Odtłuszczanie blachy aluminiowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

Re: Odtłuszczanie blachy aluminiowej

#21

Post napisał: Areo84 » 16 sty 2023, 22:23

atom1477 pisze:Tak samo nie ma pewności czy zmywacz silikonu czegoś nie zostawia. Też nie ma przecież ujednoliconego składu, a ma służyć do usuwania silikonu a nie do czyszczenia. Nie ma więc powodów dla których miałby zawsze mieć taki skład który nie pozostawi smug.


Miałem przyjemność (i nieraz nieprzyjemność) używania trochę tych specyfików różnych producentów. Moje spostrzeżenia są takie że rozpuszczalniki nitro miały dużo większy rozrzut jeśli chodzi o skuteczność, ale też smród , zmiany na skórze i ból głowy :?
atom1477 pisze:Nie neguję że taki zmywacz jest dobry, ale moim zdaniem to tylko szczęśliwy zbieg okoliczności
Być może. Ja nie neguję że te nitro jest dobre, może nawet jest lepsze i to też szczęśliwym zbiegiem okoliczności.
Tylko że obaj nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić, więc ja ograniczę swoje wysiłki do tego że dalej będę się opierać się o sprawdzone rozwiązania z branży lakierniczej. Tak po najmniejszej linii oporu :mrgreen:




Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Odtłuszczanie blachy aluminiowej

#22

Post napisał: 251mz » 24 sty 2023, 18:17

Dobra panowie , dziś ogarnąłem testy.
Blacha aluminiowa , jedna część popsinana i przetarta smarem ŁT , druga czysta z kręgu.
Każda z części wyczyszczona 2x ręcznikiem papierowym nasączonym :
1. Rozpuszczalnik uniwersalny
2. Nitro
3. Aceton

Na każdą z 6 powierzchni nałożyłem 2 paski silikonu , dodatkowo nałożyłem też 2 na kawałek blachy bez żadnego odtłuszczania tak kontrolnie.

Czwartek rano powinno już związać więc dam znać co wyszło.

Jeszcze systematyzując składy.
Aceton to aceton..
Nitro ma w składzie Aceton i Toluen
Uniwersalny ma to co wyżej + ksylen i benzynę ekstrakcyjną.

Pytanie w jakich proporcjach.
Bo np mam uniwersalny z allegro , trochę żółtawej barwy i np po nim zostają takie szare smugi.
Teraz na testy kupiłem w sklepie uniwersalny z ANEDa i widzę ,że smug nie pozostawia...

Zobaczymy co testy pokażą ....

Jeszcze pytanie czy taki silikon motoryzacyjny np jak dziś pokleję nim i zwiąże to 2-dni to czy po tych 2ch dniach jak nałożę nowy silikon na ten stary to czy ten stary się sklei z tym nowym?

Myślałem ew. jeszcze o przecieraniu blachy przed silikonowaniem włókniną ścierną , ale coś czuje ,że od momentu jak to zrobię , do momentu klejenia ( gięcie po drodze) minie 1-2 dni to i tak już się pokryje jakimś tlenkiem więc robota daremna..


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Odtłuszczanie blachy aluminiowej

#23

Post napisał: mike217 » 30 sty 2023, 18:19

Uparty jesteś a efekt będzie wiadomy .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”