Problem z pomiarem detalu

Pomiar wałka

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

Autor tematu
Starzi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2024, 15:57

Problem z pomiarem detalu

#1

Post napisał: Starzi » 22 mar 2024, 16:25

Witam.

Pomyślałem że opiszę tutaj problem jaki napotkałem w pracy a więc do rzeczy

Podczas pomiaru stalowego wałka (wypychacz do formy wtryskowej) zauważyłem, że maszyna podczas mierzenia w stronę y+ dziwnie łapie styk drutu z detalem, raz złapie dalej raz bliżej styk miga nagle przestaje?, co skutkuje złym pomiarem.

Na przykład kilka pomiarów w tym samym miejscu, a wyniki inne, ( y0,003mm ... Y0,013mm ...Y-0,006 ... Y0,026)

Dodam że pomiar w inne strony (Y- X+ X- )
Jest prawidłowy - kilka pomiarów w tym samym miejscu kończy się błędem max 0,002mm.

Posiadam na maszynie przyrząd do "toczenia" drutem
I dokładności które osiągam na średnicy to +- 0,002 więc przy takim błędzie pomiarowym jest to u mnie nie dopuszczalne.

Model maszyny to Mitsubishi MV1200R.
Jest to dwuletnia maszyna.
Pomiary robiłem ze strugą, bez strugi, maszynę wyczyściłem całą a problem nie zniknął.

Kontaktowałem się że szkoleniowcem który mówił że być może prowadnik drutu jest uszkodzony, ale mam drugi komplet prowadnikow i na nich jest identycznie.
Kontakty mocy na świeżej pozycji, cały blok stykowy wyczyszczony.

Ktoś ma może jakiś pomysł dlaczego maszyna w jedną stronę źle mierzy? Oczywiście skontaktowałem się z serwisem, niestety zgłoszenie mailowe musi odczekać swoje a ciekawość zjada 😄




jarasnet
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 09 gru 2013, 19:07
Lokalizacja: GrossPolen

Re: Problem z pomiarem detalu

#2

Post napisał: jarasnet » 24 mar 2024, 19:12

Witam. Nie znam się na maszynach Mitsubishi ale najpierw zapytam co chcesz zrobić z tym wypychaczem? Bo po pierwsze zauważ że robisz dotyk na średnicy wałka czyli powierzchni która może dać ci stosunkowo duży błąd pomiarowy. Chcesz coś w tym wypychaczu wycinać? Jeżeli to ma być wypychacz formujący to jego wymiary nie mają dużego znaczenia. Chyba że przerabiasz wypychać standardowy na szczelinowy płaski. No ale w tym wypadku dokładność od 0.01-0.005 powinna w zupełności wystarczyć. Również nigdy nie ciąłem drutem z obrotem detalu ale zapytam o te dokładności o których piszesz. 0.002 osiągasz przy pozycjonowaniu czy na wymiarze po obróbce bo do końca nie rozumiem?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”