obróbka pleksi ręczną szlifierka modelarską (pytania laika)

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bobekdt00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2008, 16:34
Lokalizacja: Tarnów

obróbka pleksi ręczną szlifierka modelarską (pytania laika)

#1

Post napisał: bobekdt00 » 23 lis 2008, 16:46

Witam, mam problem chciałbym zrobić coś takiego tylko że duużo mniejsze :
http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=142491 Posiadam mała szlifiereczkę taka za 20-30 zł i plekse XT ( widziałem takie oznaczenie na tym forum chodzi o ta która gorzej znosi ciepło obróbki ) Wiertareczka ma 12000 RPM i tutaj kilka moich pytań :

Jaki mam zastosować frez do tego ( proszę o taką odpowiedź że idę do sklepu i mówię a oni mi już to dadzą i w miarę tanio )

Co zrobić żeby pleksi się nie topiła i nie przyklejała do frezu ?

Jak uzyskać matowa powierzchnie frezowania ?

Jak sądzicie jaka musi być głębokość frezowania żeby uzyskać taki efekt ?

Jak zabezpieczyć plekse ? Ściągać folie ochronna z pleksy ?

Wszelkie inne porady które mogą być przydatne są mile widziane

PS. Z góry bardzo serdecznie dziękuje osobą które mi pomogły , odpowiedzi na moje pytania nie znalazłem samodzielnie



Tagi:

Awatar użytkownika

PiotrC
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2007, 15:17
Lokalizacja: Opole

#2

Post napisał: PiotrC » 24 lis 2008, 08:49

Dzień dobry.

Jeśli chodzi o frez, to proponuję frez (wiertło) tzw. dentystyczny, najlepiej z zaokrągloną końcówką. Można wybrać np. z czegoś takiego: http://www.allegro.pl/item488024874_wie ... iczne.html

Stosuje się je w protetyce, końcówka skrawająca posiada kilka wyraźnych ostrzy. Jeśli Kolega nie będzie zbierał zbyt dużo materiału "na raz", to jest szansa, że się frez nie zaklei.

Matowa powierzchnia plexy wyjdzie przy okazji frezowania.

Głębokość - myślę, że 1mm wystarczy.

Czy zdjąć folię zabezpieczającą? Teoretycznie NIE. Proponuję spróbować najpierw z folią. Jeśli się nie uda, to wtedy bez.

Pozdrawiam
--
Im mniej błędów tym lepiej.
PiotrC


Autor tematu
bobekdt00
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2008, 16:34
Lokalizacja: Tarnów

#3

Post napisał: bobekdt00 » 25 lis 2008, 18:57

Dziekuje bardzo za pomoc , ale jednak wolałbym ze sklepu skorzystać. Mam rozumieć że frez ma być kulkowy tak ? Frezować pod kątem tzn tak że drapie powierzchnie czy hmm dostać się do środka i frezować tak jak we frezarkach cnc ?

Awatar użytkownika

PiotrC
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2007, 15:17
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: PiotrC » 26 lis 2008, 07:46

Witam.

Frezem kulkowym będzie najprościej uzyskać rowek o w miarę jednorodnym przekroju, choć i tak nie będzie to proste prowadząc narzędzie ręcznie. Pamiętajmy jednak, że trening czyni mistrza.

Frezować tylko pod kątem, ponieważ wtedy siły pomiędzy frezem i plexi będą miały mniej więcej stały zwrot, i narzędzie da się w miarę spokojnie utrzymać w dłoni. Poza tym, patrząc na geometrię ostrzy, skoro tworzą one kulkę, to muszą się gdzieś spotkać. Miejsce spotkania wypada na "czubku" frezu i tam zdolność skrawania tego narzędzia jest dość mizerna.

Przed właściwą robotą mocno zalecam solidny trening, aby sobie Kolega nie zepsuł dzieła.

Pozdrawiam
--
Im mniej błędów tym lepiej.
PiotrC

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”