Generacja DXFa w PROTELU zawierającego obrys ścieżek dla CNC

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
carek49
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2008, 15:23
Lokalizacja: Lublin

Generacja DXFa w PROTELU zawierającego obrys ścieżek dla CNC

#1

Post napisał: carek49 » 21 lut 2009, 19:14

Witam,
Mam problem z wygenerowaniem DXFa, który będzie zawierał obrys ścieżek, na podstawie którego będzie można wygenerować GCODE dla maszyny CNC. Następnie można by było wykonać płytkę poprzez usuwanie miedzi.

Protel generuje DXFa, jednak po zaczytaniu go w MACH3 powstaje obraz ścieżek. Jeśli użyłbym pisaka, może i by coś z tego było Jednak ja zamierzam użyć frezarki i usuwać miedź z płytki, dlatego potrzebny jest pliczek DXF zawierający sam obrys ścieżek. Dla EAGLE wiem jak to zrobić, natomiast z PROTELEM99 walczę już trochę i brak efektów

Jakieś pomysły?

PS. Jeśli ktoś chce info jak to zrobić dla EAGLE to służę pomocą.



Tagi:


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Post napisał: rchobby » 23 lut 2009, 08:30

Protel exportuje ścieżki jako odcinki/łuki o grubości odpowiadającej szerokości ścieżek.
Ja nie znalazłem prostej metody by otrzymać obrys ścieżek więc każdy z podanych niżej sposobów wymaga trochę pracy. Moim zdaniem w przypadku protel'a najlepsza jest metoda żelazkowa lub fotochemiczna.

1. W przypadku prostych płytek, kilka punktów lutowniczych/ścieżek. Wczytanie dxf'a do programu CAD i obrysowanie wyeksportowanych ścieżek podwójną linią gdzie odległość między liniami odpowiada szerokości ścieżki. Punkty lutownicze rysowane od nowa. Na koniec usuwanie niepotrzebnych fragmentów (TRIM).

2. Większe płytki. W Protelu eksport do pliku Greber. Następnie wczytanie do programu który 'umie' przekonwertować Gerber'a na rysunek ścieżek i zapis do dxf. Problemem może być 'odczyt' otworów do wiercenia, trzeba znaleźć środki otrzymanycvh punktów lutowniczych. Punkty są obrysowane zbiorem odcinków.

3. Wczytanie pliku dxf do CorelDraw. Ustawienie odpowiednich szerokości linii i eksport do dxf. Corel, przynajmniej w wersji 9, ekportuje szerokość linii jako obiekt z wypełnieniem. Wczytanie dxf'a z corela do programu cad, 'zdjęcie' wypełnienia, mamy ścieżki.
Załączniki
Rysunek2.gif
Rysunek2.gif (16.83 KiB) Przejrzano 985 razy


z242
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2007, 12:13
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: z242 » 23 lut 2009, 18:50

Polecam program CooperCAM. Jest super, generuje obrys scieżek z plików Gerber wielu programów (w tym Protel) oraz przygotowuje gotowy n-code.
Tutaj link.


Autor tematu
carek49
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2008, 15:23
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: carek49 » 24 lut 2009, 21:25

Dzięki wielkie za podpowiedzi. W wolnej chwili spróbuję wspomnianych metod, a o rezulatatach dam znać :) Jeszcze mam takie pytanko: jaki frez najlepiej nadaje się do usuwania miedzi z płytek laminatu? Może polecicie jakiegoś sprzedawcę allegro/sklep? Jak nie na forum to może na priv? :D


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#5

Post napisał: rchobby » 27 lut 2009, 08:43

Ja używam frezów stożkowych z węglika, różne pręty 3mm. Frezy ostrzę na 'oko' do uzyskania gładkich krawędzi po przejściu freza, przykłady płytek w moim albumie.
Na allegro widziałem frezy stożkowe dwustronne w cenie 45zł/szt. (57zł z przesyłką), szukaj "frez grawerski".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”