Problem z pila tasmowa

Pekajace ostrza pily tasmowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Problem z pila tasmowa

#1

Post napisał: philips221 » 02 lip 2018, 00:05

Witam.Bardzo prosze o pomoc.Mam pile jak ze zdjecia, i tne tylko jeden material i jeden wymiam: 150mm aluminium pret na plastry.Probowalem juz wszystkim chyba marek tasm tanich drogich roznych skokow 2/3 4/6 3/4 6/8 i ten sam problem ciagle PEKAJACE OSTRZA !! Nie wiem co robic jestem zdesperowany...Czy to normalne ze ostrze tnie 30 minut taki pret? 150mm z alu? Uzywam wolnego posuwu bo chce zeby to dziadostwo przecieo chociaz z 10 plastrow, bo jak uzywam szybkiego tozaraz peka.

Naciag pily na zoltym polu zamiast na zielonym zeby nie napinac za bardzo ostrza- nie pomaga

Chlodziwo ponad 10 % dobrego chlodziwa Morris supercut 1000 nie pomaga

Pily wszystkie rozmiary wyprobowane 2/3 3/4 4/6 dobrej jakosci nie pomaga

Wolny posow nie pomaga mimo ze tnie ten walek 30 minut to i tak peka dziadostwo!!

BArdzo prosze o porade co moze byc nie tak...nie mam juz pomyslow

Obrazek




Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 238
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Problem z pila tasmowa

#2

Post napisał: Wiktor57 » 02 lip 2018, 06:49

Witam
Czy piła jest nowa? W jakim jest stanie technicznym? Jakiego rodzaju jest to pękanie? Spotkałem się z pękaniem taśmy od tyłu i było to spowodowane zużyciem kół piły, były stożkowe a mniejsza średnica stożka była od strony zębów. Patrząc na zdjęcie piły mam wrażenie że nie jest zbyt duża a fi 150 to już trochę jest. Czy przypadkiem nie występuje problem wg punktu 11 z poniższego poradnika: http://www.koro.net.pl/poradnik.pdf.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z pila tasmowa

#3

Post napisał: Butler » 02 lip 2018, 07:11

A masz w pile szczotkę do wiórów? Też tniemy sporo aluminium i wiem że o jej stan trzeba zwracać uwagę bo inaczej może wtapiać wiór w końce zębów, a to już tylko chwila do uszkodzenia..

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Problem z pila tasmowa

#4

Post napisał: Petroholic » 02 lip 2018, 08:44

philips221 pisze:PEKAJACE OSTRZA !!
Taśma pęka na spawie czy wyrywa zęby? Dobrze ustawione prowadnice pionujące taśmę za i przed rolką? Szczotka wiórowa nie zabita? Nie ma wiórów pod osłoną na kołach?


MateuszMM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 04 cze 2018, 11:53

Re: Problem z pila tasmowa

#5

Post napisał: MateuszMM » 02 lip 2018, 09:10

Tak jak wyżej, taśma musi być czysta przed wejściem w wałek i czysta za nim przed powrotem na koła.
A co do samego cięcia to zęby muszą być duże i posuw też spory, ale żeby nie przekroczyć "pojemności" zęba. Większe wióry nie będą się tak kleić do taśmy.
Czy zauważyłeś może żeby podczas cięcia występowało "podskakiwanie" taśmy ?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z pila tasmowa

#6

Post napisał: strikexp » 02 lip 2018, 10:20

Mam malutką przecinarkę taśmową. Co prawda nie ciąłem nią tak dużych prętów, ale nigdy mi piła nie pękła. Musiałem zmieniać bo już ciąć nie chciała.

Miałem taki problem że mi piłę zakleszczało przy wysokich elementach np 100x20. Było to spowodowane zbyt mocnym dociśnięciem elementu do podstawy. Na skutek przecinania, odcinana część była odchylana w górę. To powodowało zakleszczanie piły której zęby najpierw się odginały na płasko i już nie robiły szerszej szczeliny niż taśma.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 238
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Problem z pila tasmowa

#7

Post napisał: Wiktor57 » 02 lip 2018, 10:43

Poprawka do wcześniejszej wypowiedzi. Myślałem oczywiście o punkcie 12 poradnika (w części gdzie są opisane uszkodzenia taśm i ich możliwe przyczyny) . Tam przyczyną są zbyt duże siły skręcające taśmę. Przy małej pile i dużym detalu prowadnice są stosunkowo blisko kół a przez to skręcenie taśmy może być duże.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Problem z pila tasmowa

