g3 i g2 w Mach3 na tokarce

Dyskusje dotyczące programowania G-Code

Autor tematu
rort_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2024, 16:18

g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#1

Post napisał: rort_ » 17 kwie 2024, 21:47

Proszę o pomoc.
Nie mogę sobie poradzić ze zrobieniem łuku na pręcie alu fi12. Łuk ma wyglądać mniej więcej jak na pocisku karabinowym, czyli taki 'smukły'.
Próbne łuki w Mach3 z tego co wpisuję rysują mi coś takiego jak na screenshocie.
Ktoś może coś podpowiedzieć, nakierować?
Jestem początkującym hobbystą.
Załączniki
Screenshot_20240417_213816_Gallery.jpg



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7889
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#2

Post napisał: tuxcnc » 18 kwie 2024, 02:25

rort_ pisze:
17 kwie 2024, 21:47
Ktoś może coś podpowiedzieć, nakierować?
G2/G3 ma dwie formy.
Użyłeś tej z R a powinieneś tej z IJK.


Autor tematu
rort_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2024, 16:18

Re: g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#3

Post napisał: rort_ » 18 kwie 2024, 07:40

tuxcnc pisze:G2/G3 ma dwie formy.
Użyłeś tej z R a powinieneś tej z IJK.


Tak właśnie pomyślałem, ze chyba o to chodzi. I działać na G18, tak?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4153
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#4

Post napisał: Steryd » 18 kwie 2024, 08:48

Po prostu daj wieksze R.
Można?
Morzna!!!


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1450
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#5

Post napisał: lepi » 18 kwie 2024, 09:14

Oczywiście w machu możesz używać składni z R.


Autor tematu
rort_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2024, 16:18

Re: g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#6

Post napisał: rort_ » 18 kwie 2024, 10:21

Jak robię z R, to mi rysuje niejako drugą część z wyniku koła, niż tą która chcę.
Skleciłem takie coś z I i K jak na zdjęciu, wyrysował, nie było problemu, a jak drugi raz odpalilem ten sam program, to już zaczął wyrzucać błędy na promieniach i nie rysował.
Załączniki
IMG-20240418-WA0002.jpeg


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2127
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#7

Post napisał: qqaz » 18 kwie 2024, 11:20

Mach, jak każdy program, po napisaniu był poprawiany kolejnymi wersjami ale nie powstawały do nich instrukcje wiec nie wiadomo do końca jak dany moduł/blok wykonuje swoje działania. To wada i już.
Możesz nie używać bloku lub programu. Przejdź na linuxa zapomnisz o przeciwnościach w CNC a relacje w obróbce bedą spacerkiem boso po kwiecistej łące.

Łuki w każdym programie, nawet w linux, realizowane są z punktu w którym jest maszyna do punktu którego współrzędne zapisane są w linijce z łukiem. U Ciebie to P1(X8,Z0) do P2(X10,Z-15).
Ale jaki ten łuk by nie był to jego promień musi być co najmniej połową odległości pomiędzy P!,P2. A Ty wpisałeś r5! które nie sięgnie do P2.
Poprawki w wersjach Macha zawierają również albo uproszczenia wygodne dla debili albo niepoprawione błędy które przypadkiem takimi wygodnymi funkcjonalnościami się stały. Jak jest z tym przypadkiem to nie wiem ale wiem, że zamiast liczyć Pitagorasem promień ze współrzędnych P1,P2 to parametr R w definicji łuku podam o mniejszej wartości i program wtedy wykona mi łuk 180 st którego promień sam wyliczy.
Wygodne. Wiem więc stosuję. Ale tylko do promieni które zawieszone są na cięciwie P1,P2, TYLKO! kol. Lepi, a nie tak że albo , albo.

