Ja pracowałem w zbiurokratyzowanych zakładach (lotniczych zresztą) i szczerze mówiąc to nie rozumiem pytania.
Jeżeli na rysunku - których na produkcji jest tylko 1 obowiązująca sztuka - nanosi się zmianę to oznacza, że ona jest istotna. Gdyby nie była to po co ją nanosić?
Pani konstruktor biegła nanieść oś obrotu w wałku bo jej nie narysowała a wszyscy widzieli, że to jest wałek - to była istotna zmiana.
Wszelkie zmiany mógł nanieść tylko konstruktor, kierownik działu konstrukcyjnego i dyrektor do spraw technicznych inne zapiski były z marszu ignorowane.
Technolog mógł nanieść zmiany w technologii a nie na rysunku.
Owszem, były zmiany zatwierdzane przez konstruktora typu: ślusarz pogrzebacz do grilla zrobił 20mm dłuższy i jak dokumentacja wracała z produkcji (z poprawką na rysunku) do konstruktora to ten poprawiał oryginalny rysunek lub nie, bo stwierdzał, że to zmiana nieistotna bo jednorazowa.
Rewizje na rysunkach
-
- ELITA FORUM (min. 1000)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 1592
- Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
- Lokalizacja: Lublin
-
- Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 2
- Posty: 8
- Rejestracja: 13 maja 2023, 00:32
Re: Rewizje na rysunkach
Czasem zmiana może dotyczyć poprawienia wielkości grotu strzałki, albo nawet zmienienia literówki w jakiejść adnotacji. Tak czy inaczej musi to być wprowadzone rewizjąupadły_mnich pisze: ↑18 kwie 2023, 20:10Jeżeli na rysunku - których na produkcji jest tylko 1 obowiązująca sztuka - nanosi się zmianę to oznacza, że ona jest istotna. Gdyby nie była to po co ją nanosić?
-
- Lider FORUM (min. 2000)
- Posty w temacie: 1
- Posty: 5774
- Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
- Lokalizacja: Westfalia
Re: Rewizje na rysunkach
Chyba, że te sprawy oczywiste są normą określone.
Nie znam dokładnie polskiego systemu norm, dlatego posłużę się tym systemem, który znam, a który obowiązuje w UE.
Na początek norma https://www.din.de/de/mitwirken/normena ... 1:57113068 To jest akurat wersja po niemiecku, może znajdziesz w bibliotekach technicznych po angielsku. Ta norma zastąpiła starszą DIN 6789-3:1990-09
Oczywiście te rzeczy obejmuje też, choć mniej szczegółowo norma ISO 9001.
Warto też przeszukać DIN EN ISO 10209:2012-11. No i trzecią część z normy DIN EN 15016-3.
Przy okazji, może się przydać - https://www.joergei.de/cm/interchangeab ... ide_de.pdf
Oczywiście, że translator google fajnie to umie przetłumaczyć! Dlatego wstawiłem. Na marginesie, jeśli u nas konstruktor zmienia np. materiał w tabelce (było np. S355, a zmienił na C45) to musi ta zmiana być odnotowana!
-
- Specjalista poziom 1 (min. 100)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 258
- Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23
Re: Rewizje na rysunkach
Ad.1 - Jeśli oficjalnie dokument "zwalniasz" po zatwierdzeniu tzn. wypuszczasz na produkcję, przekazujesz podwykonawcy, kontrahentowi itd. zawsze musisz jakiekolwiek zmiany oznaczyć kolejną rewizją, nawet jak będzie to pierdoła po poprawiasz literówkę w uwagach - zawsze nowsza zmiana.TimeCNC pisze: ↑17 kwie 2023, 09:19Witam.
Mam pytanie odnośnie zmian wprowadzanych na rysunkach:
1.Czy jest konieczność zmiany rewizji przy mało istotnej zmianie na rysunku? (jeżeli wstawimy opis na rysunku ze taka zmiana miała miejsce)
2.Jeżeli wprowadzimy zmianę w rysunku który wchodzi do kolejnego złożenia czy wtedy zmieniamy rewizje również w tym złożeniu?
3.Jest jakaś literatura na temat wprowadzania zmian na rysunkach, rewizji itd?
Ad.2 - Generalnie rysunek złożeniowy posiada szczegółospis (spis części) i najważniejsze jest wprowadzenie wyższej zmiany dla tego spisu części, a w nim oznaczysz zmianę podezpołu/detalu - chyba że taki spis figuruje na rysunku to bezwzględnie zmiana. To czy zmiana w podespole/detalu jest na tyle istotna że musiałbyś aktualizować główny rysunek złożeniowy musisz sam zdecydować.
Ad.3 - nie spotkałem się, generalnie jest to usystematyzowane wewnętrznie w firmie.
-
- Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
- Posty w temacie: 2
- Posty: 8
- Rejestracja: 13 maja 2023, 00:32
Re: Rewizje na rysunkach
Apropos rewizji to czy czy oznaczenie kolejnej rewizji (np w trójkącie 1,2,3) zaznaczamy zawsze, czy tylko ostanią rewizję? to samo pytanie tyczy się chmurki rewizyjnej
-
- Specjalista poziom 1 (min. 100)
- Posty w temacie: 2
- Posty: 258
- Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23
Re: Rewizje na rysunkach
W tablce rysunkowej oznaczasz zawsze ostatnią zmianę - obowiązującą, to czy historia zmian z opisami znajduje się na rysunku czy w innej bazie zależy od systemu przyjętego w danej firmie.
Chmurkę/ki rewizji czasem się wykorzystuje by wskazać miejsce zmiany aby było bardziej czytelnie (łatwe do identyfikacji)
Chmurkę/ki rewizji czasem się wykorzystuje by wskazać miejsce zmiany aby było bardziej czytelnie (łatwe do identyfikacji)