Ekoparanoja

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2879
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Ekoparanoja

#141

Post napisał: atom1477 » 26 maja 2024, 20:30

drzasiek90 pisze:
26 maja 2024, 20:23
Cenzurują wiadomości i cenzurują treść ofert. To drugie zdecydowanie bardziej. Robią to w swoim interesie i nie ma się co dziwić, że dbają o swój biznes.
Tak, ale cenzurowanie słów nie mieści się w obronie interesu biznesowego.
drzasiek90 pisze:
26 maja 2024, 20:23
I żeby nie było.
Ja jestem zwolennikiem wolności.
Ja to wszystko rozumiem.
I korzystam z alternatyw częściej niż myślisz.
Po prostu nie podoba mi się że tych alternatyw jest coraz mniej, i że warunki rynkowe nie pozwalają na stworzenie nowych alternatyw. Nie widzisz że to co nazywasz wolnością wcale nie jest wolnością? Wolne są wyłącznie wielkie monopolistyczne firmy. Mały konsument czy obywatel ma coraz mniej wolności. Jego wolność ogranicza się praktycznie wyłącznie do całkowitego niekorzystania z usług. Wcale nie może łatwo wybrać innej alternatywy.

Warto też dodać że wiele z dziwnych polityk korporacji nie wynika wprost z ich widzimisię, ale czasami jest wynikiem jakichś regulacji prawnych. A w takim wypadku nie można mówić o tym że realizują swoją wolność jako właściciele serwisu. Czasami jest też tak że robią to zapobiegawczo. Czyli mimo że nie muszą, ale robią to bo czują że lepiej to zrobić bo inaczej i tak grożą im jakieś konsekwencje. To popularny trend w dzisiejszym świecie. Taka autocenzura czy autoograniczanie się. Trzeba z tym walczyć, bo to nie ma nic wspólnego z wolnością.




drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 39
Posty: 1865
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Ekoparanoja

#142

Post napisał: drzasiek90 » 26 maja 2024, 20:40

atom1477 pisze:
26 maja 2024, 20:30
Tak, ale cenzurowanie słów nie mieści się w obronie interesu biznesowego.
Zależy jak na to spojrzeć.
Nie sądzę, aby algorytm wykrywał niecenzuralne słowa, bo zaprogramowała go katechetka która takich słów nie lubi.
Ograniczanie niecenzuralnych wypowiedzi zawiera się w utrzymaniu standardu i kultury wypowiedzi.
To tak samo jak zakaz palenia w restauracji.
Utrzymujesz pewien ustalony wysoki standard, aby klienci czuli się u ciebie dobrze.
Klient, który odczuwa wysoki poziom kultury i bezpieczeństwa, wraca częściej.
Gdybyś poszedł do restauracji z kobietą, a tam awantura, bitka, wywracanie stolików.
Dałbyś restauracji drugą szansę, a tam znowu rozpierdziel.
Czy poszedłbyś trzeci raz?
Allegro pilnuje wyznaczonych przez siebie standardów - skoro przyjęli za standardy, aby nie można było na siebie bluzgać używając niecenzuralnych słów w korespondencji, to pilnują, aby tego nie robić.
Nie wiem, czy ma to wymierny wpływ na zyski, ale nie mnie to oceniać.
W końcu to oni są gigantem biznesowym nie ja.
atom1477 pisze:
26 maja 2024, 20:30
Po prostu nie podoba mi się że tych alternatyw jest coraz mniej, i że warunki rynkowe nie pozwalają na stworzenie nowych alternatyw.
Ale, czy to wina allegro, że warunki rynkowe są takie a nie inne?
atom1477 pisze:
26 maja 2024, 20:30
Mały konsument czy obywatel ma coraz mniej wolności.
Na allegro konsument to jest akurat święta krowa.
Sprzedający mają dopiero przechlapane.
Ale nikt im nie każe na allegro sprzedawać, sami przychodzą.
A wszystko w "trosce" o zadowolonego klienta, czyli w trosce o biznes allegro.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2879
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Ekoparanoja

