Problem z uruchomieniem silników krokowych

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
lfD
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2014, 13:35
Lokalizacja: Kielce

#11

Post napisał: lfD » 22 lis 2014, 12:01

Witam ponownie, podłączyłem wszystko tak jak sugerował zacharius w trybie OC i niestety nadal nic. Wstawiam zdjęcia podłączenia i ustawień w mach3, jeszcze raz bardzo proszę o pomoc
Załączniki
DSC00164.JPG
DSC00166.JPG
DSC00168.JPG
DSC00169.JPG
DSC00171.JPG
DSC00172.JPG
DSC00173.JPG
DSC00174.JPG



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#12

Post napisał: ezbig » 22 lis 2014, 14:09

Nie wiem jak Ci pomóc, bo na zdjęciach nic kompletnie nie widać (przynajmniej tych ze sterownikiem). Zdjęcia są tak samo czytelne jak ich miniaturki. Możesz tego tak nie zmniejszać? Nie wstawiaj tego jako załączniki tylko użyj opcji "Upload zdjęć" (pod treścią wiadomości) i będziesz mógł wstawić pliki nie większe jak 2MB.


Autor tematu
lfD
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2014, 13:35
Lokalizacja: Kielce

#13

Post napisał: lfD » 22 lis 2014, 15:31

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

mam nadzieje, że lepiej:)

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#14

Post napisał: sajgon » 22 lis 2014, 19:27

z czego zasilasz płytę główną i dlaczego nie masz połączonego sygnału ENABLE ??

mam nadzieje , że ta biała podkładka na której leży płyta główna to nie jest kawałek pomalowanej blachy :shock:

[ Dodano: 2014-11-22, 19:32 ]
Sam zielony ptaszek w machu ,przy sygnale enable 17 pin nie uruchomi sterownika jeżeli nie połączysz go fizycznie , przewodem znaczy się ze sterownikiem :wink:
Pozdrawiam , Michał. ;)

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#15

Post napisał: zacharius » 22 lis 2014, 21:45

no to już coś widzę przynajmniej.
pierwsze pytanie - dlaczego na zdj1 świeci diodka na płycie a na sterowniku nie? zaświeca się w ogolę zielona na sterowniku?

druga rzecz mam niejasność co do tych zworek na płycie, coś tu chinole pokręcili w opisie mi się wydaje. jakie dwa zasilania? port nie wymaga swojego zasilania potrzebne tylko zasilanie na transoptory spróbowałbym odpiąć te zwory jn1 jn2 a zasilanie z usb przełożyć na GND i VDD
kolejna rzecz - odczytaj kolego napis z transoptora (te czarne kosteczki co ich jest najwiecej) zobaczymy co oni to wcisneli.

kolejna sprawa juz byla pisana - tryb portu LPT w biosie. ma byc ECP+EPP albo bi-directional
zastanawia mnie ekran z macha gdzie wszystkie piny wyjscioowe na zielono swieca, dziwne to.
enable faktycznie przydalo by sie podlączyć przynajmniej bedzie widać czy na to reaguje (przy wciskaniu reset w machu silnik powinien trzymać lub puszczać)
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#16

Post napisał: ezbig » 23 lis 2014, 00:32

Może przyczyną braku reakcji jest podłączenie sygnału step do niewłaściwego złącza. Sygnał DIR możesz na razie odłączyć. Podłącz tylko zasilanie 5V do płyty.

1. Uruchamiasz w mach-u jazdę badanej osi - można wpisać gkod lub jak nie ogarniasz to połóż coś ciężkiego na strzałkę ;)
2. PULL- podłączasz do masy, a PULL+ dotykasz kolejno do złączy i parzysz czy silnik kręci
3. Nie ma cudów musi zadziałać. Jak nie, to znaczy, że masz złą konfigurację lub nie wciśnięty RESET lub uszkodzoną płytę lub uszkodzony sterownik (ale skoro trzyma silnik to chyba raczej dobry) lub kilka rzeczy jednocześnie

Tak poradziłem koledze z innego tematu i udało się ( https://www.cnc.info.pl/topics86/skok-n ... htm#451151 ). Zresztą sam sobie wielokrotnie musiałem tak radzić z różnymi płytami, bo Chińczycy chyba gubią się w wersjach własnych oznaczeń. Masz ten sam sterownik i płytę podobną. Wydaje mi się, że Twoja płyta daje +5V jako sygnał aktywny. Nie mogę odczytać pdf-a z dokumentacją z poprzedniej strony tego tematu, więc pewności nie mam, ale zerknij na to http://www.cnc-club.ru/forum/download/f ... =view&mt=1 - (prawdopodobnie inna wersja Twojej płyty, ale elektrycznie równoważna) jak widać 5V jest sygnałem aktywnym, a nie OC (czyli zwarcie do masy). W tamtym temacie oryginalny opis wyprowadzeń nie odpowiadał rzeczywistości, więc pewnie i u Ciebie jest ten sam problem.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#17

Post napisał: zacharius » 23 lis 2014, 09:26

no jest to niewykluczona opcja że płyta i dokumentacja się nie zgadzają
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
lfD
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2014, 13:35
Lokalizacja: Kielce

#18

Post napisał: lfD » 23 lis 2014, 10:53

No więc tak dioda na sterowniku się świeci, na tych zworkach jest tak :
L ( troche dziwne) 0830
817C
Y
Gdy zdjąłem te zworki i przełożyłem zasilanie z usb na GND i VDD to zasilania nie było;/
Jeżeli chodzi o biosa to mam ustawione tak jak napisał kolega zacharius
Zrobiłem przed chwilą tak jak sugerował ezbig na program silnik nie reaguje w ogóle natomiast jak ruszam kablem z PULL+ to silnik się ładnie kręci. A i jeszcze gdy sprawdziałem voltomierzem na pinie 3 na płycie odpowiadającemu w instrukcji DIRowi to zmieniało się napięcie przy naciskaniu na strzałki w machu od 0 do 2V. ENBL+ podłączyłem pod pon 8 na płycie a ENBL- do GND


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#19

Post napisał: ezbig » 23 lis 2014, 16:12

lfD pisze:na program silnik nie reaguje w ogóle natomiast jak ruszam kablem z PULL+ to silnik się ładnie kręci.
Sprecyzuj co znaczy "ruszam kablem". Podłączasz go do 5V?
lfD pisze:zmieniało się napięcie przy naciskaniu na strzałki w machu od 0 do 2V
Trochę mało, powinno być ok. 5V. Na wejściu sterowników są transoptory z rezystorami dopasowanymi do 5V. Przy 2 może to nie działać. Czy jesteś pewien, że płyta ma podłączone zasilanie 5V?
lfD pisze:ENBL+ podłączyłem pod pon 8 na płycie a ENBL- do GND
ENBL nie jest konieczny do testów, ale w realnej maszynie się przydaje.


Autor tematu
lfD
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 16
Rejestracja: 20 lis 2014, 13:35
Lokalizacja: Kielce

#20

Post napisał: lfD » 23 lis 2014, 16:33

na pinach przy płycie jest ok 4,7v natomiast kiedy podepnę kabelki od sterownika spada do 2 v. Tak, gdy dotykam i puszczam kabel od pull+ do pinów z napięciem właśnie 4,7 silnik sie porusza. Na pinach od step napięcie w ogóle sie nie zmienia gdy poruszam strzałkami w machu natomiast na tych od dir zmienia sie kiedy nacisnę strzałke w drugą strone od 0 do 2v z podpiętym sterownikiem i od 0 do 4,7v bez strownika. Płyta jest zasilana 5v

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”