Jeżeli zawieszenie promienia jest w dowolnym miejscu to stosujesz zapis G2/3,X,Z,I,K. I teraz:
1) dla Macha w ustawieniach sprawdź czy IJK jest podawane( raczej czytane)w wartościach absolutnych czy przyrostowych
2) dla Macha sprawdź czy wartości X w Gkodzie czytane są średnicowo czy promieniowo (bo I jest zawsze czytane jako wartość promienia - tu się można pomylić gdy podajesz średnicę wałka ale zawieszenie nacinanego promienia jako odległość od osi a nie średnica na której jest zaczepiony)
3) dla Macha sprawdź w tabeli narzedzi którą pozycję ma zastosowany nóż (tył czy przód)
4) dla Macha sprawdź czy ścieżka wyświetlana jest dla tylnej czy przedniej głowicy - trochę pokrywa się z tabelą noży bo tam są wszystkie i zaleznie od kwalifikacji noża ustaiwenie wsystemu samo się zmienia po wywołaniu kolejnego. To wpływa czy poprawne jest G2 czy powinno być G3. i z pewnością wpływa na wyświetlanie ścieżki narzędzia
To trzeba poćwiczyć.


Inną sprawa że skoro jesteś pczątkujący to razem z łukiem rozpoznaj stosowanie korekcji G41/42 bo bez nich nigdy nie zrobisz poprawnego stożka i łuku. Zawsze ucieknie promień płytki co przy promykach i fazkach na czopie jest wyjatkowo irytujące. Miała być obróbka wykańczajaca a zamienia się w idiotyczne ręczne pilnikowanie krawedzi bo Mach do du** i na krawędzi fazy nie robi.
A to raczej operator nie doczytał


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1247
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

Re: g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#8

Post napisał: rc666 » 18 kwie 2024, 12:32

Chcesz zaprogramować okrąg (część okręgu) o promieniu R?
Kształt na pocisku to raczej elipsa (spline po ang.)
Przynajmniej tak mi się wydaje.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7889
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#9

Post napisał: tuxcnc » 18 kwie 2024, 13:09

Panowie, przecież problem jest opisany prawidłowo i jednoznacznie.
Chodzi o gładkie przejście z prostej w łuk, tak żeby powstało coś podobnego do stożka pocisku.
Błędem jest w tej sytuacji użycie G1/G2 z parametrem R, bo wtedy sterowanie samo znajduje sobie środek okręgu, a my musimy mieć go na prostopadłej do prostej części ścieżki.
Jak ktoś nie kuma, to niech spojrzy na zegar, taki ze wskazówkami i wyobrazi sobie poziomą linię przechodzącą przez godzinę szóstą. Koniec wskazówki zakreśli łuk jaki potrzebujemy, ale oczywiście wskazówka musi być zaczepiona tam, gdzie jest.
Natomiast to, że autorowi wątku prawidłowy kod raz działa a raz nie, to zupełnie inny problem i inna przyczyna.
Zwykle przyczyną są kody modalne pozostawione po poprzednim programie, lub poprzednim wykonaniu tego samego programu, ale to sprawa zbyt skomplikowana, żeby wróżyć z fusów...


Autor tematu
rort_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 18 mar 2024, 16:18

Re: g3 i g2 w Mach3 na tokarce

#10

Post napisał: rort_ » 18 kwie 2024, 14:23

tuxcnc pisze:Natomiast to, że autorowi wątku prawidłowy kod raz działa a raz nie, to zupełnie inny problem i inna przyczyna.
Zwykle przyczyną są kody modalne pozostawione po poprzednim programie, lub poprzednim wykonaniu tego samego programu, ale to sprawa zbyt skomplikowana, żeby wróżyć z fusów...


Tu jest chyba racja, bo w garażu mam maszynę i kompa z Windowsem XP i tylko to, a drugiego Macha wrzuciłem na laptopa z Win7 i tu się krzaczy. Zrobiłem tak z wygody, żeby nie latać z każdym kodem do garażu i żeby móc testować w mieszkaniu, ale to chyba nie przejdzie. Spróbuję wrzucić ten kod na kompa przy maszynie i zobaczę co się dzieje.
Dzięki za podpowiedź ze wskazówkami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”