Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej

Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#1

Post napisał: Robert_K » 03 lut 2023, 04:08

Cześć,

Czy ktoś z Was orientuje się jak jest realizowana regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego w szlifierkach np. do płaszczyzn? Na jednej ze szlifierek widziałem pokrętło do regulacji takiej siły i zastanawiam się jak to może być zrobione. Stół zasilany z 110V DC. Zastanawiam się w sumie nie bez powodu bo prwdopodobnie będę potrzebował zrobić taki układ.

Na myśl przychodzi mi w sumie tylko regulator fazowy, taki jak w odkurzaczach, wentylatorach itp., tylko po regulatorze przebieg przepuszczony jest przez mostek Graetza, żeby napięcie nie było przemienne i w takiej formie podane na zaciski stołu. Czy tak?

Pozdrawiam.




marcinwpl
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2017, 18:13
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#2

Post napisał: marcinwpl » 22 lut 2023, 20:16

Dobrze myślisz. Żeby zmniejszyć siłę przyciągania elektromagnesu zmniejszasz mu napięcie. Do tego celu można użyć regulatora fazowego.
po stronie 110v AC. Robić nie musisz są gotowe :) np: SSR-40VA


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#3

Post napisał: Robert_K » 22 lut 2023, 21:47

Dzięki za odpowiedź. Czy widziałeś schemat takiej aplikacji albo używałeś czegoś podobnego?

Możesz nieco doprecyzować? Chodzi o to że regulator fazowy nie obniża napięcia tylko wycina fragment przebiegu, no i właśnie chodzi o to czy to wycięcie cokolwiek pomoże ( przy przebiegu sinusoidalnym przy "wypełnieniu" powiedzmy 60% nadal do stołu przez ułamek czasu dochodzi szczyt sinusa czyli pełne napięcie) czy trzeba ogarnąć na przykład transformator z kilkoma uzwojeniami i regulacja siły przyciągania będzie robiona na zasadzie właśnie zmniejszania napięcia poprzez przełączanie tychże.

Chętnie zobaczyłbym schemat takiego rozwiązania, w zupełności by mi to wystarczyło.

Pozdrawiam.


marcinwpl
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2017, 18:13
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#4

Post napisał: marcinwpl » 22 lut 2023, 23:15

Przy stole nie widziałem takiego rozwiązania, spotkałem się z użyciem trjaka do sterowania hamulca proszkowego, przy prostownikach na pierwotnym do sterowania napięcia ładowania, i oczywiście do sterowania silników szczotkowych. Stół pod względem magnetyzmu niewiele różni się od silnika szczotkowego, wiec tez powinien zadziałać.
Indukcyjność cewki oraz czas namagnesowania rdzenia powinny wyrównać siłę pola na stabilnym poziomie. W tej chwili stuł masz zasilany prawdopodobnie napięciem pulsującym (kondensatorów pewnie nie ma) co oznacza ze napięcie pulsuje od 0 do 190V (110 x √ 3)
ps. Prąd jeszcze na tranzystorach możesz regulować.
zakładam ze masz problem z namagnesowaniem obrabianych elementów. W takim wypadku zmiana siły pola niewiele pomoże. Elementy trzeba rozmagnesować chodź by zmiennym polem elektromagnetycznym.


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#5

Post napisał: Robert_K » 23 lut 2023, 11:21

marcinwpl pisze:zakładam ze masz problem z namagnesowaniem obrabianych elementów


Nie, akurat cały układ, o którym mowa jeszcze nie istnieje. Kiedyś kupiłem korpus szlifierki do płaszczyzn i powoli zabieram się za jego reanimację. Szafę będę szył od zera, ale chciałbym żeby funkcjonalność maszyny była nie mniejsza niż w oryginale.
Na panelu tej szlifierki jest właśnie pokrętło do regulacji siły przyciągania stołu, więc chciałbym zrobić układ, który by to realizował. Stąd właśnie moje pytanie.

Pozdrawiam.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#6

Post napisał: maciek95k » 23 lut 2023, 11:35

W szlifierce którą posiadam, jest coś takiego. Jest to zrealizowane po prostu na autotransformatorze z tego co pamiętam. Ale myślę, że można by kminić na zasadzie pwm + SSR.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16186
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#7

Post napisał: kamar » 23 lut 2023, 12:48

maciek95k pisze:
23 lut 2023, 11:35
W szlifierce którą posiadam, jest coś takiego.
A czemu ma służyć zmniejszenie siły przyciągania ? Żeby detalu nie wgniotło w stół ? Rozumiem układ przeciwprądowy do rozmagnesowania.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#8

Post napisał: maciek95k » 23 lut 2023, 13:13

Trudno mi powiedzieć. My używamy zawsze na 100%. To co mi przychodzi do głowy to lekkie przytrzymanie detalu do ustawiania. Rozmagnesowywanie też posiada ale to inny układ.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16186
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#9

Post napisał: kamar » 23 lut 2023, 13:27

maciek95k pisze:
23 lut 2023, 13:13
Trudno mi powiedzieć.
Dlatego zapytałem. Jeśli mam problem to raczej z za słabym trzymaniem :)


Autor tematu
Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Regulacja siły przyciągania stołu magnetycznego

#10

Post napisał: Robert_K » 23 lut 2023, 13:34

A nie przydaje się to do szlifowania cienkich płaszczyzn, gdzie nie cała płaszczyzna przylega do stołu? Jak na przykład szlifowanie ostrzy do jakichś noży czy coś?

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”