Propan

Wypada z drogi cięcia

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Zone1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2017, 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Propan

#1

Post napisał: Zone1111 » 30 lis 2017, 08:52

Witam. Ostatnio u mnie w firmie chcą używać propanu na jednej z wypalarek. Niestety mam problem z cięciem głównie cienkich blach. Próbowałem kombinować z ciśnieniami, ale nic to nie dało. Np. przy 8mm raczej powinno iść spokojnie te 550+mm na metr, ale mi wypada nawet przy 420mm. Dopiero gdzieś na 400mm daje jakoś radę. Czy ktoś może wie w czym może tkwić taki problem?

Dysz używam messera.



Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

Re: Propan

#2

Post napisał: cnccad » 10 gru 2017, 13:05

problem jest natury parametrów.
8mm blacha , idzie dość dobrze. ciśnienie tlenu tnącego nie większe jak 6 bar.
Płomień musi być "spokojny" , stosunkowo cichy ...
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


dewu01
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 02 kwie 2016, 15:30
Lokalizacja: lubelskie

Re: Propan

#3

Post napisał: dewu01 » 10 gru 2017, 18:07

Do 6 bar to chyba nieco bogato jak na 8 mm.
Ja przy cieciu 8 i 10 mm ustawiam do 3 bar , przy 8 spokojnie idzie na 2 barach. Urzywam dysz Koike. Ale dysze nie stanowią dużych różnic.Wypadanie powodowane jest złą proporcja gazów , za dużą prędkością i o co nie podejrzewam w tej sytuacji zanieczyszczoną dyszą.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

Re: Propan

#4

Post napisał: cnccad » 10 gru 2017, 20:05

2 bary :?:
Pierwsze słyszę że na 2 bar-ach tlenu tnącego to pójdzie. Chyba kolego pomyliłeś tleny tnący z tlenem podtrzymującym.
Nie ma takich palników gazowych gdzie tną blachę 8...10mm na 2 bar-ach tlenu tnącego.
Normalnie blachę 8mm na dyszach messera , koike , MGM , MACH , MACH-3S , PERUN, HARISS itp. tnie się przeciętnie na 5 bar , przy parametrach mieszanki 0,5bar propanu i 1,5bar tlenu podtrzymującego. szybkość wychodzi wówczas przeciętnie ok 600mm/min a zużycie gazu 300l/h propanu , 1125l/h tlenu podtrzymującego no i ok. 1,5m3/h tlenu tnącego.

Podobnie wychodzi na gazie ziemnym ( metan ) i nawet na acetylenie szybkość ciecia wychodzi bardzo podobnie ale są już inne zużycia gazów. Podobnie jest z gazami CRYLEN i TETREN choć do CRYLEN-u najbliższy jest gaz acetylen.

Co do wypadania , to może być niska temperatura , za wysokie ciśnienie ( powyżej 7bar ) , kiepska powierzchnia blachy ( acetylen jest mniej wrażliwy na powierzchnię gdyż ma wyższą temperaturę ) i co najważniejsze jak jest za duża wilgotność gazu palnego , to szybkość spadnie. Pytanie jak wychodzi powierzchnia cięcia. Po niej można poznać co jest problemem.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


dewu01
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 02 kwie 2016, 15:30
Lokalizacja: lubelskie

Re: Propan

#5

Post napisał: dewu01 » 11 gru 2017, 23:09

Aby nie szukać długo link do karty katalogowej Koike.
http://www.koike-italia.it/pl/products/ ... le-106-hc/

Człowiek całe życie się uczy.


dewu01
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 02 kwie 2016, 15:30
Lokalizacja: lubelskie

