Rysowanie na rysunku jpg


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

Rysowanie na rysunku jpg

#1

Post napisał: kak » 29 paź 2008, 23:15

Witam

Jestem bardzo poczatkujacym uzytkownikiem SW i próbuje narysowac ksztalt prowadnicy liniowej majac zdjecie jpg w tle.

Tyle tylko ze mój tracing sklada sie z wielu polaczonych lini. Jak taki tysunek zamienic w Solidzie w jedna calosc?

Rhino to sam robi jak sie tylko zamknie linie. Nie mam pojecia jak sie taka funkcja nazywa i gdzie jej szukac w Solidzie 2003.

Drógi klopot to bedze jak ten rysunek zeskalowac.

Niby to czego nie potrafie w Solidzie, potrafie w Rhino, ale za to w Solidzie potrafie skladac "party" do kupy a w Rhino nie.

Z góry dzieki

Adam



Tagi:

Awatar użytkownika

kolanoreki
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 464
Rejestracja: 21 gru 2004, 14:11
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

#2

Post napisał: kolanoreki » 30 paź 2008, 01:59

Czy Kolega potrzebuje zarys przekroju prowadnicy do wygenerowania jej modelu 3D w celu użycia w projekcie? Czy jest to tylko wprawka w opanowaniu oprogramowania? :?:
Jeśli to pierwsze, to łatwiejszym sposobem jest ściągnięcie gotowych przekrojów....polecam stronkę np. http://www.traceparts.com/index.asp, gdzie Kolega może pobrac DXF-fy lub gotowe modele 3D prowadnic odpowiednich firm!
Obrysowac np. jpg-a, a następnie zeskalowac świetnie można również w zwykłym autocadzie, nastepnie wygenerowac do innego programu sam zarys....lub bryłę :grin:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#3

Post napisał: bildder » 30 paź 2008, 20:28

A mi sie wydaje, ze nie tedy droga. Autotrace-narzedzie od wersji 2008 w pakiecie premium nalezy wlaczyc w dodatkach. Jak kazde podobne narzedzie rozpoznaje kontury - ale jeszcze nie widzialem pliku graficznego gdzie rozpozna idealnie. Zmierzam do tego, ze przekroje profilu o wiele latwiej narysowac od zera lub pobrac pliki plaskie dwg/dxf do wykorzystania w SW niz rozpoznawac - bo obrazek musi miec wys. rozdzielczosc, miec najlepiej 2 barwy na granicy itp. Wiec fajnie dziala jak jakis nieregularny ksztalt chcemy odrysowac - wowczas program generuje to splajnem, a nie liniami i lukami. Skalowanie obrazka to zaden klopot.

Reasumujac-jaki by nie byl profil to rysujac porzadnie od nowa mozna dodac wymiary-parametry, wzglednie importowac gotowy zarys z pliku dwg/dxf.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#4

Post napisał: kak » 31 paź 2008, 16:44

Dzieki za odpowiedz.

Kolanoreki - i jedno i drugie. Chce narysowac przekrój szyny i go "ekstrudowac".

Nie mam zbyt wielu podanych wymiarów, wiec troche ciezko narysowac to od zera. Znam tylko wysokosc i szerokosc a rózne wciecia i ich katy nie sa podane.

Udalo mi si obrysowac ta szyne w Autocadzie ale za cholere nie moge jej wczytac w SW.

Ja w ogóle chcialbym calego mojego przyszlego routera narysowac w 3D zeby widziec gdzie co pasuje.

Tylko w Rhino potrafie skalowac, a SolidWorks i Autocad to dla mnie na razie czarna magia, ale Solidworksa najbardziej lubie. W nim jakos konkretnie mozna wymiary i pomiary robic.

Po trzech dniach udalo mie sie profil aluminiowy obrysowac wedlug tych wymiarów które znam a reszta byla na oko jak na rysunku w tle.