#143

Post napisał: atom1477 » 26 maja 2024, 21:03

drzasiek90 pisze:
26 maja 2024, 20:40
Nie sądzę, aby algorytm wykrywał niecenzuralne słowa, bo zaprogramowała go katechetka która takich słów nie lubi.
No właśnie wygląda na to że wykrywa. Nie wykrywa za to kontekstu.
drzasiek90 pisze:
26 maja 2024, 20:40
Ograniczanie niecenzuralnych wypowiedzi zawiera się w utrzymaniu standardu i kultury wypowiedzi.
To tak samo jak zakaz palenia w restauracji.
Zupełnie nie, bo mówimy tu o prywatnej korespondencji. Nie o publicznej.
Najważniejszy zarzut jest jednak taki że w regulaminie nie ma wzmianki o tym że korespondencja prywatna też będzie moderowana. A niech se robią co chcą, ale powinni chyba o tym informować, no nie?
drzasiek90 pisze:
26 maja 2024, 20:40
Ale, czy to wina allegro, że warunki rynkowe są takie a nie inne?
Po części tak :D
Ale gdyby nawet nie, to mamy prawo oczekiwać aby monopolistyczne korporacje jednak realizowały interes społeczny.
Żeby nie było: ja też jestem za wolnością zarządzania swoim prywatnym interesem.
Ale to ma sens tylko wtedy gdy idzie w parze z wolnością prowadzenia interesu w ogóle.
Gdy ogranicza się zakładanie nowych interesów, to logiczne jest że społeczeństwo nie mogąc założyć własnych alternatywnych serwisów, będzie wymagało od tych już istniejących aby mniej szarżowały. Nie mówię że to popieram, mówię tylko że taka jest logiczna konsekwencja takiej sytuacji.
drzasiek90 pisze:
26 maja 2024, 20:40
Sprzedający mają dopiero przechlapane.
Ale nikt im nie każe na allegro sprzedawać, sami przychodzą.
Było sporo zmian w polityce Allegro.
Jedna z ostatnich to niskie prowizje dla większych sprzedawców.
Wielu sklepom nie opłacało się sprzedawać na Allegro przez ich wysokie prowizje. Ten sam towar poza Allegro mogli sprzedawać o wiele taniej. I klienci to widzieli. Inna sprawa to niewygoda, no bo trzeba było specjalnie zakładać konto w jakimś zewnętrznym sklepie.
Ale Allegro trochę poszło po rozum do głowy (samo też na tym traciło) więc wprowadziło niskie prowizje. Szkoda tylko że tylko dla dużych sprzedawców (od jakiejś ilości sprzedanych przedmiotów).
A że mają przechlapane to wiem :D Sam kilka sporów zakładałem.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2024, 21:17 przez atom1477, łącznie zmieniany 1 raz.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 39
Posty: 1865
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Ekoparanoja

#144

Post napisał: drzasiek90 » 26 maja 2024, 21:11

atom1477 pisze:
26 maja 2024, 21:03
No właśnie wygląda na to że wykrywa. Nie wykrywa za to kontekstu.
Oczywiście, że wykrywa.
W tym zdaniu chodziło mi o powód wykrywania a nie sam fakt wykrywania.
atom1477 pisze:
26 maja 2024, 21:03
Zupełnie nie, bo mówimy tu o prywatnej korespondencji. Nie o publicznej.
Korespondencja przez system allegro odbywa się na warunkach wyznaczonych przez allegro.
To tak jak z taksówką. Niby jedziesz prywatnie do mamy, ale jedziesz samochodem którego właścicielem jest kierowca lub firma która go zatrudnia. Jeśli jedziesz prywatnym samochodem, możesz wejść do swojego auta ubłocony, natomiast taksówkarz może ci odmówić.
Analogicznie, jeśli korzystasz z prywatnej skrzynki, możesz pisać co chcesz, ale jeśli korzystasz z medium allegro, musisz zastosować się do ich zasad.
Żeby była jasność.
Ja nie twierdzę, że to jest dobre, potrzebne, niezbędne itd.
Ja po prostu bronię wolności, w tym wypadku wolności do wyznaczania "własnych zasad na własnym podwórku" w trosce o swoje interesy.
Allegro ma większe doświadczenie w prowadzeniu tego typu biznesu niż ja czy ty :) Skoro specjaliści allegro uważają, że jest to potrzebne i dobre, to bardzo prawdopodobne że jest to dobre dla serwisu.
A przecież o to w biznesie chodzi.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2879
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Ekoparanoja

#145

Post napisał: atom1477 » 26 maja 2024, 21:35

drzasiek90 pisze:
26 maja 2024, 21:11
Korespondencja przez system allegro odbywa się na warunkach wyznaczonych przez allegro.
To tak jak z taksówką. Niby jedziesz prywatnie do mamy, ale jedziesz samochodem którego właścicielem jest kierowca lub firma która go zatrudnia. Jeśli jedziesz prywatnym samochodem, możesz wejść do swojego auta ubłocony, natomiast taksówkarz może ci odmówić.
To złe porównanie, bo błoto bezpośrednio wpływa na taksówkarza czy na jego samochód.
Natomiast wiadomości nie wpływają na Allegro. Gdyby tam nie zaglądali to by nawet nie wiedzieli co tam jest (a co za tym idzie nie mogłoby to im przeszkadzać).
Nie mówię że nie mają prawa narzucać sposobu komunikacji, ale nie szukaj argumentów na siłę. Tu nie ma argumentów. To wyłącznie ich decyzja żeby cenzurować treści. Argumentów czy logiki nie ma tam co szukać.
drzasiek90 pisze:
26 maja 2024, 21:11
Allegro ma większe doświadczenie w prowadzeniu tego typu biznesu niż ja czy ty :) Skoro specjaliści allegro uważają, że jest to potrzebne i dobre, to bardzo prawdopodobne że jest to dobre dla serwisu.
Zupełnie tak tego nie widzę. Ja tam widzę wyłącznie realizowanie lewackiej ideologii. Co w końcu doprowadzi do upadku biznesu.
Ale nie ma co się kłócić.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 39
Posty: 1865
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Ekoparanoja

