mikro szlifierka do płaszczyzn

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1206
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

mikro szlifierka do płaszczyzn

#1

Post napisał: Rafalgl » 04 gru 2022, 19:56

Przeglądając sklepy internetowe w poszukiwaniu elementów do budowy CNC, natrafiłem ostatnio na kilka ciekawych części, które podsunęły mi pewien plan na mały, ciekawy projekt.
Otóż myślę nad zakupem takiego oto stolika:
https://pl.aliexpress.com/item/32945353568.html
Umieszczę go na płaskiej powierzchni, np. jakimś szerokim profilu aluminiowym, a do blatu tegoż stolika, w pozycji horyzontalnej przykręcona zostanie szlifierka prosta z długą głowicą i zamontowanym niedużym kamieniem szlifierskim.
Do tego dokupię taki element:
https://pl.aliexpress.com/item/1005003172239536.html
...który zostanie także zamontowany na profilu - w osi wrzeciona.
Na nim, poprzecznie umocuję niewielki moduł liniowy o szerokości 80 mm, wyposażony w silnik krokowy, sterownik i śrubę o możliwie dużym skoku.
Ostatnim krokiem będzie przykręcenie małego stolika magnetycznego na tymże module liniowym i obciągnięcie kamienia diamentem. W rezultacie powinienem otrzymać dość stabilną konstrukcję, która posłużyłaby mi za szlifierkę do wygładzania małych, płaskich powierzchni, np. ostrzy noży itp. Co o tym myślicie? Gra warta świeczki, czy taniej będzie poszukać czegoś gotowego albo złożyć szlifierkę taśmową?


Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: mikro szlifierka do płaszczyzn

#2

Post napisał: Zienek » 04 gru 2022, 21:05

A szlifowanie nie wymaga czasem sztywnego całego łańcucha węzłów kinematycznych?
Ten moduł liniowy jest na wałkach wiszących.
To nie będzie rezonować?
Jakiego kalibru wrzeciono /szlifierkę prostą chcesz zamontować?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1206
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: mikro szlifierka do płaszczyzn

#3

Post napisał: Rafalgl » 04 gru 2022, 22:00

Myślałem nad czymś w tym stylu: https://a llegro.pl/oferta/szlifierka-prosta-760w-z-regulacja-hikoki-gp5v-12867155025

Do tego np. taka tarczka:
https://a llegro.pl/oferta/kamien-szlifierski-do-metalu-50-x-8-x-6mm-pferd-11585564474?fromVariant=11585566880

Czy przy takich wymiarach i dużych obrotach nie wystarczy sztywności? W końcu to będzie zbierało po 0,05-0,1 mm... Ale mogę ostatecznie użyć modułu na jakichś małych prowadnicach.

Swoją drogą ten podnoszony stół to bardzo ciekawe i inspirujące narzędzie. Dużo różnych pomysłów przychodzi tutaj do głowy.
Kto pyta, nie błądzi.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 981
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: mikro szlifierka do płaszczyzn

#4

Post napisał: kolec7 » 05 gru 2022, 06:46

Rafalgl pisze:W końcu to będzie zbierało po 0,05-0,1 mm...


Skoro Twoja konstrukcja ma szlifować wyżej wymienione warstwy, to powiedz mi ile zbiera się na raz na przykład taką szlifierką jak niżej na zdjęciu?

Obrazek

To co widzisz ma masę około 1600kg, gdy jest zalana olejem, gotowa do pracy i ma napęd hydrauliczny stołu.
"W życiu piękne są tylko chwile...."

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: mikro szlifierka do płaszczyzn

#5

Post napisał: Zienek » 05 gru 2022, 08:59

I jeszcze dodajmy, że żeby robić setki, to te szlifierki jak kol. powyżej przedstawił nie mają łożysk we wrzecionie tylko panewki.
I do teraz panewki, żeby nigdzie nie było delikatnych łańcuchów kinematycznych.
Wszelkie prowadnice i łożyska to pole do popisu dla wibracji.


getbeterr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2020, 15:44

Re: mikro szlifierka do płaszczyzn

#6

Post napisał: getbeterr » 05 gru 2022, 20:52

Na takiej ze zdjecia to po 3-4 setki maks zbieram bo czuje respekt do tego kamienia...

