DRO

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

DRO

#1

Post napisał: bogus105 » 04 lut 2024, 22:15

Cześć,
deszczowe dni mają swoje plusy - można posiedzieć nad niedokończonymi projektami. Na tapetę poszło DRO, bo zmęczony jestem trochę toprnością klasycznych czytników z ali. Podobało mi się podejście Yuriy i jego projekt TouchDRO, bo chodzi głównie o apkę. Zaglądnąłem więc na jego stronkę z zamiarem zakupu kitu, ale mnie trochę z butów wy...ło jak zobaczyłem 159 ojro plus przesyłka, podatki, czy co tam jeszcze by wyszło. Nawet nie pamiętam, czy ceny były netto, czy brutto. Generalnie postanowiłem pójść drogą DIY i zaprojektowałem swoją płytkę, na której umieściłem zasilanie bezpośrednie z 230 VAC, bo akurat mam kilka bardzo popularnych i tanich modułów zintegrowanych zasilaczy HLK-PM01 i jak zarzucę sobie taki adapterek na tokarkę w skrzynkę to fazkę z czegoś zawsze podepnę.
Płytka oparta wyłącznie na oldschool'owych komponentach przewlekanych, żeby mogło polutować i dziecko i pół ślepy starzec lutownicą do lutowania blach na dachu;P
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Całość elektroniki to:
- moduł ESP32WROOM naście pln na ali
- dwa Schmitty 74HC14 po 3 pln
- garstka rezystorów (tylko dwie wartości 4k7 i 47k)
- garstka kondensatorów - te na zdjęciach wszystkie zdemontowane na szybko z jakiś starych płytek:P Dowolność dość spora: 100nF 10 sztuk i dwa elektrolity: 22uF, 100uF itp. na 16V będą git
- moduł zasilania HLK na 5.0 V - bo miałem, ale nie trzeba montować, bo wystarczy ładowarka z usb C (bo takie złącze ma mój moduł ESP32WROOM) podłączona bezpośrednio do ESP.


Ze strony pobrałem firmware w wersji 1.6: https://www.touchdro.com/downloads.html
A następnie w Windows wszedłem w PowerShell, przeszedłem do katalogu, w którym miałem rozpakowane 3 pliki firmware'u i wpisałem komendę:
esptool.py -p COM16 -b 460800 --before default_reset --after hard_reset --chip esp32 write_flash --flash_mode dio --flash_size detect --flash_freq 40m 0x1000 bootloader.bin 0x8000 partition-table.bin 0x10000 touchdro-diy-universal-1.6.bin

Wcześniej oczywiście sprawdziłem, że podłączony do mojego komputera ESP32 łączy się z kompem przez port COM16 (bo to trzeba zaznaczyć w komendzie wyżej. Co prawda jak się nie napisze to chyba esptool przeskanuje wszystkie otwarte porty COM, ale nie sprawdzałem tego, bo po co.). Jak zobaczyłem, że esptool się łączy to nacisnąłem i przytrzymałem z dwie sekundy przycisk BOOT na module ESP32 i całość wgrała się w moduł w kilkanaście sekund.

Obrazek

Następnie podłączyłem jeden z liniałów do tokarki - na razie na szybko, bbyle jak. Docelowo kupię montowane na panel złącza DB9 (2-3 pln/szt).

A oczom ich ukazał się... las! Wystarczyło teraz pobrać apkę TouchDRO, wlączyć bluetooth w tablecie i odnaleźć urządzenie "TouchDRO" i sparować (telefon nie chciał PINu do parowania, a tablet już tak - dziwne. Kod PIN to: 1234).
Obrazek
Juhuuuuu!! Co prawda na zdjęciu nie widać w 100 % ale jak wrzucę na YT film to bezapelacyjnie widać, że po prostu działa od kopa.
Co mnie ucieszyło, bo DRO chcę na wszystkich moich hobby maszynach (zrobiłem nawet w 3 różnych kolorach płytki, bo przy parowaniu z telefonem zmieniłem sobie nazwy od kolorów na razie, żeby mi się nie myliło, który jest który;P). Nawet sąsiad już jedną płytkę podprowadził.
Obrazek
W przyszłości może obudowa w druku 3D, ale to jak znajdę czas i fajne złącza DB9, które ładnie wejdą w wydrukowaną ściankę.

Zachęcam do odwiedzenia stronę TouchDRO i poczytanie co i jak. Nawet nie bawiłbym bym się w PCB, gdyby nie to, że wg mnie trochę sporo za kit (jak dla mnie).




tspr12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2024, 10:56

Re: DRO

#2

Post napisał: tspr12 » 30 mar 2024, 11:20

Good day
I found your work on the forum - DRO.
It is perfect and professionally done. A PCB with an integrated power supply is a very good idea.
I want to ask you if it is possible to buy PBC, or can I get documents for the production of PBC?
I have a small lathe of my own making, and a DRO would be useful.
I apologize for writing in English, but I do not speak Polish.
(I also speak German, Italian, Russian)