Re: Propan

#6

Post napisał: dewu01 » 12 gru 2017, 22:49

Nie widzę mojej poprzedniej odpowiedzi na post więc napisze raz jeszcze.
Niczego nie pomyliłem. 2 bary ( słownie dwa).Przy palnikach zasilanych z jednego reduktora tlenowego nie mam możliwości określenia ciśnienia podtrzymującego czy jak kto woli grzejącego.Widzę tylko ciśnienie zasilające które jest ciśnieniem tnącym.Używam dysz Koike 106HC .Dwa dni temu wycinałem otwory w blasze o grubości 15 mm na ciśnieniu
2,5 bar, prędkość ok 400 mm/min. Dzisiaj palenie płaskowników o grubości 20 mm na ciśnieniu max 3 bary. Prędkość około 300 mm/min.Powierzchnia cięcia gładka bez skosu i na żużel minimalny.To nie jest plazma i jej kaprysy o których pisałem wczęsniej. Nikt mi nie powie że nie ma takich dysz, bo ja takich używam od kilku lat. Palnik polski chyba Perun.
Na oryginalnych dyszach osiągi były nieco gorsze , ale jakość cięcia bez porównania gorsza.Zużycie czy zapotrzebowanie tlenu czy propanu, bladego pojęcia nie mam.Nigdy mnie to nie obchodziło, ale ma bezpośredni związek z ustawieniami reduktorów i palnika ale nie jest żadnym wskaźnikiem .W wypalarce oryginalny palnik to był Gloor. Ale na acetylen i nastąpiła wymiana na krajowy.Na tabliczce ze wstępnymi ustawieniami Gloor dla blachy 8 mm jest ciśnienie tlenu podane 2,1 bar i prędkość 380 mm/min.Dla 20 mm 2,75 bar i 280 mm/min.Czyli podobne jak te które podałem wcześniej.
Zgodzę się z jednym zdaniem.Płomień podgrzewający powinien być spokojny.Przy idealnym ustawieniu palenie potrafi być niezbyt głośne.Ale to wymaga nieco precyzji.Przy wyższych ciśnieniach jest głośno, wydajność nie wzrasta ale wzrasta częstotliwość wymiany butli.Nie jestem tak szeroko zorientowany i brak mi praktyki z tak wieloma markami dysz i palników.O rodzajach gazu nie wspomnę.Tylko czasem acetylen ale najczęściej propan lub propan butan.A i tu podajesz ciśnienie za wysokie bo u mnie jest ok 0,15 do max 0,25 bar. Spotkałem się z operatorami palników którzy ustawiali ciśnienie zgodnie z zasadą im więcej tym lepiej. Ale oni wykonywali pracę której nikt inny nie chciał wykonywać.To było złomowisko.Szefa interesowało tylko pocięcie.Ale to na marginesie , nie chcę porównywać.
Dlatego nie wiem skąd Twoje Cnccad zdziwienie jeśli nie oburzenie na takie parametry.
Pozdrawiam i ciekaw jestem odpowiedzi.

Ps. Każda praca ma swoją wartość a zawyżanie jej wartości jest brakiem szacunku dla zleceniodawców.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

Re: Propan

#7

Post napisał: cnccad » 20 gru 2017, 20:07

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem wypowiedź moją i pytającego a nie wprowadzaj ludzi w błąd.
A karty katalogowe, noty katalogowe trzeba też czytać ze zrozumieniem gdyż dyskusja z taką osobą jest bezsensowna.

Tak samo się to ma do mojego podpisu, bo piszesz naprawdę nielogicznie nie znając chyba jego sensu i jak się buduje gospodarkę.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


dewu01
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 02 kwie 2016, 15:30
Lokalizacja: lubelskie

Re: Propan

#8

Post napisał: dewu01 » 20 gru 2017, 23:38

Możesz odpowiedzieć jaśniej? Czego nie zrozumiałem w karcie Koike na którą się powołałem? Co napisałem nie zgodnie z karta katalogową? Ja stosuję się do danych zalecanych przez producenta. I to się sprawdza. Pytający pytał o przyczyny wypadania płomienia.Ja sugeruję obniżenie tlenu do zalecanego do 8mm. A ty zalecasz ciśnienie nie większe niż 6 bar.
Czyli 5 bar 4,5 bara? Do blachy 8mm?. Możesz mi wskazać źródło wiedzy na którą się powołujesz? Tytuł publikacji ,autor
wydawca. Bo jeśli to to internet to nie mam więcej pytań.

Co do podpisu.Ja uczestniczę w budowaniu gospodarki od 1993 roku.I miałem wątpliwą przyjemność współpracy z ludźmi którzy bardzo szanowali swoją pracę bez szacunku do ludzi którym wystawiali rachunki.
O jakiej logice piszesz? Może będziesz na tyle uprzejmy że wyjaśnisz mi sens tego zdania.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

Re: Propan

#9

Post napisał: cnccad » 21 gru 2017, 06:08

I w ten sposób sobie sam odpowiedziałeś na to wszystko.
Nie rozumiesz co czytasz a się na to powołujesz.
Jak się na coś powołujesz, to wiedz że jeszcze trzeba to rozumieć. Jak zbudujesz kilka palników które będą pracowały na rynku , jak będziesz współpracował z instytutami doświadczalnymi i spawalniczymi, to wrócimy do rozmowy gdyż teraz jest to rozmowa bez sensowna. Bez urazy , ale właśnie to Ty publikujesz coś z internetu jak np dyszę do palnika pełno zakresowego nie znając najwyraźniej zasady działania.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


dewu01
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 33
Rejestracja: 02 kwie 2016, 15:30
Lokalizacja: lubelskie

Re: Propan

#10

Post napisał: dewu01 » 21 gru 2017, 23:41

Tym razem krótko. Bardzo proszę o rzeczową jasną odpowiedź.
Używam dyszy tnącej marki Koike typu 106HC do gazu palnego propan.
Do blachy 8 mm jest przeznaczona dysza nr 0 ( zakres 5-10 mm).
W tabeli nastaw czytamy: - ciśnienie tlenu 2 bary
- ciśnienie tlenu podgrzewającego 2 bary
- ciśnienie propanu 0,2 bara
- prędkość cięcia 660-550 mm/min
Jak to trzeba rozumieć ?
Proszę o podanie ciśnień na reduktorze tlenu i reduktorze propanu. No i może prędkości cięcia blachy 8 mm.

Mam oryginalny firmowy katalog Koike. Jest w nim to samo co na stronie firmowej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”