Problemy z osią Y

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
kukimonster
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 15 wrz 2014, 10:23
Lokalizacja: Kraków

#21

Post napisał: kukimonster » 24 wrz 2014, 13:05

No i się sprawa wyjaśniła. W kabel wbiła się zszywka od tuckera i było zwarcie. Czeski film. Po wyjęciu zszywki oś Y raz działa, raz nie działa, zależy jak się kabel ułoży. Teraz pytanie zasadnicze - czy można jeszcze dostać taki kabel i jak on się w ogóle nazywa? Poniżej zdjęcie wtyczki 68 pin - z obu stron są identyczne, długość ok 4m. W sklepie "akcesoria cnc" ze strony forum dowiedziałem się, że prawdopodobnie nazywa się to kabel LPT i że nie posiadają tego typu kabla. W necie znalazłem coś podobnego:

http://allegro.pl/kabel-scsi-dell-7884d ... 64139.html

Jest to kabel z takimi samymi wtykami jak ten u mnie ale sprzedawca powiedział, że jest to kabel od drukarki. Czy ma to znaczenie czy nie (grubość przewodów, napięcie sygnału podawane z karty itp.), prosiłbym o jakieś info kogoś zorientowanego w temacie.

Obrazek



Tagi:


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#22

Post napisał: Andrzej_kw » 24 wrz 2014, 14:03

Raczej odradzałbym takie rozwiązanie. Nawet przy takich samych złączkach nie wiadomo jakie są połączenia wewnątrz kabla. Jeżeli znasz miejsce uszkodzenia, to lepiej delikatnie zdjąć izolację z wiązki i sprawdzić kable wizualnie. Uszkodzone miejsce zaizolować a następnie całą wiązkę zawinąć kawałkiem taśmy samowulkanizującej i pozamiatane.

pozdrawiam
andrzej


Autor tematu
kukimonster
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 15 wrz 2014, 10:23
Lokalizacja: Kraków

#23

Post napisał: kukimonster » 24 wrz 2014, 14:26

Im dłużej za tym grzebie, tym więcej niewiadomych. Jak zdążyłem się dowiedzieć rodzaj kabla to SCSI, natomiast wersji wtyczek jest kilka rodzajów HD, VHDCI, HDTS, VHDTS? Byłby w stanie ktoś określić jaki rodzaj wtyczki jest na zdjęciu powyżej i który rodzaj nadaje się do łączenia karty z maszyną?
Po kolejnej rozmowie ze sprzedawcą wymiary zew. rantu z blachy wchodzącego w gniazdo żeńskie się zgadzają i porównując zdjęcie, które mu wysłałem, wizualnie mówi że to samo. Więc wskazywałoby to na wtyczkę HD.

[ Dodano: 2014-09-24, 14:40 ]
O, trochę mi zeszło pisanie tego postu i nie widziałem, że odpisałeś - dzięki.
To takie kuku może być? Myślałem, że wtyczki są ustandaryzowane. A z tą zszywką to tak nie do końca. Nie chciałem z siebie robić idioty no ale dokładnie sprawa wygląda tak, że kabel był przykryty pasem gumy połapanym z obu stron zszywkami do podłogi. No i poluzowała się ta guma, w sensie ruszała się razem z zszywkami i zszywek weszło w kabel kilka, nie jedna (po cichu Ci powiem, że nawet kilkanaście). Więc może być ciężko ogarnąć te wszystkie przebicia. Skłaniałbym się jednak do wymiany kabla. Chociaż z drugiej strony może to tylko groźnie wygląda...


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 328
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#24

Post napisał: kasjo » 24 wrz 2014, 14:49

Wygląda na HD http://www.datapro.net/techinfo/scsi_doc.html
Chyba najlepiej zrobić jak radzi kolega Andrzej_kw (najmniej zachodu).
Nowe wtyczki ewentualnie kupić w zrobić zapasowy kabelek.
Połączenie kabla i zaizolowanie nie powinno wpłynąć negatywnie na sterowanie (nie ma tam jakiś super hiper częstotliwości).


Autor tematu
kukimonster
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 15 wrz 2014, 10:23
Lokalizacja: Kraków

#25

Post napisał: kukimonster » 24 wrz 2014, 14:57

Jeśli połączenia w kablu mogą być rożne to w jaki sposób wymienić kabel gdyby zaszła taka potrzeba? Znalazłem kilka kabli w necie, w różnych cenach ale jeśli mówisz, że nie mają przypisanych tych samych pinów na wejściu i wyjściu to jak w ogóle możliwa jest wymiana takiego kabla?

[ Dodano: 2014-09-24, 17:13 ]
Po przedzwonieniu kabla okazało się, że:
- piny są łączone 1:1,
- 7 linii jest przerwanych,

Po zdjęciu izolacji, ekranu, folii i jakiejś taśmy ochronnej, w środku jest takie sito, że sprawdzanie, który kabel jeszcze się trzyma a który wisi tylko na izolacji, nie ma sensu. Już prędzej by było wyciąć te pół metra i zlutować 68 kabelków.

W kwestii nowego kabla - czy oprócz tego, że piny mogą nie być połączone 1:1, to kable SCSI mają te same parametry, czy może do drukarek, skanerów są inne - np mniej ekranowane? Ma ktoś doświadczenie w tej kwestii?


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#26

Post napisał: cinematic2 » 24 wrz 2014, 18:34

O kable SCSI się nie martw. Są 1:1 i nie ma znaczenia czy do drukarki, skanera czy innej cholery.
Jedynym zagrożeniem może być chiński producent sterownika, który dla zabezpieczenia mógł coś pozmieniać.
Ale to zawsze można sprawdzić po rozebraniu wtyczek.
Tak więc moja rada: bierz ten kabel za 99.
Zawsze masz 10 dni na zwrot :-D.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Andrzej_kw
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 265
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:33
Lokalizacja: Gdansk
Kontakt:

#27

Post napisał: Andrzej_kw » 24 wrz 2014, 23:29

Leetro nie dodaje do swojego zestawu MPC03 kabla łączącego. Wygląda na to, że leży to w gestii producenta lasera. Z dużym prawdopodobieństwem raczej nikt w kablach nie grzebie.
Skorzystałbym z rady kol. cinematic2 i w tej sytuacji wymienił kablencję. Lepiej nie ryzykować zwarć dla zdrowia karty.

pozdrawiam
andrzej

ps. sprawdziłem kabel łączący MPC03 z laserem (redsail). Nie wygląda na przerabiany.


Autor tematu
kukimonster
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 15 wrz 2014, 10:23
Lokalizacja: Kraków

#28

Post napisał: kukimonster » 25 wrz 2014, 08:58

Dzięki za info, dam znać czy będzie chodziło na nowym kablu.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#29

Post napisał: cinematic2 » 25 wrz 2014, 10:38

Tu masz rozpisany ten kabel:
http://www.leetro.com/english/sale/26.html
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
kukimonster
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 15 wrz 2014, 10:23
Lokalizacja: Kraków

#30

Post napisał: kukimonster » 25 wrz 2014, 17:25

Dzięki, dobrze wiedzieć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”