#146

Post napisał: drzasiek90 » 26 maja 2024, 21:39

Noi dobrze, mamy odmienne zdanie i tak też bywa 😁
Mnie allegro w żaden sposób wolności nie odbiera, bo allegro nie jest moje. Ja tam przychodzę. Dla mnie to pikuś.
Jest o wiele więcej problemów z odbieraniem wolności tam, gdzie faktycznie ma to realny wpływ na życie.
Jak ktoś mi mówi jakie mam mieć okna w moim domu, jakie rośliny mogę sadzic na moim polu albo jaka szpryce muszę przyjąć to mi to przeszkadza i się nie zgadzam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 38
Posty: 8107
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ekoparanoja

#147

Post napisał: tuxcnc » 26 maja 2024, 21:52

Błądzicie we mgle...
Najczęstszym wytłumaczeniem takich kwiatków jest to, że jakiś debil dostał więcej władzy niż powinien i mu całkiem odbiło.
Dam prosty przykład - firma od której kupuję energię elektryczną umożliwia konsumentom założenie kont internetowych, gdzie można sobie na przykład sprawdzić czy się nie zalega z opłatą. Wszystko fajnie, tylko jakiś paranoik wymyślił sobie, że hasło musi zawierać duże litery, małe litery, cyfry i znaki specjalne... Efekt jest taki, że mam tam najmocniejsze hasło w mojej internetowej karierze. Prostsze mam do banku. A do Aliexpress czy PayPal, to w ogóle mam hasła tylko małymi literami i nic złego się z tego powodu nigdy nie wydarzyło, ale tam konta zakładałem przed wybuchem tej paranoi.
Kiedyś wysłałem do nich maila z zapytaniem po cholerę ta paranoja, to mnie olali i odpowiedzi nie doczekałem do dzisiaj.
Naprawdę myślicie, że zarząd wielkiej firmy energetycznej interesuje się takimi pierdołami jak konta internetowe klientów?
Nie, to nie jest żadna polityka firmy, żaden biznes, tylko jeden debil na średnim szczeblu, który agresywnie broni swoich poglądów i inni mu ustępują...


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 39
Posty: 1865
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Ekoparanoja

#148

Post napisał: drzasiek90 » 26 maja 2024, 22:13

Tylko to nadal są "problemy" mające znikomy wpływ na życie. Mnie też denerwują co raz to trudniejsze hasła, bo nie chce mi się ich zapamiętywać. Ale nie mam o to pretensji, bo nie nakazują mi mieć to hasło do mojego domu czy mojego garażu tylko do konta na ich serwisie.
U mnie mam swoje zasady o chciałbym aby tak pozostało a u kogoś stosuje się do jego zasad.
Nawet , gdy mi się to nie podoba, uważam, że właściciel serwisu ma prawo ustalić zasady i na pewno to, czym się kieruje nie jest takie proste do odgadnięcia.
A osadzanie każdego, że jest kretynem, bo wprowadza zasady które mi się nie podobają, jest głupotą.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 38
Posty: 8107
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ekoparanoja

#149

Post napisał: tuxcnc » 26 maja 2024, 22:19

drzasiek90 pisze:
26 maja 2024, 22:13
Ale nie mam o to pretensji, bo nie nakazują mi mieć to hasło do mojego domu czy mojego garażu tylko do konta na ich serwisie.
Kod PIN zapisany flamastrem na karcie do bankomatu, to nie jest głupota, tylko krzyk rozpaczy człowieka, od którego się żąda więcej niż on potrafi...
Możesz sobie nie mieć pretensji, twoja sprawa, ale dawanie władzy ludziom o bolszewickich zapędach, którzy są święcie przekonani, że swoimi debilnymi pomysłami komuś pomagają, albo co gorsze ratują świat, doprowadzi do katastrofy...

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1691
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Ekoparanoja

#150

Post napisał: grg12 » 26 maja 2024, 22:23

tuxcnc pisze:
26 maja 2024, 21:52
Wszystko fajnie, tylko jakiś paranoik wymyślił sobie, że hasło musi zawierać duże litery, małe litery, cyfry i znaki specjalne...
Weź pod uwagę że istnieją ludzie którzy mają hasło "qwerty", "fred", "1234"...
Albo - co gorsza - to samo hasło (i login) do wszystkiego. Teoretycznie to tylko ich problem, w praktyce - również problem administratora strony który musi regularnie pomagać idiotom którym jakiś "hakier" włamał się na konto.
Z tym że akurat zasady że każde hasło MUSI zawierać dużą i małą literę, cyfrę i znak specjalny nie wymyślił paranoik :) Paranoik wolałby żeby hasło MOGŁO zawierać wszystkie te znaki, miało minimalną długość i nie mogło być w słowniku popularnych haseł.
tuxcnc pisze:
26 maja 2024, 22:19
Kod PIN zapisany flamastrem na karcie do bankomatu, to nie jest głupota, tylko krzyk rozpaczy człowieka, od którego się żąda więcej niż on potrafi...
Ja akurat mam pin zapisany na karcie - bardzo niewyraźnie... i nie jest to pin do mojej karty :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”