Problem przy obsłudze

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
Misiek_zr
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 94
Rejestracja: 13 cze 2007, 15:23
Lokalizacja: Redlino

Problem przy obsłudze

#1

Post napisał: Misiek_zr » 05 maja 2008, 19:21

Witam
Pracuje na starym Mikronie(frezarka) ze sterowaniem heidenhaina 151 i mam taki problem:
Przypuscmy ze musze zatrzymac maszyne podczas wykonywania bloku programowego, robie to za pomoca wylacznika awaryjnego (innego sposobu nie znalazlem mimo ze probowalem juz wciskac wszystke przyciski po kolei), i tu pojawia sie problem tzn. Maszyna po wycisnieciu przycisku awaryjnego(aby maszyna wogole ruszyla po wycisnieciu przycisku awaryjnego musze uruchomic spowrotem posuw i skasowac komunikat wylaczenia przyciskiem CE ) potrafi dalej realizowac ten blok ale bez obrotow wrzeciona (i po frezie:( )albo stoi w miejscu i nie reaguje na zaden przycisk.
W takim przypadku musze wylaczyc cala maszysne i uruchomic ja ponownie ze wszystkimi operacjami z tym zwiazanymi. Nauczylem sie wiec ze jesli jest cos nie tak to wciskam przycisk awaryjny i wylaczam maszyne odrazu, nie ryzykujac utraty freza ani detalu obrabianego, ale to przeciez nie moze chyba tak byc?

Moze robie cos nie tak??

Nikt mnie nie uczyl jej obslugi, ale ze w firmie nikt nie ma o tym wogole pojecia wiec, zostalem do niej oddelegowany i musialem sie wszystkiego sam nauczyc (na uczelni uczyli nas programowac cnc tylko na papierze) wiec do wrzystkiego dochodze sam, ale tego nie moge rozwiazac.

Moze ma ktos pomysl co z tym zrobic??

Pozdrawiam serdecznie



Tagi:

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#2

Post napisał: easy2002 » 05 maja 2008, 19:32

Witaj
Jak dobrze pamiętam jest przycisk NC start
i jest przycisk NC stop (cztery strzałki w kwadracie)
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

Awatar użytkownika

Łuki31
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 333
Rejestracja: 28 lip 2007, 00:05
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#3

Post napisał: Łuki31 » 05 maja 2008, 21:26

Witaj
na starym sterowaniu nie ma tak dobrze
ale spróbuj tak jak program idzie przełącz na wykonywanie pracy blok po bloku jak dojedzie do końca bloku maszyna stanie będzie czekała na następną komendę poprostu zatrzymaj maszyne razem z obrotami i nic nie rób z programem wtedy sprawdzasz czy co tam chcesz ,
a przy włączaniu
włącz najpierw obroty potem wcisnij blok po bloku i przycisk CYCLE powinno iść dalej pamietaj jeszcze aby mieć rękę na potencjonometrze od posuwu bo róznie to bywa :shock:
myslę że powinno dać radę przynajmniej mi zdawało to egzamin na HH155
Jak pytam to znaczy że nie wiem ,jak wiem to odpowiem i pomogę ,więc doceń to -tak jak ja doceniam Cię !!!!


jerz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 100
Rejestracja: 25 cze 2007, 23:43
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: jerz » 06 maja 2008, 08:58

Witaj
Aby zatrzymać przebieg programu spróbuj sekwencji; Stop NC następnie STOP na klawiaturze i możesz przejść na obsługę ręczną bez resetu maszyny.
Aby powrócic do miejsca zatrzymania w programie trzeba wystartować program od początku Blok po Bloku, wczytać narzędzie, obroty i posuw, następnie klawisz GO TO i numer bloku do którego chcesz przeskoczyć i można przejść na wykonanie programu automatycznie.
Ale maszyny są skonfigurowane bardzo indywidualnie i nie musi to zadziałać.
W jednym z typów można było otworzyć osłony i zatrzymywało to przebieg programu, po zamknięciu osłon maszyna ruszała dalej.


