztem szybszego zużycia płytki zastosować promień 0.4. Jeszcze jest podpowiedź, o ile to możliwe, aby zejść płytką troszeczkę poniżej osi. Przy otworze fi 100 tak do 0.1 mm. To też pomaga.
Zaba007, jakiego wytaczaka teraz używasz ?
Ważna sprawą, często nie braną pod uwagę jest zużycie prowadnic w uchwycie tokarskim. Kiedyś z klientem nie mogliśmy poradzić sobie z wibracjami, po wymianie dopiero uchwytu tokarskiego.... jak ręką odjął.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#26

Post napisał: kamar » 17 sie 2011, 16:54

bodzio-visla pisze:[
Ważna sprawą, często nie braną pod uwagę jest zużycie prowadnic w uchwycie tokarskim. Kiedyś z klientem nie mogliśmy poradzić sobie z wibracjami, po wymianie dopiero uchwytu tokarskiego.... jak ręką odjął.
To już trochę dowcip chyba. Luz na wrzecionie i uchwycie to pierwsza rzecz jaką się sprawdza przy tego typu problemach.


bodzio-visla
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 64
Rejestracja: 26 lip 2011, 14:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

#27

Post napisał: bodzio-visla » 17 sie 2011, 17:40

kamar pisze:
bodzio-visla pisze:[
Ważna sprawą, często nie braną pod uwagę jest zużycie prowadnic w uchwycie tokarskim. Kiedyś z klientem nie mogliśmy poradzić sobie z wibracjami, po wymianie dopiero uchwytu tokarskiego.... jak ręką odjął.
To już trochę dowcip chyba. Luz na wrzecionie i uchwycie to pierwsza rzecz jaką się sprawdza przy tego typu problemach.
Powinno się sprawdzać :neutral: Proszę mi wierzyć, a byłem u wielu klientów na testach, że kłów tokarskich też użytkownicy nie biorą pod uwagę. Zajmuję się handlem narzędziami od 1991 roku i wieeeele widziałem :mrgreen:

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#28

Post napisał: rafalxfiles » 17 sie 2011, 19:12

Wg katalogu sandvika dla Vc 200, Ap.4mm - f0,3 - potrzeba dla stali ok 12 KW mocy.
Jak dla mnie maszyna nie jest na tyle mało sztywna żeby nie można było dać jakichś znośnych parametrów.
Myśle że podstawowy problem jest w wysięgu noża i grubości trzonka.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#29

Post napisał: IMPULS3 » 17 sie 2011, 23:26

WZÓR pisze: IMPULS3 - toczyłeś płytkami LAMINA?...
Odpowiadam; nie toczylem. :neutral:

Jestem daleki od tego aby twierdzić że w dziedzinie plytek nie ma postępu, ale też plytka czy dawniejszej czy nowszej produkcji sama nie toczy.
A problemy w tym przypadku są wręcz porażające, gdyż dla mnie tego typu roboty są na porządku dziennym i pomimo że więcej stosuję noży lutowanych niż skladaków to takich problemów po prostu nie mam. No i ten czas obróbki - o wiele za dlugi, no ale tego to ator jest akurat świadomy.
bodzio-visla pisze: Powinno się sprawdzać :neutral: Proszę mi wierzyć, a byłem u wielu klientów na testach, że kłów tokarskich też użytkownicy nie biorą pod uwagę.
Co do kla to jest prosta sprawa. bo albo tokarka zaczyna toczyć stożek albo zamiast okrąglego walka zaczyna wychodzić wielokąt, no i powierzchnia. Czasem wystarczy porównać powierzchnię toczoną z samego uchwytu z powierzchnią toczoną z klem.


Autor tematu
zaba007
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 28 cze 2011, 15:28
Lokalizacja: Południowy zachód

#30

Post napisał: zaba007 » 18 sie 2011, 15:09

Wiec tak Panowie....
Dziś podjąłem się kolejnej próby i nadal problem....
Pozmieniałem parametry założyłem inna płytkę i nadal są masakryczne jęki i duże drgania ....

Jeżeli chodzi o oprawkę to jest to : S32U-PTFN/L

Dziś zastosowałem inne płytki niby lepsze ale nadal lipa : TNMG 332-GN

A jeżeli chodzi o to jak to wygląda to dodaje foto....

:cry:

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”