Halas wrzeciona przy określonych obrotach

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Halas wrzeciona przy określonych obrotach

#1

Post napisał: Bagunio » 03 mar 2023, 17:41

Witam,
3 dni temu pojawił się a raczej zauważyłem dziwny problem. Wrzeciono zaczyna dziwnie hałasować jakby łożyska były do wymiany , a ma może z 300 godzin przepracowanych , zaczyna hałasować przy 15 tys a od 16 tys. już normalnie działa, na reszcie obrotów nie słychać nic nie pokojącego. Problem jest dziwny bo zwykle jak odłącze maszynę od prądu na kilka minut podłącze ją i włączę ją spowrotem to wrzeciono nie hałasuje dopóki nie włączę jakiegoś programu, zrobiłem 5 takich prób 4 razy było to samo a raz i tak hałasowało bez żadnego programu.
Wrzeciono jest rozgrzewane przed pracą. Producent frezarki mówi żeby póki co frezować i obserwować.
Na powierzchni nie widać jakiś wibracji , nawet jak specjalnie obrabialem na tych trefnych obrotach.

Wrzeciono 9kw atc , ceramiczne łożyska, Piko cnc.


Jutro nagram ten hałas




darotelewizorek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 11 mar 2013, 15:11
Lokalizacja: Wodzislaw Śl

Re: Halas wrzeciona przy określonych obrotach

#2

Post napisał: darotelewizorek » 03 mar 2023, 21:47

może to być luźny element, osłona odciagu. Nagranie z telefonu raczej nie pomoże w diagnozie


Autor tematu
Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Halas wrzeciona przy określonych obrotach

#3

Post napisał: Bagunio » 07 mar 2023, 07:19

darotelewizorek pisze:
03 mar 2023, 21:47
może to być luźny element, osłona odciagu. Nagranie z telefonu raczej nie pomoże w diagnozie

Dzięki za odpowiedź , wg. Mnie to co mówisz ma sens. łożyska chyba by nie hałasowały tylko na jednych obrotach i a przynajmniej by nie przestawały hałasować przy wyższych obrotach, dobrze myślę?
Jutro będę miał chwilę to nagram ten filmik, przynajmniej temat znowu pójdzie do góry bo pewnie zaraz zejdzie z głównej i nikt go nie zobaczy :) i może ktoś na coś wpadnie, zaktualizuje też firmware Piko bo wyszła aktualizacja a nie widziałem tego wcześniej


Autor tematu
Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Halas wrzeciona przy określonych obrotach

#4

Post napisał: Bagunio » 08 mar 2023, 23:19

Problem rozwiązany , po restarcie maszyny wrzeciono nie hałasowało bo było z boku a po włączeniu programu zwykle jechało na środek , okazało się
ze hałasowała osłona osi X(blacha 2,5mm) , dziwne było że hałas występuje tylko przy jednych obrotach ale teraz wiem co jest problemem i go w wolnej chwili rozwiąże, gorzej że przy wchodzeniu do środka frezarki gdzieś zahaczyłem nogą o czujnik narzędzia i 450 zł w plecy bo muszę kupić nowy, wielkie ukłony dla producenta frezarki Certus, mimo później godziny (po 20) uruchomił frezarkę bo nie chciała się bazować przez ciągłe naciśnięty czujnik narzędzia , ogólnie zawsze pomoga z miejsca bez żadnego czekania więc naprawdę polecam maszyny od Pana Mariusza, jak tylko ogarnę życie z noworodkiem to napewno kupię kolejne maszynki.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Halas wrzeciona przy określonych obrotach

#5

Post napisał: Avalyah » 09 mar 2023, 00:18

Bagunio pisze:dziwne było że hałas występuje tylko przy jednych obrotach

Zapewne drgania wrzeciona złożyły się z częstotliwością rezonansową blachy i stąd problem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”