#8

Post napisał: RomanJ4 » 02 lip 2018, 12:19

Do takiej średnicy wałka potrzeba dużego skoku zęba TPI (Teeth Per Inch - T/") bo inaczej długi wiór zapycha kanał wiórowy(wrąb) i ostrze zamiast ciąć trze ubitym wiórem o materiał, a to szybko prowadzi do grzania i uszkodzeń taśmy. Taśmy ze zmiennym skokiem powinno się wybierać raczej z nieco większym skokiem od nominalnego, przykładowo 1,4/2 lub nawet 1/1,4 dla alu ø 150mm, bo wiór aluminium w porównaniu do stali nieco "puchnie" i trąc o materiał szybko się uplastycznia zwiększając tarcie(i grzanie) jeszcze bardziej, zwłaszcza przy niedostatecznym (często przy takiej średnicy) chłodzeniu.
Obrazek
warunki cięcia trochę też zależą o kształtu zęba...
https://www.e-darmet.pl/pily-tasmowe-ro ... id-90.html

Oczywiście wszystko to ma sens jeśli geometria prowadzenia taśmy jest prawidłowa...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
philips221
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 115
Rejestracja: 26 maja 2010, 21:25
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Problem z pila tasmowa

#9

Post napisał: philips221 » 02 lip 2018, 15:40

Dziekuje za zainteresowanie panowie.Brakuje mi juz nerwow do tego dziadostwa.Wiec tak po kolei
Kolego Wiktor 57
Tak pila jest nowa ale kolo napedowe lekko òsemkuje, chcialem przetoczyc to kolo pasowe ale po nasadzeniu na idealny walek na tokarce jest 0 bicia.Na walku z reduktora tez zero bicia jak mierze czujnikiem. Jest tam jeszcze taka mala podkladeczka i to ona chyba to powoduje.Osemkowanie to ok 1 mm do 1.5 mm.Drugie kolo pasowe idelne.
Czy to moze byc powod? Pila nie jest duza max fi ciecia to 260 ...chyba w snach producenta...Myslalem nad zakupem wiekszej kolumnowej pily z tasma grubosci 1.1mm x35x4m i 3hp silnikiem i hydraulicznym posowrm (ta ma 27x0.9x2455m i 1.5hp)ale czy tsm nie bedzie takiego samego problemu? Na ytb jest pelno filmow jak tna aluminium 200mm w 1 minute nie wiem jak oni to robia...przeciez u mnie to jest jakas komedia w porownaniu z tymi filmami.Przyznam ze to moja pierwsza tasmowka...

Kolego Butler mam szcxotke ale jest juz zurzyta i prawie nie zbiera wiurow.Oblkejaona jest cala i wszystkie wiory ida pod pokrywe...zreszta konstrukcja jest kiepska ptrzeba bu zrobic jakas pod kotem 90 stopni do ostrza pily z wlasnym napedem a ta jest zwykla

Kolego petroholic peka przewaznie pomiedzy zebami ale na spawie tez slysze czestk takie bzdek bzdek jakby struna pekala...to chyba dzwiek pekniec ja jednej pile rekordzistce bylo 5 pekniec wszystkie od strony zebow
Buzo wiurow jest pod oslona cala masa

Kolego Mateusz mm tak jak wyzej wiorow jest cala masa ...tak podskakiwanie jest caly czas tylkk czasem na poczatku jak pila wchodzi w material na 3cm idzie gladko potem podskakuje coraz bardziej nie pomaga zmniejszenie posowu...podskakuje i slychac to cholerne bzdek bzdek, a podem jak jest pemniecie to w jednym miejscu podbija ja coraz bardziej az w koncu peka Juz z 7 pil peklo a uzywam jej 2 miesiace

Kolego strike xp...widzialem na ytb jak tna takimi malymi pilami szybiej i tsk agresywnie ze ja to moge pomazyc ja ja oszczedzam a tadmy i tak strzelaja

Kolego RomanJ4 ta tasma ostatnia to 4 sztuki cietych na wymiar u producenta 2/3 z czegk 2 juz pekly...to i tak za duzy zab chyba na moja pile bo w instrukcji jest max3/4 geometrie prowadnic wyprowadzilem dajac podkladki z blachy i teraz tasma idzie prosciutko z rolek do orowadnic, luz jest minimalny taki jak powinien chyba byc...

Ogolnie to pila jest cala upackana w wiorach pod pokrywa jak i na zewnatrz jeden syf, ale ciezkk stac caly dzien tylko przy pile i pilnowac jej i nie robic nic innego...:( chlodziwo wszedzie porozlewane...
Prosze o pomoc raz jeszcze koledzy


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Problem z pila tasmowa

#10

Post napisał: orion32 » 02 lip 2018, 20:55

To koło nie może mieć bicia.Mieliśmy podobny problem.Pękały piły nawet po 1 godz pracy.Takie poprzeczne nadłamania i w końcu zerwanie taśmy.Problem był w kołach.Po naprawie,taśmę trzeba wymienić ,dopiero gdy się stępi ,ale nie pęka.Materiał do cięcia był paskudny .Stal do azotowanua w stanie ulepszonym.
Wiórów na kołach nie możesz mieć .
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”