Adam
Załączniki
SWaluprofilskabelon-1.jpg
SWaluprofilskabelon-1.jpg (46.63 KiB) Przejrzano 2983 razy

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#5

Post napisał: bildder » 31 paź 2008, 19:18

To jakie jest Twoje kolejne pytanie?
Dalej nie do konca rozumiem co tak naprawde chcesz wykonac. Rozumiem, ze dazysz do zamodelowania czegos w 3D.
W sumie nie wiem po co Ci dokladny przekroj tego profilu, albo cos jest idealnie odwzorowane albo jest wersja uproszczona, i mozna zajac sie tylko zewn. obrysem. Jezeli nie zalezy Ci na wykonaniu tego profilu (frezowanie, i inne obrobki) bo chyba jest to element handlowy to istotne beda dlugosci, katy ciecia itp. A jezeli musisz miec wszystko idealnie to przeciez mozna od producenta dostac dokumentacje (przekroj najczesciej w dwg/dxf) - nastepnie wczytac do SW i wyciagnac. A szczerze mowiac, najlepiej robic to konstrukcja spawana, bo tam wczytany profil mozna po szkicu - takze 3D - wyciagac.
To moze napisz w czym potrzebujasz pomocy...
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#6

Post napisał: kak » 01 lis 2008, 10:27

Dzieki bildder za odpowiedz.

Na razie chcialbym sie nauczyc zeskalowac rysunek 2D w SolidWorks.

Mam sporo rysunków w PDF i inne, na których nie wszystkie wymiary sa podane. W wiekrzosci sa to przekroje róznych elementów. Chcialbym ten rysunek obrysowac i zeskalowac zeby byl dosc blisko wymiarów 1:1.
Obrysowac kontur rysunku nauczylem sie przez 3 ostatnie dni, ale pomoc mi jest potrzebna zeby sie nauczyc go zeskalowac.
Objekty 3D chca sie skalowac, ale moje obrysy robione wedlug rysunku 2D nie.
Ja jestem modelarzem i buduje samoloty zdalniesterowane. Przydalo by mi sie tego nauczyc, np obrysowac korpus samolotu w 2D (widok z boku) i zeskalowac go zeby miec jakis punkt wyjsciowy.

Moze podam jakis konkretny przyklad.
Wstawiam rysunek korpusu samolotu ( widok z boku) w jpg, który ma jakis tam nie znany mi wymiar. Wymiar kartki na której jest on narysowany znam, ale nie samego rysunku.

Obrysowuje kontur korpusu i jak zrobic, zeby on mial np. 1metr dlugosci i zeby wszystkie inne proporcje byly zachowane?
No i najchetniej zrobic to w SolidWorks.
Adam

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#7

Post napisał: bildder » 02 lis 2008, 09:33

Mysle, ze to Ci moze pomoc:

Skalowanie obrazka do szkicu
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------

Awatar użytkownika

lenherd
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 482
Rejestracja: 20 sty 2006, 23:38
Lokalizacja: wrocław

#8

Post napisał: lenherd » 02 lis 2008, 15:54

1-na obrazie JPG lub innym wykonaj szkic.
2-nie nadawaj mu wymiarów tylko zablokuj cały na wszelki wypadek żeby nic się nie przemieściło.
3- zaznacz cały szkic który chcesz przeskalować
4- znajdź przycisk "skaluj elementy" i kliknij go (u mnie jest na pasku "szkic") i wpisz wartość o jaką chcesz szkic powiększyć lub pomniejszyć.

mając podany chociaż jeden wymiar na rzucie staraj się skalować tak żeby osiągnąć ten wymiar po przeskalowaniu.
Wrzuć znane CI wymiary jako zależne i skaluj szkic obserwując na bieżąco zmianę tych wymiarów.

Tu masz avi
Załączniki
skalowanie.gif
skalowanie.gif (6.85 KiB) Przejrzano 5499 razy


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#9

Post napisał: kak » 02 lis 2008, 18:31

Dzieki za pomoc.

Popatrze na to.

Adam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solidworks”