Toczenie 56 hrc

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Toczenie 56 hrc

#1

Post napisał: andrejch2 » 06 kwie 2023, 21:09

Panowie czy walek o twardosci 56 hrc mozna toczyc jakimis innymi plytkami niz borazonowymi?




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4148
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Toczenie 56 hrc

#2

Post napisał: Steryd » 07 kwie 2023, 01:13

Są i wegliki do twardości 60HRC. Tokarskich plytek nie sprawdzałem, frezarskie gryzą bez problemu.
Można?
Morzna!!!


Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Re: Toczenie 56 hrc

#3

Post napisał: Bolek89 » 07 kwie 2023, 09:13

Są węgliki, ale to są informacje bardziej marketingowe niż praktyczne... Zasadniczo są też płytki z cermetu właśnie do tego, ale są bardzo kruche.

Ja wypróbowałem dwa takie "specjalne węgliki", jeden Mitsubishi i jeden Iscar. Obydwa były niewiele lepsze przy obróbce hartowanego materiału niż tani węglik do stali węglowej z Chin z pokryciem TiN.

Inna sprawa, że 56hrc to nie jest jednak tak dużo.

Wszystko zależy od tego ile tego toczenia jest, czy jest ciągłe czy przerywane, i czy musisz zmaksymalizować produktywność (czas toczenia), czy nie za bardzo. Czasem też geometria (toczenie po obwodzie, może rowkowanie, a może borowanie i jak głęboko?).

Jaka płytkę wybrać zależy odd odpowiedzi na powyższe. Jak warunki są sprzyjające to można i płytkę do stali użyć (tylko prędkość musi być odpowiednio zmniejszona, ja używam 10m/min). Czy to ma sens ekonomiczny przy kosztach płytek boeazobowych z Chin od 24zł za róg to sam musisz sobie odpowiedzieć (hobbysta czy profesjonalista?).

Jak raz użyjesz taką płytkę borazonową do toczenia hartowanej stali to nic innego nie będziesz już chciał do takiego materiału używać :-) Tylko konieczne jest ustawienie odpowiednich parametrów toczenia. Wysokie prędkości (150m/min do 350m/min w zależności od produktu), niewielkie głębokości i posuwy, ale przy tej prędkości nawet te niewielkie głębokości i posuwy są ekonomiczne jak porównasz ze te "specjalne węglik" często każą obrabiać z prędkościami typu 30m/min.

Także ja bym wybrał borazonową zawsze jesli obrabiany detal pozwala na mojej maszynie osiągnąć te minimum 120m/min. Płytki borazonową nie lubią zbyt niskich prędkości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”