Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

Problez z GRUB - nie istsaluje sie podczas instalacji.

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#1

Post napisał: bogus105 » 23 sty 2024, 11:55

Czesc,

pobuje zaisntalowac najnowszego linuxcnc ma malym kompie typu HP Prodesk 600 G5. Obraz wypalilem na USB i odpalam z USB. Wszystko ladnie do momentu etapu, gdzie instalator chce zainstalowac GRUB do bootowania systemu. W kompie jest jeden dysk, jeden system. W biosie powylaczalem wszystko co ma w nazwie "secure boot" i podobne, ale za kazdym razem instalacja wywala blad, ze GRUB nie zostal zainstalowany. Kontunuuje wiec, reszta sie instaluje, no ale system i tak nie zastartuje skoro nie ma GRUB. Macie moze jakies sposob jak to obejsc?
Uruchomilem live system - bezposrednio z USB i tam w terminalu chcialem sudo grub-install /dev/sda no ale to nie jest ten zainstalowany system, tylko instancja live wiec GRUBa nie zainstaluje. I tak z reszta wywala blad ze, grub-install command not found.




drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1862
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#2

Post napisał: drzasiek90 » 23 sty 2024, 13:42

Jaki to system? Czy próbowałeś instalować inny system?
Uruchamiasz instalator przy starcie systemu czy uruchamiasz instalator ten zawarty w systemie (dostępny po uruchomieniu live)?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#3

Post napisał: tuxcnc » 23 sty 2024, 17:32

bogus105 pisze:
23 sty 2024, 11:55
za kazdym razem instalacja wywala blad, ze GRUB nie zostal zainstalowany. Kontunuuje wiec, reszta sie instaluje, no ale system i tak nie zastartuje skoro nie ma GRUB. Macie moze jakies sposob jak to obejsc?
Nie pamiętam, bo dawno to robiłem, ale coś mi chodzi po głowie, że najzwyczajniej się nie da, bo ten live-cd jest spieprzony.
Jeśli się nie mylę, to tam jest jakiś konflikt pomiędzy pakietami kernela RT i standardowego...
Rozwiązanie jest tylko jedno, zresztą dość proste - zainstalować standardowego Debiana, potem kernel RT, a na koniec Linuxcnc. Pakiety kernela RT i Linuxcnc są w repozytoriach Debiana. Cała procedura jest dość dokładnie opisana w necie, ale musisz poszukać sam, bo nie pamiętam gdzie dokładnie.

Dodane 21 minuty 21 sekundy:
Przypomniałem sobie że mam pod ręką taką instalację na wirtualce.
Najpierw uruchamiasz standardowego Debiana i robisz tak:

Kod: Zaznacz cały

sudo -i
apt purge linux-image* linux-headers*
apt-get install linux-image-rt-amd64 linux-headers-rt-amd64
reboot
apt purge usunie wszystkie pakiety standardowego kernela. Po takim numerze musisz zainstalować inny kernel (jakikolwiek), bo system po reboot się nie uruchomi. Ten numer trzeba zrobić, bo jak zostawisz stary kernel, to on się będzie chciał upgradować, choć zapewne nie będziesz nigdy z niego korzystał.
Potem trzeba dograć Linuxcnc:

Kod: Zaznacz cały

sudo -i
apt-get install ./linuxcnc-uspace_2.9.0~pre0_amd64.deb.
Niestety, z zapisu ./ wynika, że nie instalowałem z repozytoriów, tylko pakiet linuxcnc-uspace ściągnąłem ręcznie z netu.
Ogólnie apt install <nazwa> instaluje pakiet z repozytoriów, a apt install <ścieżka/nazwa_pliku> instaluje z pliku na komputerze.
Z resztą powinieneś sobie już poradzić.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1862
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#4

Post napisał: drzasiek90 » 23 sty 2024, 18:22

Jakby coś nie poszło z procedurą powyżej, możesz spróbować to:
https://drive.google.com/file/d/1ucxp1k ... mDN1d/view
To jest dystrybucja przygotowana przeze mnie pod linumeric-LPT ale działa w pełni funkcjonalnie również gdy się z tego urządzenia nie korzysta - jest to debian 12 z jądrem rt, linuxcnc 2.9, jest dorzuconych kilka opcji które poprawiają "osiągi", przynajmniej u mnie. Działa live oraz instalacja.


Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#5

Post napisał: bogus105 » 25 sty 2024, 14:31

Dzięki za odzew. No więc zrobiłem obraz na usb dla "normalnego" Debiana 12 i podczas instalacji to samo licho - GRUB się nie zainstalował. A może coś z tym kompem nie tak? Z ciekawości uruchomiłem teraz z usb i wszedłem w boot menu. Mam 4 takie opcje:
1. UEFI i numer seryjny dysku SSD jaki mam w kompie
2. UEFI - USB Device
3. Legacy i numer seryjne dysku SSD
4. Boot from file

Dodane 16 minuty 27 sekundy:
Próbowałem zainstalować tą dystrybucję:
Obrazek

w "biosie" w ustawieniach wyłączyłem "fast boot", zaznaczyłem "USB Storage boot", wyłączyłem "Network (PXE) Boot". Mam też zaznaczone "UEFI Boot order" i poniżej jest ustawione pierwsze start z M.2..... (seria dysku SSD) i poniżej USB Device. Poniżej mam zaznaczone też "Legacy Boot order" i tym razem pierwszy jest USB i potem dysk SSD. A może mam te boot ordery wyłączyć czy co?
Obrazek
Obrazek

