Gumowy element. Jak wykonać?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Gumowy element. Jak wykonać?

#1

Post napisał: bh91 » 26 cze 2023, 11:48

Hej. Na drodze stanął mi pewien gumowy element który muszę wykonać. Niestety nie wiem jak się zabrać do tego.
Jest to element cienkościenny 0,75-1mm, musi mieć elastyczność jak np guma w dętce. Kolor czarny lub zbliżony.
Element będzie pracował - dolna część będzie się chować w górną - toteż wydruk 3D z TPU nie daje rady - rozpada się.
Średnica ok. 22mm, wysokość jeszcze nie obliczona.
Już się bawiłem kiedyś w wulkanizację, ale większych i prostszych detali, gdzie surową gumę łatwo umieścić.
W tym przypadku nie mam pomysłu - może "pył gumowy"?
Co do formy myślałem nad obudową z kształtem zewnętrznym, rdzeń + góra i dół. Myślę, że łatwo było by wyciągnąć.
Może ktoś robił coś podobnego i ma jakąś poradę?
Obrazek


Jest robota - jest pinonc :wink:


grafmetal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 22 lis 2020, 12:32
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Gumowy element. Jak wykonać?

#2

Post napisał: grafmetal » 26 cze 2023, 14:33

A ile sztuk masz do wykonania?

Jeśli jedną i ścisła tolerancja grubości ścianek nie jest krytyczna, to można to zrobić z silikonu. Najpierw trzeba by było wykonać formę z gipsu, negatyw lub pozytyw w zależności od tego, która ze stron powinna być gładka. Następnie gips trzeba zmoczyć i nanieść na niego jakiś elastyczny silikon z tubki. Polecam "czerwone" silikony do wysokich temperatur, bo mają dużą elastyczność.

Inny materiał, jaki przychodzi mi do głowy do baza elastyczna do plastizoli, która ma formę pasty, a po utwardzeniu termicznym robi się elastycznym ciałem stałym. Cienki film będzie można zginać, ale na rozciągnięciu chyba nie wytrzyma za dużo. Żeby nie przywarło na stałe trzeba by było zrobić przygotować formę z odpowiedniego materiału (może POM?).

Istnieją też 2-składnikowe elastyczne piankowe żywice poliuretanowe , ale przy grubości ścianek na poziomie 1 mm może być trudne wypełnienie formy przez rosnącą piankę, czyli tak, jak napisałeś z gumą.
Przy czym te pianki mają też taką zaletę, że można je zgniatać, bo mają niską gęstość, więc być może nadałaby się do tego zastosowania nie tylko w formie cienkościennej, ale też przy grubszych ściankach lub też z niemal całkowitym wypełnieniem tego co jest na rysunku.

Jeśli potrzebujesz więcej sztuk i powinny mieć ścisłe wymiarowanie, to być może formowanie z rozdmuchem? Ale nie wiem, czy znalazł by się do tego odpowiedni materiał


grzegorz_sg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2004, 12:29
Lokalizacja: Zd. Wola

Re: Gumowy element. Jak wykonać?

#3

Post napisał: grzegorz_sg » 26 cze 2023, 14:47

Nie widzę tego elementu ale na 90% powinno dać się wydrukować , prawidłowy wydruk z dobrego tpu nie rozpada się


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Gumowy element. Jak wykonać?

#4

Post napisał: bh91 » 26 cze 2023, 17:09

grzegorz_sg pisze:Nie widzę tego elementu ale na 90% powinno dać się wydrukować , prawidłowy wydruk z dobrego tpu nie rozpada się

Jakiej marki TPU polecasz? Jeśli mam być szczery, wydruk TPU czy żywiczny z elastycznej żywicy byłby najlepszy i najłatwiejszy do wprowadzania poprawek. Ale tak jak wspomniałem - mój się rozwarstwia i jest dość twardy. Mam taki miękki filament TPU - ale za chiny nie mogę go przedrukować zawsze się plącze w ekstruderze. Tylko kilka małych tuleje wyszło - pracują idealnie poza tym że ciężko ustawić :D.
grzegorz_sg pisze:A ile sztuk masz do wykonania?

Na testy nie ma problemu aby się pobawić - baza elastyczna mnie zaciekawiła.
Potem seria próbna 50-100 szt. I daj Boziu 500-1000szt na rok.
Jak by to była robota na odlewanie to jakoś by dało radę się pobawić. Poliuretan trzeba by było jakoś pod ciśnieniem podać (coś jak forma wtryskowa) aby całość się wypełniła.
Napisałem do jednej firmy, zobaczymy co poradzą.

Dzięki za odpowiedzi!
Jest robota - jest pinonc :wink:


grzegorz_sg
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2004, 12:29
Lokalizacja: Zd. Wola

Re: Gumowy element. Jak wykonać?

#5

Post napisał: grzegorz_sg » 27 cze 2023, 07:17

Polecam NinjaFlex tem. 235stopni i koniecznie extruder bezpośredni + dużo doświadczenia :)


Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Gumowy element. Jak wykonać?

#6

Post napisał: Bagunio » 27 cze 2023, 08:50

Chcesz to mogę ci wycenić odlewanie ciśnieniowe z poliuretanu , ale min. 200 szt - wyślij projekt , dostępny poliuretan na miejscu to twardość 62 , 75 shA , jeśli chcesz inną twardość to musiałbyś złożyć zamówienie na min. 50 kg bo w takich ilościach kupuje tworzywo

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”