Grawerowanie 3D i mapowanie materiału

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
zbigsm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 09 sie 2005, 23:44
Lokalizacja: BB

Grawerowanie 3D i mapowanie materiału

#1

Post napisał: zbigsm » 05 lip 2023, 20:12

Mam PikoCNC z licencją w wersji extended. Teraz wersja 5.7.0.
Chcę przygotować frezarkę do grawerowania serii ramek gniazdek i włączników elektrycznych. Na każdej ramce ma być opis typu 30A1, 30A2 itd. Dodatkowo ramka nie ma płaszczyzny, jest lekko obła.
Czy ktoś z kolegów ma pomysł jak to wykonać, używając CAMa PikoCNC? Wpisywanie numerów mogę robić ręcznie, ale zależy mi na grawerowaniu według obłej powierzchni.
Wszelkie sugestie mile widziane.

Przykładowe gniazdko:
Obrazek


Pozdrawiam - Zbyszek z BB


marcin41fcnc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 03 lip 2012, 21:16
Lokalizacja: Polska

Re: Grawerowanie 3D i mapowanie materiału

#2

Post napisał: marcin41fcnc » 31 sie 2023, 15:07

Myślę, że jest to do zrobienia, tylko muszą być spełnione pewne warunki. Płaszczyzna nie może być zbyt pochyła i frez najlepiej kulowy.
Potraktuj płaszczyznę ramki tak, jakbyś mapował krzywy materiał (zakładka POMIARY/MAPA).
Patrząc na przykładowe zdjęcie, które podałeś... nie powinno być problemu.

1. Wygeneruj ścieżkę narzędzia dla napisu( np. frez kulisty 1mm/r0,5, gł,0,5mm) i umieść ją za pomocą Offset-u w miejscu, gdzie ma się znaleźć nad Twoją ramką.
2. W obszarze pola napisu stwórz siatkę mapowania(zakładka POMIARY/MAPA), na którym chcesz grawerować swoje oznaczenie gniazda (30A1, 30A2...). Siatka ok. 3x3mm, interpolacja: Bicubic
3. Sondą lub frezem (na blaszkę) zmierz "WYSOKOŚĆ MATERIAŁU" w najwyższym punkcie tego pola.
4. Następnie sondą lub tym frezem (na blaszkę) wykonaj mapę.
5. Zapisz ją.. np. rodzaj ramki osprzętu.
6. Zaznacz ją jako aktywną (wszystko jest opisane w manualu) i... graweruj. Ścieżka powinna zostać "rzucona" na płaszczyznę .

Pamiętaj, że do każdego rodzaju ramki osprzętu, która różni się wyobleniem musisz stworzyć nową mapę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”