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1206
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: mikro szlifierka do płaszczyzn

#7

Post napisał: Rafalgl » 06 gru 2022, 00:03

To na zdjęciu to jest jakaś precyzyjna szlifierka do szlifowania elementów maszyn, w których +/- 0,01 mm może zrobić różnicę. Mi wystarczy precyzja do ok 0,1 mm, chciałbym tym głównie usuwać ślady frezu z zewnętrznych powierzchni elementów. Nikt mi nie powie że się nie da, bo nawet szlifując z ręki na taśmówce można uzyskać ładną powierzchnię, tylko że nie ma się tam żadnej kontroli nad kątem, głębokością itd., przez co łatwo jest skrzywić równo sfrezowany przedmiot. Jeśli zamiast kamienia zamontuję np. takie coś? Guma raczej wytłumi wibracje, choć wolałbym kamień z uwagi na możliwość wyrównania go diamentem i większą trwałość: https://a llegro.pl/oferta/cylinder-szlifierski-45x30-mm-wolfcraft-trzpien-6-11972889968?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=supercena&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_narzedzia_pla_pmax_sc&ev_campaign_id=17997666874&gclid=Cj0KCQiAyracBhDoARIsACGFcS4QEocUW5ZYfRg8u9ppCHoluQKKYDOuJ1915IYaTEjQyGfgXJgzxLQaAulxEALw_wcB
Kto pyta, nie błądzi.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 981
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: mikro szlifierka do płaszczyzn

#8

Post napisał: kolec7 » 07 gru 2022, 07:13

Skoro "nikt Ci nie powie", to po co pytać...

Rób jak uważasz. Uważaj jak robisz - możesz sobie krzywdę zrobić.
Dopóki nikomu innemu dookoła - to Twój cyrk, Twoje małpy.
"W życiu piękne są tylko chwile...."


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2100
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: mikro szlifierka do płaszczyzn

#9

Post napisał: qqaz » 07 gru 2022, 09:22

Rafalgl pisze: która posłużyłaby mi za szlifierkę do wygładzania małych, płaskich powierzchni,
Zainteresuj się jak wygląda szlifierka taśmowa stolarska gdzie taśma, od góry, jest dociskana do powierzchni stołu/detalu przez operatora za pomocą packi. To raptem dwa koła nawrotne prowadzące taśmę i ruchomy w poprzek taśmy blat gdzie wysokość taśmy nad blatem ustawiasz wg grubości szlifowanego detalu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1206
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: mikro szlifierka do płaszczyzn

#10

Post napisał: Rafalgl » 07 gru 2022, 23:33

Obczaję to, przyznam, że nie spotkałem się z taką maszyną. Póki co korzystam z taśmówki parkside, która mimo kilku przeróbek nadal jest strasznym szmelcem z mocą 250W i dociskiem z krzywej blachy.

Nie chcę się tutaj wymądrzać, ale czytając niektóre wypowiedzi można odnieść wrażenie, że niezależnie czy będę frezował blaszki z mosiądzu, czy wiercił otwór fi20 w 30mm płycie stalowej, czy dziurkę 4mm w puszce po sardynkach, czy - jak w tym wypadku - będę chciał zebrać warstwę paru setnych milimetra z płaskownika, to do każdej z tych czynności:
albo będę potrzebował maszyny która kosztuje tyle co dobry samochód;
albo która waży dwie tony ;
albo zajmuje powierzchnię wielkości fortepianu;
albo wszystko razem;
i oczywiście której nie mam szans złożyć w domowych warunkach. Rozumiem frezarka, ona musi być sztywna, bo wrzyna się głęboko w materiał, inaczej pierwsza lepsza operacja zajełaby wieki, ale po co aż taka sztywna szlifierka? Wyjaśnijcie mi to. Wibracje? Brzydka powierzchnia? Można dać kilkukrotnie większe obroty, przesuwać powoli i powinno zniwelować nierówności. Nie mówię, że te duże maszyny są bezużyteczne, ale to forum głównie dla hobbystów, którzy w 99% przypadków w domu nie postawią sobie takiej kolubryny, chyba niektórzy o tym zapominają. To samo było gdy pytałem o wiertarki, kilka lat wiercę chinolem za 600zł, a ostatnio dowiedziałem się, że taką za 3000 wiercić się nie da. Ciekawe jak ja przez tyle czasu radziłem sobie z takim szmelcem :wink: ?
Kto pyta, nie błądzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”