pozycjonowanie wrzeciona

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#11

Post napisał: bartuss1 » 04 gru 2022, 18:02

aha, musialbym tylko w przekazniku stan zmienic, znaczy sie w machu, bo mam enable wrzeciona na NO, to powolne obracanie jest przy NC, wpiałem do csmio przekaznik dla świetego spokoju zeby odseparować sygnały z serwopaka od napięcia na listwie ips

I jak by to makro wyglądało?


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1442
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#12

Post napisał: lepi » 04 gru 2022, 19:17

Obawiam się, że macro nie zadziała wystarczająco szybko. Sygnału indeksu nie odczytasz ale możesz odczytać kąt z enkodera i przy odpowiedniej wartości zatrzymać wrzeciono. Wydaje mi się, że dokładność tej metody bedzie zbyt mała.
Celowałbym raczej w jakieś sprzętowe rozwiązanie. Jakaś zewnętrzna elektronika.

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#13

Post napisał: bartuss1 » 04 gru 2022, 19:23

to chyba musi poczekać, najlepej to by było nowe serwo wrzecionowe z serwopakiem na step dir, póki co wymiana narzędzia będzie troche dowcipna i wolałbym sie nie chwalić, no ale zawsze to lepsze niż korbki, czy tam trzymanie guzików - trzymasz jedzie, puszczasz nie jedzie hehe, oryginalny soft to była jakas porażka, teraz przynajmniej jedzie programem po ludzku.
dzisiaj dziargałem kostkę pod hybrydkędo magazynku - po poprzedniej przekładi z jakimś dc. Magazyn napędany przekładnią maltanską - jeden obrót silnika i kolejne narzedzie. No ale póki co niech cos dzierga w ramach mania czasu.
https://youtu.be/l97B35qc6kQ
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 2100
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#14

Post napisał: qqaz » 04 gru 2022, 22:17

Podaj na PW konfigurację I/O tego Macha - ile wolnych ? (a w ogóle są?), jakie, i jak podłączony do sterowania jest serwopak wrzeciona, co ,gdzie, jakie napięcia.
W ramach tygodnia dla zwierząt może coś wyjdzie.
Od razu zaznaczam- rozwiązanie wyłącznie o port LPT.
Jak będzie trzeba lub można to dostawisz drugą kartę, żadnych durnych przedłużaczy po szeregowej komunikacji.

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#15

Post napisał: bartuss1 » 05 gru 2022, 05:24

tu jest sterowanie csmio ips I/O jest ustawiane pod plugin standardowo, czyli port 10, piny wejsc to kracowki i estop a wyjscia to enable i aalogowe zadawanie impulsu, serwopak wrzeciona ma kostkę dołożoną srubową na 20 pinów i w niej rozkład jak na obrazku, aha dominujące napięcie to 24v

https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 2100
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#16

Post napisał: qqaz » 05 gru 2022, 08:30

qqaz pisze:
04 gru 2022, 22:17
Podaj na PW konfigurację I/O tego Macha - ile wolnych ? (a w ogóle są?), jakie, i jak podłączony do sterowania jest serwopak wrzeciona, co ,gdzie, jakie napięcia.
a teraz jeszcze to co cienką czzcczczzzcccczionką.

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#17

Post napisał: bartuss1 » 05 gru 2022, 20:52

wyjscia cyfrowe - zajete tylko jedno, wolnych wyjściów 14
wejscia cyfrowe to 5 krancowek, wolnych wejściów 24
osobno jest listwa step dir - jedno step dir wolne, jedno zdupczone, pzostale 4 zajete.

aha, wejscia i wyjścia zasilane 24v z zewatrz , optoizolacja czy cos tam

dopiero co z arbajtu wrócilem :P
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 2100
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#18

Post napisał: qqaz » 05 gru 2022, 23:14

Ech Bartek, widzę że trochę teorii trzeba.
Żeby spozycjonować wrzeciono musisz:
1) zobaczyć indeks. To potrafi csmio. Ale gdy zobaczy to przeleci bo bezwładność wirnika i takie inne. A cofnąć nie umie bo brak sprzętu- zacisku "-" sterowania. Dupnik służy wyłącznie do nadążania za wrzecionem podczas gwintowania. Można kombinować z zatrzymywaniem w oparciu o przewidywanie kiedy ten indeks będzie w następnym obrocie ale to działania na pokładzie dupnika a tam nie mam dostępu. A i efekt niestabilny.
2) Nawet gdy zobaczysz i jakoś ten sygnał wydłubiesz to z powrotem z csmio do Macha informacji też nie prześlesz bo łącze szeregowe jest zbyt wolne więc wykorzystanie wejść csimo się nie nadaje - zanim Mach się dowie to wrzeciono trzy razy obrócisz.
Może csmio ma jakiś patent - pytać ich.

