Emco compact 5, kilka pytań.

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych

Autor tematu
tomareks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 25 lut 2024, 15:26

Emco compact 5, kilka pytań.

#1

Post napisał: tomareks » 25 lut 2024, 16:24

Dzień dobry, a także witam wszystkich użytkowników tego zacnego forum.
Tydzień temu kupiłem, a raczej uratowałem od zezłomowania tego oto małego żółtego słodziaka. Z tego co opowiadał właściciel, przeleżała w szopie jakieś 20 lat, porosła rdzą (w większości to tylko nalot, łatwousuwalny) niby niedziałająca. W domu udało się ją uruchomić, po naprawie wyrwanej wtyczki od silnika krokowego, kabla zasilającego, maszyna ożyła. Silnik wrzeciona kręci, pokazuje obroty, osie działają. Uprzedzam, że nie znam się na tych maszynach, co prawda w technikum "otarłem" się o frezarki i tokarki, ale to już dawne czasy. Rozumiem oczywiście, że to sterowanie to prehistoria i retrofit wskazany. Dużo czytałem, zainstalowałem kilkanaście programów i je testowałem. Z tego co wyczytałem najlepszy program do tokarki to Linuxcnc, niestety odpycha mnie na starcie, zainstalowałem, uruchomiłem, jeden silnik krokowy skonfigurowałem, tu wszystko super, później zacząłem szukać informacji na temat enkodera, jego konfiguracji i pomimo przeczytania kilkunastu dosyć sprzecznych tematów, wiem, że nic nie wiem. Masakra. Do tego jutro mam podjechać po automatyczny imak do tej maszyny a tego w linuxcnc już sobie w ogóle nie wyobrażam. Następny jest Mach3/4, tylko jak dobrze rozumiem mach3 nie obsługuje enkodera także zostaje mach4 + jakaś sensowna płyta do tego, a to już tanio nie będzie. Jest jeszcze Pikocnc, tu chyba info jakieś utajnione bo cokolwiek znaleźć na temat piko i tokarki graniczy z cudem.
Nie wiem, w które sterowanie iść, może podpowiecie?
Rozumiem, że cała elektronika z maszyny wylatuje, ale co np z silnikami krokowymi i silnikiem wrzeciona? Przepraszam za durne pytania laika ale od czegoś trzeba zacząć.
Pozdrawiam.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4167
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Emco compact 5, kilka pytań.

#2

Post napisał: Steryd » 25 lut 2024, 16:34

Jak chcesz taniu, to napędy możesz zostawić. Są niezajeżdżalne. Tylko musiałbyś wykombinować sterownik dc do wrzeciona. Albo rozgryźć ten sterownik co tam jest ( ja się poddałem, ale nie miałem jakiegoś ciśnienia). Jest tam enkoder/ indekser więc możesz i gwintowanie zamontować bez problemu.
Może rozważyć Pico, czy inny planetcnc. Ale nie wiem jak tam z gwintowaniem.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
tomareks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 25 lut 2024, 15:26

Re: Emco compact 5, kilka pytań.

#3

Post napisał: tomareks » 25 lut 2024, 17:34

Widziałem tarczę enkodera, nawet działa, pokazuje prędkości przy kręceniu potencjometrem. Planetcnc z tego co zerknąłem obsługuje enkoder i gwintowanie, muszę poczytać. Dzięki
Jeszcze pytanie, co to za mini kaseta magnetofonowa w maszynie, do czego to? :o
Czy do gwintowania muszą być obroty wrzeciona dobierane przez program? czy mogę manualnie za pomocą potencjometru ustawić np 200 a sterowanie dobierze odpowiednie posuwy?

Dodane 46 minuty 46 sekundy:
Co do kasety już wiem, zapisywało sie i odczytywało programy. Wow, chętnie bym tę maszynę uruchomił tak jak jest :wink:
Steryd, Planetcnc zapowiada się bardzo dobrze, tak dobrych opisów itd. jeszcze w tematyce cnc nie widziałem.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4167
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Emco compact 5, kilka pytań.

#4

Post napisał: Steryd » 25 lut 2024, 19:57

Teoretycznie mozna dowolnie sterować obrotami przy gwintowaniu, ale jesli uda Ci się zachować fabryczne sterowanie wrzecionem, to mozesz ten potencjommetr zastąpić sygnałem analogowym.
Ten sterownik wykorzystuje enkoder do wyrównywania obrotów, więc trzeba dodatkowo wyciągnąć sygnał enkodera z tamtąd.

Co do sterowania osiami, to tam są sterowniki i silniki 5 fazowe berger lahr?
Jeśli tak to dość łatwo się w to wpiąć sterowaniem step-dir.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
tomareks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 25 lut 2024, 15:26

Re: Emco compact 5, kilka pytań.

#5

Post napisał: tomareks » 25 lut 2024, 20:30

Steryd pisze: Co do sterowania osiami, to tam są sterowniki i silniki 5 fazowe berger lahr?
Jeśli tak to dość łatwo się w to wpiąć sterowaniem step-dir.

Nie mam pojęcia, już z góry założyłem wymianę kompletu, ale czym więcej z oryginału zostanie tym lepiej, i tu nie tyle co finanse, ale sentyment do tego sprzętu.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4167
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Emco compact 5, kilka pytań.

#6

Post napisał: Steryd » 25 lut 2024, 20:33

Zrób zdjęcie szafki w środku to będzie wszystko widać.
Można?
Morzna!!!


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Emco compact 5, kilka pytań.

#7

Post napisał: WP Kamil » 25 lut 2024, 21:14

Silnik DC- sprawdź ile szczotek zostało i czy jest coś na wymianę w razie czego. Trzeba go zabezpieczyć przed przegrzaniem, bo lubią się grzać.


Autor tematu
tomareks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 25 lut 2024, 15:26

Re: Emco compact 5, kilka pytań.

#8

Post napisał: tomareks » 26 lut 2024, 18:24

Dorzucam zdjęcia, wybitne nie wyszły, ale choróbsko jakieś mnie rozkłada tak że już sił na poprawy, następne odwiedziny garażu nie starczyło. Wybaczcie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4167
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Emco compact 5, kilka pytań.

#9

Post napisał: Steryd » 26 lut 2024, 20:00

To nie są sterowniki berger lahr, ale pewnie też niezłe, zwłaszcza że widać mostki tranzystorowe tuż przed złączami silników. (pewnie rozwiązanie atorskie EMCO). i z tego co widzę da się bez problemów serować sygnałami step -dir z zewnątrz.
tu masz fajne instrukcje
https://archive.fablabo.net/mediawiki/i ... Manual.pdf
https://cncmanual.com/download/3908/
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7965
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Emco compact 5, kilka pytań.

#10

Post napisał: tuxcnc » 27 lut 2024, 13:17

tomareks pisze:
25 lut 2024, 20:30
czym więcej z oryginału zostanie tym lepiej
NIE.
Albo robisz z tego egzemplarz muzealny, wtedy z oryginału musi zostać wszystko, albo wymieniasz wszystko, bo ma działać, a egzemplarzem muzealnym i tak nie będzie...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”