Dodane 14 minuty 17 sekundy:
Jeszcze w BIOS pod "Secure Boot Configuration" mam takie opcje dostępne:
1. Legacy Support Enable and Secure Boot Disable
2. Legacy Support Disable and Secure Boot Enable
3. Legacy Support Disable and Secure Boot Disable

mam ustawioną opcję 1 - Legacy enable and Secure disable.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#6

Post napisał: tuxcnc » 25 sty 2024, 15:04

bogus105 pisze:
23 sty 2024, 11:55
W kompie jest jeden dysk, jeden system
Sprecyzuj czy doinstalowujesz Linuksa do Windowsa, czy chcesz mieć tylko Linuksa?
Możesz mieć coś skasztanione z dyskiem.
Jeżeli chcesz mieć tylko Linuksa, a na dysku nie masz cennych danych, to może najprościej będzie go całkowicie wyczyścić.


Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#7

Post napisał: bogus105 » 25 sty 2024, 15:59

komp jest zupełnie czysty - chcę tylko linuxa. Dysk był sformatowany.

Dodane 3 minuty 8 sekundy:
próbowałem właśnie GRUB command line i robiłem tak jak tutaj:


ale lipa nadal, po resecie i usunięciu pena USB system nie bootuje i pisze, że nie ma zainstalowanego OSa.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 453
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#8

Post napisał: cawboy » 25 sty 2024, 17:26

Poszukaj na anglojęzycznych stronach, wielu użytkowników ma problem z produktami HP i instalacją Linuxa.
Krak.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#9

Post napisał: tuxcnc » 25 sty 2024, 17:46

bogus105 pisze:
25 sty 2024, 15:59
Dysk był sformatowany.
Dysku nie formatuje się, formatuje się partycje.
Dysk można wyczyścić, czyli usunąć z niego wszystkie dane.
Dawniej sprawa była prosta, MBR zawierał wpisy czterech partycji i 460 bajtów programu startowego.
Teraz jest UEFI, czyli totalny burdel. Komputer potrafi uparcie uruchamiać nieistniejący system, bo pamięta że on kiedyś był...
Uruchom gparted z jakiegoś live, usuń wszystkie partycje, załóż nawą tablicę GPT, a w BIOS zablokuj wszystkie "legacy".
(Można też na odwrót, utworzyć tablicę MBR i zablokować UEFI. )
Można też nadpisać początek dysku zerami przy użyciu dd (np. dd if=/dev/zero of=/dev/nvme0n1 bs=1M count =100).
Wszystkie dane o rodzaju i sposobie obsługi dysku są pamiętane w firmware, dd ich nie sięgnie.
Miałem takie problemy już kilka razy, zawsze udawało mi się lepiej czy gorzej je rozwiązać, ale niestety nie potrafię pomóc zdalnie.

Jest jeszcze jeden sposób, jeżeli uda Ci się zainstalować jakiegokolwiek Linuksa tak żeby się bootował, to można zrobić taki numer, że najpierw instalujesz Linuxcnc, który nie chce się bootować, a potem doinstalowujesz ten pomocniczy system, który powinien mieć w menu startowym wszystkie wykryte systemy, więc także Linuxcnc.

Można jeszcze uruchomić komputer z live, zrobić chroot na dysk i próbować zainstalować/naprawić gruba, ale to już jest skomplikowane i czasem nie daje oczekiwanego wyniku.

Ogólnie nie ma znaczenia skąd komputer wczyta program rozruchowy. Mam takie komputery, w których zainstalowałem dyski NVME na PCIEx, ale BIOS ich nie widzi. Numer jest taki, że system bootuje się z pendrajwa, na którym założyłem partycję boot i zainstalowałem gruba. Grub wczytuje się z pendrajwa, ale on już widzi dysk NVME i z niego uruchamia Linuksa.
Tak więc nie ma sytuacji bez wyjścia, ale są sytuacje gdy nie działa rozwiązanie najprostsze i domyślne...


Autor tematu
bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Instalacja Linuxcnc 2.9 na nowym komputerze.

#10

Post napisał: bogus105 » 27 sty 2024, 14:36

Update: w pewnym momencie po raz kolejny instalowałem linuxa, tym razem wrociłem do pierwotnej wersji, czyli od razu z linuxcnc, obraz Linuxcnc_2.9.pre-amd64.hybrid.iso. Tym razem, w kroku instalacji gdzy uruchamiany jest disk partitioner usunąłem wszystkie patrycje i utowrzyłem jedną EFI bootowalną, jedną swap'a i reszta dysku jako ext4. No i przeszło... System startuje bez pendrive'a. Więc w zasadzie nie wiem co dokładnie pomogło, ale działa.

Dodane 3 minuty 22 sekundy:
W terminalu uname -a podaje:
Linux cnc 6.1.0-12-rt-amd64 #1 SMP PREEMPT_RT Debian 6.1.52-1 (2023-09-07) x86_64 GNU/Linux

Teraz pora na karty Mesa. Mam do testów 7i96s, 5i25 oraz 7i92tf wieca pora na mesa flash.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”