Problem z przekrojami w rysunku technicznym

Wykonałem rysunek techniczny, ale mam do niego pewnie wątpliwości

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Wiktor.gorski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2024, 21:38

Problem z przekrojami w rysunku technicznym

#1

Post napisał: Wiktor.gorski » 12 sty 2024, 21:52

Witam, miałem do wykonania zadanie z zapisu konstrukcji, które wykonałem w następujący sposób.
Czy mógłby ktoś ocenić, ponieważ wydaje mi się że na przekroju na górze w jednym miejscu powinien znajdować się kład, ale szczerze mówiąc nie za bardzo wiem jak go narysować. Odnośnie wymiarowania też nie czuje się najpewniej.
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

kamil97
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 21 mar 2020, 19:03

Re: Problem z przekrojami w rysunku technicznym

#2

Post napisał: kamil97 » 13 sty 2024, 11:32

Cześć. Tak na szybko znalazłem kilka błędów.

Obrazek


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Problem z przekrojami w rysunku technicznym

#3

Post napisał: adadur » 15 sty 2024, 09:48

Zadanie a):
Generalnie rzut jest OK. Kolega powyżej zaznaczył otwory gwintowane strzałkami:
- pierwszy z lewej, masz żle umiejscowiony: przesuń go w światło otworu (otwory przenikają się), rysunkowo na przekroju powstanie krawędź z przenikania się dwóch walców - na twoim przekroju nie ma tego bo samowolnie przesunąłeś otwór.
- pierwszy i drugi z lewej, to są otwory gwintowane, czyli w widoku "na otwór" będziesz miał okrąg i na zewnątrz cienką linią 3/4 okręgu (zarys gwintu), w widoku poprzecznym otworu masz dwie linie grube otworu i na zewnątrz dwie linie cienkie zarysu gwintu (kreskowanie przekroju zawsze do lini grubych). Zapoznaj się z zasadami rysowania połączeń gwintowanych (zwróć uwagę na cienkie i grube linie).
Zauważ że rys. z zadania ma urwanie, wprowadź je na swoim rysunku.

Zadanie b)
Wymiarowanie jest fatalne, i na ta chwilę do ocenienia na 1.
Wyobraź sobie ze masz klocek materiału (prostopadłościan), z którego musisz "ujmować" tak materiał aby uzyskać kształt z twego zadania - tym sposobem obierzesz sobie bazy wymiarowania i wymiary które należy umieścić.
- jak kolega też wyżej już zauważył (choć pomylił nazwę, to nie są rowki): wymiary fi50 i fi60 nie są otworami walcowymi, są to otwory "fasolkowe", aby poprawnie je zwymiarować poszukaj rysunku z rowkiem wpustowym pryzmatycznym zaokrąglonym - np. rys. wałka.
Dalszym "wyprowadzeniem wymiarowania" zajmiemy się w kolejnym podejściu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”