Autor tematu
Misiek_zr
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 94
Rejestracja: 13 cze 2007, 15:23
Lokalizacja: Redlino

#5

Post napisał: Misiek_zr » 06 maja 2008, 22:48

Łuki31
Masz racje tak da sie zrobic ale to juz wiedzialem chodzilo mi raczej o zatrzymanie programu w trakcie wykonywania bloku (np zlamane wiertlo) i mozliwosc przejscia do obslugi recznej zeby moc wymienic wiertlo i uruchomic program ponownie.

Jerz
Niestety na mojej maszynie nie ma takich przycisków.
Maszyna jest tak stara ze nie miala wogole oslon wiec nie ma co otwierac aby zatrzymac program

pozdrawiam


jerz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 100
Rejestracja: 25 cze 2007, 23:43
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: jerz » 07 maja 2008, 16:19

Witaj
Jezeli rozmawiamy o HH151, to wszystkie opisywane przyciski są na pewno. Co najwyzej NC start i NC stop są umieszczone w innym miejscu, ale panel sterowania nie zmienił sie do HH360.
W tym przypadku pod monitorem jest po kolei NC start (czarny pierwszy od lewej), NC stop(czerwony z kółkiem), a reszta na panelu sterownika po prawej stronie monitora.
Załączniki
panel TNC HH151.jpg
panel TNC HH151.jpg (37.08 KiB) Przejrzano 737 razy
panel TNC151.jpg
panel TNC151.jpg (43.48 KiB) Przejrzano 745 razy

Awatar użytkownika

Łuki31
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 333
Rejestracja: 28 lip 2007, 00:05
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#7

Post napisał: Łuki31 » 07 maja 2008, 18:09

Witaj
Kolega- jerz- dobrze ci napisał (Aby powrócic do miejsca zatrzymania w programie trzeba wystartować program od początku Blok po Bloku, wczytać narzędzie, obroty i posuw, następnie klawisz GO TO i numer bloku do którego chcesz przeskoczyć i można przejść na wykonanie programu automatycznie)
Jak złamoło ci się wiertło to i tak musisz ustawić długość narzędzia od nowa bo skąd maszsyna bedzie wiedzieć jaka jest długość a reszta potem to już kolega- jerz -napisał blok po bloku aby wczytało wszystkie narzędzia i program do przodu
Jak pytam to znaczy że nie wiem ,jak wiem to odpowiem i pomogę ,więc doceń to -tak jak ja doceniam Cię !!!!


Autor tematu
Misiek_zr
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 94
Rejestracja: 13 cze 2007, 15:23
Lokalizacja: Redlino

#8

Post napisał: Misiek_zr » 09 maja 2008, 00:02

wszystko ladnie pieknie Panowie ale tak jak mowilem u mnie nie ma przyciskow NC start i NC stop
O ile przyciski po prawej stronie monitora sie zgadzaja to pod nim i na panelu nizej juz nie a zeby nie krecic sie w kolko to postaram sie zrobic jakas fotke mojego panelu i pokarze wam jak to u mnie wyglada.

[ Dodano: 2008-05-09, 12:01 ]
prosze bardzo moj panel wyglada tak
Załączniki
p51.jpg
p51.jpg (63.03 KiB) Przejrzano 743 razy


jerz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 100
Rejestracja: 25 cze 2007, 23:43
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: jerz » 09 maja 2008, 18:16

Witaj
NC start i NC stop, to będą zielony i czerwony w pionowych rzędach. Sam wiesz, którego przycisku używasz do startu napisanego programu (NC start) a czerwony pod nim (NC stop)


Autor tematu
Misiek_zr
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 94
Rejestracja: 13 cze 2007, 15:23
Lokalizacja: Redlino

#10

Post napisał: Misiek_zr » 09 maja 2008, 23:31

jerz widzisz te czerwone i zielone przyciski ktore sa na panelu to przyciski wlaczania i wylaczania obrotow i posuwu a program uruchamiam tym czarnym przyciskiem pod kluczykiem. Jezeli program jest uruchomiony to ten przycisk nie dziala.
Wylaczenie posowu lub obrotow nie wylacza przebiegu programu tylko wylaczaja posow lub obroty ale program dalej jest aktywny i czeka na uruchomienie posuwu.

Moze ta maszyna nie ma opcji wylaczania programu w czasie jego pracy? sam juz nie wiem :(
pozdrawiam serdecznie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”