Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
fourfeeter
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2014, 11:51
Lokalizacja: Wrocław

Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#1

Post napisał: fourfeeter » 31 paź 2022, 19:45

Cześć. W końcu zebrałem się i poskładałem szafę sterownicza do frezarki cnc z gratów które kompletowałem chyba z 10 lat. No i zonk.
Sterownie oparłem o najtańszy kontroler ruchu z aliexpresu (zdjęcie poniżej) . Kontroler posiada port lpt i usb. Chciałem uruchomić to na komputerze z portem LPT i windowsem XP. Niestety okazało się, że komputer nie był uruchomiany od kilku lat i odmówił posłuszeństwa. Kolejnym pomysłem było uruchomienie sterowania na współczesnym komputerze przez port usb. Niestety na razie komputer nie widzi płytki. Ale walczę dalej.
Chyba wiedzę którą posiadam na ten temat jest sprzed paru lat. Czas portu LPT już minęły. Szukałem jakiegoś kompa z tym portem, ale już trudno dostać coś takiego. No i teraz moje pytanie. Na jakim budżetowym kontrolerze oprzeć sterowanie, żeby było jak najmniej problemów podczas uruchomiania?
Pozdrawiam, Kamil

Obrazek




WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#2

Post napisał: WP Kamil » 31 paź 2022, 20:01

Zainteresuj się Arduino i GRBL.
W płytce powyżej USB jest tylko źródłem napięcia 5VDC


Autor tematu
fourfeeter
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2014, 11:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#3

Post napisał: fourfeeter » 31 paź 2022, 20:07

WP Kamil pisze:
31 paź 2022, 20:01
Zainteresuj się Arduino i GRBL.
W płytce powyżej USB jest tylko źródłem napięcia 5VDC
Na GRBL już zrobiłem nawet projekt. Frezarkę sprzedałem jakiemuś studentowi który napisał z tego pracę magisterską.
No i znam ograniczenia GRBL. Czyli obsługa tylko 3 osi oraz brak np. możliwości korekcji narzędzi. Teraz chciałem zrobić coś na machu.

A jeżeli chodzi o powyższą płytkę no to tylko komp z LPT ma szansę zadziałać? Czy jest opcja np. jakiegoś konwertera USB->LPT?


kszumek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 388
Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#4

Post napisał: kszumek » 31 paź 2022, 20:11

Witam
tej płytki komputer nie zobaczy , tu usb służy tylko do zasilania jej
tą płytkę trudno też nazwać kontrolerem,
ona u mnie działa całkiem poprawnie
są jeszcze całkiem ciekawe PC z LPT np dell optiplex 780
pozdrawiam

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7906
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#5

Post napisał: tuxcnc » 31 paź 2022, 20:19

fourfeeter pisze:
31 paź 2022, 19:45
Niestety okazało się, że komputer nie był uruchomiany od kilku lat i odmówił posłuszeństwa. Kolejnym pomysłem było uruchomienie sterowania na współczesnym komputerze przez port usb. Niestety na razie komputer nie widzi płytki. Ale walczę dalej.
Jak napisano powyżej, w tym modelu gniazdo USB daje tylko zasilanie 5V dla buforów 245, ale żadnej komunikacji tam nie ma.
Ogólnie to ta płytka jest bardzo kapryśna i ma tylko jedną zaletę, że jest tania...
Rozwiązania masz dwa, albo kartę LPT na PCI/PCIEx, albo inną płytkę z komunikacją na USB.
Pierwsze rozwiązanie ma taką wadę, że sprawna karta może nie współpracować ze sprawnym komputerem. Temat jest skomplikowany, ale po prostu tak jest, że karta przekładana z jednego komputera do drugiego w jednym będzie działać, a w innym nie, i nie chodzi tylko o sterowniki...
Drugie rozwiązanie ma taką wadę, że płytki z komunikacją USB są obsługiwane tylko przez określony program, zwykle tylko przez Mach. Z jakością tej obsługi też różnie bywa...
Natomiast wspomniany GRBL to rozwiązanie bardzo tanie i uniwersalne, ale ma mocno ograniczone możliwości. Prosty g-kod wykona, ale nic poza tym.


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#6

Post napisał: Adam Domański » 01 lis 2022, 08:08

Jak nie chcesz się szarpać to kup od razu kontroler po eternecie. Miałem USB i często się zacinało, teraz jest spokój.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1772
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#7

Post napisał: drzasiek90 » 04 gru 2022, 10:44

Nie kombinuj z żadnym machem na USB.
Kup sobie laptop z LPT, np. Fujitsu Siemens e8410, no chyba, że lubisz mieć duża gratów przy maszynie to kup blaszaka z LPT, są na allegro dostępne bez problemu. Zainstaluj linuxcnc i masz wszystko. Działa szybko i bezproblemowo i jest za darmo. I ma wszystko co do frezarki potrzebne. Korzystałem kiedyś z mach3, po przesiadce na LinuxCNC nigdy bym do macha nie wrócił.


getbeterr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2020, 15:44

Re: Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#8

Post napisał: getbeterr » 08 gru 2022, 05:44

Ja tam ostatnio kupilem laptopa z pentiumem 2ghz i 512 ramu z lpt i nawet na nim dziala ta plytka ze zdjecia a win7 postawiony. Kodztowal cale 89zł.


Gifix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 10 gru 2016, 15:06
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#9

Post napisał: Gifix » 08 gru 2022, 19:52

Myślałeś może nad Novusun NVEM po ethernecie? Jakiś czas temu kombinowałem z takim na sucho no i coś tam działało z Machem. Nie testowałem go w gotowej maszynie, więc nie wiem jak się finalnie sprawuje.


Grajek90
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2021, 08:28

Re: Jaki budżetowy kontroler ruchu wybrać ?

#10

Post napisał: Grajek90 » 09 gru 2022, 12:38

Kiedyś testowałem kontrolery NVEM, wyszło tak:

wersja ETH:
Kontroler uruchomił się bez problemu na win7 z machem 3.41. Na XP z najnowszym machem były problemy. Większość funkcji działa, oprócz krańcówek jak w kontrolerze po usb. Przy próbie uruchomienia na mach3 3.043.062 działa słabo, lubi się zawiesić, czasami wywala do pulpitu a maszyna dalej pracuje!!! Podczas Estopu można dalej ruszać osiami za pomocą MPG. Maszyna wykonuje g-code w sposób mało płynny, zatrzymuje się po każdym ruchu jakby pracowała w trybie exact stop, a pracuje na CV. Podczas próby zmian ustawień lubi bez wyraźnej przyczyny wywalić macha z nieznanym błędem. Sumaryczna ilość drobnych upierdliwości w zasadzie dyskwalifikuje ten sprzęt przy jego cenie.

wersja USB:
Kontroler działa ale jest kilka błędów. - nie działają krańcówki home jako limit - wywala estop przy bazowaniu. Nie działa auto naruszanie limitów, jest to chamsko rozwiązane, przez chwilową zmianę negacji sygnału, nie ma okna diagnostycznego do pluginu. Do tego błędy i braki w instrukcji. Zdarza się problem z makrem pomiaru narzędzia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”