Napisałem wyraźnie że ja to rozwiązanie w oparciu o LPT!
Masz w kompie gniazdo drukarki? Tak/Nie?
Ile i co na nim wolnego?.
Docelowo może być tak że wtykasz w złącze LPT płytkę z pluskwą z której do sterownika wrzeciona kabelki "+/-" A,B.Z i do csmio druga para "+/-".
I tyle przeróbek w okablowaniu

Dodane 1 minuta 51 sekundy:
tak mi naszła wątpliwość
Gdy stosujesz csmio to masz możliwość jeszcze coś zrobić na LPT? Czy niejako z urzędu jest wyłączony? Bo tego nie wiem?

Dodane 7 minuty 52 sekundy:
właściwie to można zrobić to również na listwie I/O csmio. Może niepotrzebnie tak kategorycznie o tym LPT. Tylko wtedy ta pluskwa trochę się rozbudowuje bo to co w Machu jest gotowe to trzeba będzie budować na laminacie z dyskretnych a to jest kłopotliwe bardziej niż parę zmian na ekranie Macha

Awatar użytkownika

Autor tematu
bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#19

Post napisał: bartuss1 » 06 gru 2022, 05:39

z tego co dotychczas przecwiczyłem z csmio, to operuje ono machem przez plugin, sterownik lpt w ogole nie jest zainstalowany. Jakby zainstalować kartę lpt i spiąć to razem to nie wiem czy sie nie bedzie gryzło. Najłatwiej byloby wywalić ten 30 letni sterownik z serwem i kupic coś na miare nowych czasów, kilometr kabli juz tam wywaliłem i ostał sie tylko ten servotreiber.
gdzieś na liux org widziałem filma jak koles pzebudowal brothera i tam mu pinknie wrzeciono nadąża na punkt do wymiay, tez jakichś subów używał, więć być może we wtykach tych 20 pinów jest jeszcze jakies wymuszenie?
Z tej tabelki jak spinałem pin 10 z gnd cyfrową, to coś jak reset nagłe zatrzymanie, w ułamku sekundy. I jeszcze te puste piny czy aby na pewno są puste?

https://forum.linuxcnc.org/30-cnc-machi ... ?start=340
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 2100
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: pozycjonowanie wrzeciona

#20

Post napisał: qqaz » 06 gru 2022, 08:02

bartuss1 pisze:
06 gru 2022, 05:39
Z tej tabelki jak spinałem pin 10 z gnd cyfrową, to coś jak reset nagłe zatrzymanie, w ułamku sekundy.
o widzisz coś jednak masz i jak Lepi podpowiadał puścisz wolne człapanie a indeks zam zatrzyma wrzeciono. Enkoder jest na masie cyfrowej? bo prosto z zacisku do pinu 10 nie podpinaj. na bank uszkodzisz. Czyli nie pluskwa tylko pluskiewka:
1 wejście(na pluskwie) aktywujące zatrzymanie sterowane z wyj. csmio-czyli z Macha.
2 wejście na pluskwie podłączone do indeksu wrzeciona - z separacją/buforem zatrzaskującym sygnał.
3 wyjście do csmio że trzyma w okolicach indeksu - nie powinien być błąd większy niż akceptowalny.
bartuss1 pisze:
06 gru 2022, 05:39
I jeszcze te puste piny czy aby na pewno są puste?
Masz fusy z kawy?
Jak dłużej pogrzebiesz to może znajdziesz informację że sterownik wrzeciona sam się zatrzyma gdy mu podasz sygnał na jakiś pin. Bez żadnych insektów.
Wreszcie to żadna nowość takie zatrzymanie w punkt a ktoś kto zaprojektował sterownik raczej wiedział jak będzie wykorzystywany.

Tak na marginesie. Zainstalowałeś Macha nie instalując sterownika LPT?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”