I look forward to receiving your reply.
Sincerely

Ing Salaj Jozef


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: DRO

#3

Post napisał: pavyan » 01 kwie 2024, 17:45

Super opis, dzięki za podzielenie się bardzo fajnym dokonaniem!
Sam od dawna zastanawiam się, czy do starej manualnej narzędziówki rzeczywiście jest mi potrzebne DRO (i z pewnością nie jest), ale korci jak cholera - też od dawna.
Przeglądam żółte oferty, i w zasadzie ostatnio skrzynka była do kupienia za ok. 200-250zł, z liniałami optycznymi wyjdzie pewnie ok. 600 - ale... Twój opis "namawia" mnie do podłubania samemu, przy zastosowaniu liniałów pojemnościowych (jeden taki zresztą mam).
No i teraz kilka pytań:
1. Czy płytkę trzeba opracować samemu, czy "wzór" jest gdzieś dostępny (np. Twoja płytka, albo inne rozwiązanie)?
Mogę ją narysować samemu, np. jednostronną w programiku SprintLayout, nie mam i nie ogarniam zaawansowanych programów do płytek (nie mam potrzeby) - stąd pytanie. Nie potrzebuję soldermaski i innych wodotrysków - ma po prostu działać. Schemat jest prosty, więc raczej nie będzie problemu, ale wypasiony, śliczny gotowiec to jest bardzo dobra opcja :-)
2. Czy moduł Wi-Fi to ten ( https://pl.aliexpress.com/item/1005006018016908.html , przykładowa oferta) - mówię o pozycji drugiej w dolnym rzędzie, a nazwanej przez sprzedającego ESP-32 30PIN ?
3. Myślę, że mogę jako gniazda wejściowe zbudowanego (być może) układu DIY TouchDRO zastosować Micro USB, bo akurat takie wtyki posiadają kable wyjściowe z czytników pojemnościowych - jak wspomniałem, mam taki w jednej osi frezarki i to mi całkowicie wystarcza, nie potrzebuję dokładności lepszej niż 0,01mm. Dokupiłbym jeszcze dwie sztuki; nie wiem tylko czy jeśli standard przesyłu danych tych nowszych byłby inny, niż tego już posiadanego - pojawiłby się problem? Czy np. można różnie skonfigurować wejścia na płytce TouchDRO?
4. Mam jakiś bardzo stary tablet ACER IconiaTAB, jako-tako działał, ale kolega nieopatrznie nacisnął "przywróć do ustawień fabrycznych" i zrobiła się dup@: przywrócony "fabryczny" stan jest tak stary, że tablet nie potrafi już załadować aktualizacji. W efekcie jest truposzczakiem, choć teoretycznie żyjącym.
Czy takie tabletowe zombie może jeszcze posłużyć za ekran DRO?
5. Piąte pytanie to już do mnie: czy naprawdę mi to potrzebne? Nie jestem przekonany, ale może warto podłubać dla rozrywki. No i byłaby to moja pierwsza nieanalogowa realizacja, z wgrywaniem oprogramowania i podobnymi szykanami :-)
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: DRO

#4

Post napisał: bogus105 » 15 kwie 2024, 15:37

Dziękuję za miłe słowa:)
Postaram się odpowiedzieć na pytania:
Ad. 1 - ja nie mogłem znaleźć na stronie Yuriego plików do wykonania płytki dlatego zrobiłem własny projekt z małą modyfikacją.
Ad. 2 - kupowałem na ali wersję Type-C ESP-32 30PIN - interface USB na płytce to CP2102. Można kupić z innym rodzajem złącza USB. Inny chip interface USB też nie powinien być problemem, bo przecież chodzi tylko o wgranie firmware.
Ad. 3 - kwestia sprawdzenia pinout'u tych liniałów suwmiarkowych - nie sprawdzałem działania suwmiarkowych, bo ich nie mam. Używam tylko liniałów optycznych, czyli inaczej enkoderów nadających kanały A i B. Dla zabawy podłączyłem enkoder serwa i w aplikacji ustawiłem kalibrację osi tak, że zamiast milimetrów pokazywała obroty;)
Ad. 4 - nie znam się na tabletach szczerze mówiąc, ale trzeba sprawdzić, czy się zainstaluje apka TouhDRO - jak się zainstaluje i tablet ma sprawny bluetooth to nie widzę powodu dlaczego nie miało by to działać. Sama apka chyba się nawet nie zaisntaluje, jeżeli urządzenie nie będzie kompatybilne.
Ad. 5 - miałem podobne pytania w dwóch kwestiach - DRO oraz QCTP. Jak spróbowałem to nie wyobrażam sobie pracy na frezarce i tokarce bez tych gadgetów i nie nazywam ich już gadgetami, a niezbędnym wyposażeniem:D:D

pozdr!

Dodane 2 minuty 22 sekundy:
Hi Jozef, no issues with english - it's my normal language at work. I've dropped you an email regarding your questions.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: DRO

#5

Post napisał: pavyan » 15 kwie 2024, 21:41

Dzięki za odpowiedzi!
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11576
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: DRO

#6

Post napisał: RomanJ4 » 15 kwie 2024, 23:17

bogus105 pisze:Juhuuuuu!! Co prawda na zdjęciu nie widać w 100 % ale jak wrzucę na YT film to bezapelacyjnie widać, że po prostu działa od kopa.

Gratuluję Koledze wytrwałości. Jak widać opłacała się..
pavyan pisze:Sam od dawna zastanawiam się, czy do starej manualnej narzędziówki rzeczywiście jest mi potrzebne DRO (i z pewnością nie jest), ale korci jak cholera - też od dawna.

Dopóki nie użyjesz, to nie wiesz, że jednak potrzebne.. :wink:
Choćby z tego powodu, że nie musisz już uwzględniać luzów na pokrętłach czy błędów skali, o dokładności nie mówiąc. Zwłaszcza jak dokoptujesz sobie do niej przystawkę do szlifowania i jakiś stolik magnetyczny... :D
przystawka-szlifujaca-do-frezarki-zx-t95946.html
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”